19. tydzień rozwoju niemowlaka: dziecko reaguje na swoje imię
Twoje 19-tygodniowe niemowlę staje się coraz bardziej ruchliwe. Potrafi zidentyfikować głos swojej mamy, a także świetnie wyczuwa nastrój. Sprawdź, jak się bawić z dzieckiem w 19. tygodniu jego życia.
Spis treści:
- Rozwój niemowlaka w 19. tygodniu
- Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
- Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
- Karmienie niemowlaka
- Co może niepokoić?
Rozwój niemowlaka w 19. tygodniu
19-tygodniowe dziecko staje się niezwykle ruchliwe. Nawet przez sen przemieszcza się po całym łóżeczku. Jest też bardzo towarzyskie, a najbardziej lubi przebywać z... tobą. I próbuje na swój sposób nawiązać z tobą rozmowę.
Co nowego w rozwoju fizycznym?
Teraz już w każdym momencie możesz spodziewać się, że twoje dziecko samo przekręci się z plecków na brzuszek. Zakładając jedną nogę za drugą, podwijając rączkę pod tułów i podpierając się na niej, przetoczy się na drugą stronę. Maluch uczy się także:
- chwytać przedmioty z boku (a nie tylko te, które widzi tuż przed oczkami);
- potrząsać zabawkami;
- przekładać zabawki z jednej rączki do drugiej;
- trzymać butelkę dwiema rączkami.
Wzrost i waga niemowlaka
Waga i wzrost czteroipółmiesięcznych niemowląt waha się w zależności od płci.
- dziewczynki ważą od ok. 5,4 kg do 8,2 kg i mierzą między 61 a 68 cm;
- chłopcy ważą od ok. 6 kg do 9 kg i mierzą między 62 a 70 cm.
Na siatkach centylowych możesz sprawdzić, na którym centylu jest waga i wzrost twojego dziecka.
Co potrafi dziecko?
Maluch coraz lepiej rozumie świat, ale wciąż uczy się, jak się w nim poruszać.
- Reaguje na swoje imię, a głos mamy jest w stanie rozpoznać nawet wśród innych odgłosów.
- Wydaje coraz więcej dźwięków.
- Zestawia dźwięki w sylaby.
- Świetnie wyczuwa nastrój: zadowolenie, spokój, ale także napięcie, smutek, niepokój.
Jeśli niemowlak nie reaguje na twój głos, mało gaworzy i nie odwraca główki w stronę dochodzących dźwięków, skonsultuj ten problem z waszym lekarzem pediatrą.
Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
Staraj się być miła i łagodna w stosunku do dziecka.
- Niemowlę nie rozumie jeszcze twoich nastrojów, ale świetnie je wyczuwa i mogą one przyprawiać je o większy stres, niż sobie wyobrażasz. Podniesiony głos, płacz czy nawet długie okresy milczenia między tobą a partnerem odbijają się niekorzystnie na psychice dziecka.
- W momentach smutku czy zdenerwowania nadal najlepszą pomocą jest dla 19-tygodniowego niemowlęcia kontakt fizyczny (przytulenie i ukołysanie).
- Stwarzaj dziecku jak najwięcej okazji do leżenia na pleckach na podłodze, kładź po jego bokach zabawki, aby miało motywację, by obracać się z plecków na brzuszek.
Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem
19-tygodniowy maluszek cały czas się uczy. Pomagaj mu w tym, zwracając uwagę na zwykłe codzienne rzeczy, które możecie robić razem.
- Dawaj mu różne zabawki wydające dźwięki przez potrząsanie, uderzanie lub obracanie nimi, np. grzechotki.
- Nadal regularnie baw się z dzieckiem w wydawanie dźwięków – dziecko uwielbia, kiedy piszczysz, mruczysz, sapiesz, prychasz, mlaszczesz językiem czy gwiżdżesz.
- Atrakcją mogą być pozytywki, które kształcą słuch dziecka i pobudzają wyobraźnię.
Pamiętaj, by zabawki malucha nie wydawały zbyt ostrych, piskliwych dźwięków. Powinny być one łagodnie i melodyjne – takie, by w razie zmęczenia dziecko mogło przy nich zasnąć.
A do zasypiania najlepiej nadają się szumiące zabawki. Ich fenomen polega na tym, że przypominają odgłosy, które panują w brzuchu mamy. To dlatego dzieci zwykle chętnie i bez trudu przy nich zasypiają.
Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
Piąty miesiąc życia dziecka to dość spokojny czas jeśli chodzi o zdrowie i pielęgnację. Wielu rzeczy już się o dzieciach nauczyłaś, a póki co zmian w zajmowaniu się dzieckiem nie jest zbyt dużo.
Skąd wiadomo, że to alergia pokarmowa?
Około 8-10% dzieci poniżej 18. roku życia ma jakąś alergię pokarmową – nie jest to więc jakiś bardzo duży odsetek. Najczęściej uczulają: mleko, jajka, orzechy i orzeszki ziemne, soja, gluten. Na alergię częściej cierpią dzieci z rodzin, w których występują już jakieś alergie. Jeśli więc mama lub tata dziecka są alergikami, jest większe ryzyko, że dziecko też nim będzie.
