O noworodku

Karmienie piersią: techniki, pozycje, najważniejsze zasady [PROSTA INSTRUKCJA WIDEO]

Karmienie piersią