Objawy alergii pokarmowej u niemowląt to przede wszystkim atopowe zapalenie skóry – wysypka pojawia się przede wszystkim w zgięciach rączek i kolan, na policzkach – oraz częste kolki. Jeśli podejrzewasz u dziecka alergię, skonsultuj się z lekarzem, który opiekuje się dzieckiem. Warto pamiętać, że karmienie piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia dziecka, a najlepiej do roku może powstrzymać wystąpienie alergii u niemowlęcia. Pocieszające jest to, że większość dzieci (80-90%) wyrasta z alergii przed 5. rokiem życia.
Szczepienia
Pod koniec 5. lub na początku 6. miesiąca życia dziecka trzeba obowiązkowo wykonać szczepienia ochronne. Według aktualnego kalendarza szczepień to pora na szczepionkę przeciwko:
- Hib
- błonicy, tężcowi, krztuścowi (Dtp)
- polio
- rotawirusom
Karmienie niemowlaka
W tym czasie niewiele jest zmian w karmieniu dziecka, o ile wciąż jeszcze nie zaczęłaś rozszerzać dziecku diety (powinno to nastąpić po skończeniu przez niemowlę czwartego miesiąca, ale nie później niż po ukończeniu szóstego miesiąca – czyli między 17. a 26. tygodniem życia). Rozszerzanie diety warto zacząć od warzyw.
Karmienie piersią lub butelką
Karm dziecko zarówno piersią, jak i butelką podobnie jak w poprzednich tygodniach (patrz np. 18. tydzień rozwoju niemowlaka). Jeśli jeszcze nie zaczęłaś rozszerzać diety dziecka, możesz to zrobić właśnie teraz, ale wciąż jeszcze nie musisz – dziecko może jeszcze nie być na to gotowe.
Rozszerzanie diety niemowlaka
Podawanie 19-tygodniowemu dziecku nowych produktów zacznij od bardzo małych ilości – dziecko wciąż nie musi się najeść stałymi pokarmami, które mu podajesz. Podanie nowości możesz poprzedzić karmieniem piersią.
Pamiętaj o zasadach rozszerzania diety:
- Pierwsze niemleczne posiłki podawaj w ciągu dnia – najlepiej przed południem, gdy dziecko jest wypoczęte, w dobrym nastroju, nie jest bardzo głodne.
- Nie używaj cukru ani soli – w diecie niemowlęcia to przyprawy niewskazane.
- Gotując, zachowaj higienę – warzywa na zupkę, a także owoce myj starannie pod bieżącą wodą, płucz je po obraniu.
- Zawsze podawaj świeże dania – jeśli dziecko nie zje całej porcji, resztę możesz przechować w zamkniętym pojemniczku w lodówce przez 24 godziny.
- Nie zmuszaj do jedzenia – choć to ty decydujesz, co i kiedy podasz dziecku, to ono decyduje, czy i ile zje.
Rozszerzając dietę niemowlakowi, pamiętaj, by nowe produkty wprowadzać pojedynczo (np. raz w tygodniu) i obserwować, jak maluch na nie reaguje (czy nie występują niepożądane objawy).
Co może niepokoić?
Kłopoty? Wątpliwości? To zawsze możliwe przy malutkim dziecku. Być może właśnie teraz zastanawiasz się nad przyzwyczajeniami swojego maluszka.
Zasypianie we własnym łóżeczku
Wieczorem niemowlęta zasypiają najczęściej pod koniec karmienia piersią lub butelką. Jeśli jednak tak się nie dzieje, połóż dziecko spokojnie do łóżeczka. Może nie zapadnie od razu w sen, ale zacznie się przyzwyczajać do samodzielnego zasypiania. Najlepiej taką naukę rozpocząć wcześnie. Im starsze dziecko, tym jest to trudniejsze. Dziecko przyzwyczaja się bowiem do obecności mamy przy zasypianiu i czuje się osamotnione, kiedy wyjdzie ona z pokoju. Jeśli jednak dziecko będzie płakać, nie zostawiaj go samego, aż zaśnie: twoja bliskość jest dla niego najlepszym uspokajaczem!
Ssanie kciuka
Niemal wszystkie dzieci w pierwszym roku życia na jakimś etapie ssą paluszki. To nic zaskakującego. Początkowo jest to badanie i poznawanie własnego ciała, choć może się ono stać na tyle przyjemne, że przerodzi się w nawyk. Będzie on służył maluszkowi także do samouspokajania się. Nie ma w tym złego, nie martw się. Nie ma żadnym dowodów, że ssanie kciuka (czy innego paluszka) wyrządza jakąkolwiek szkodę stałym zębom (oczywiście o ile nie trwa dłużej niż do piątego roku życia). Tymczasem prawie 80% dzieci przestaje ssać kciuk, zanim skończy 5 lat, a 95% robi to w 6. roku życia. Dzieci, które ssą kciuk, by zasnąć lub uspokoić się w chwili stresu, dłużej trwają w nawyku niż te, które robią to tylko dla przyjemności.
Więcej o 19. tygodniu
Zobacz także: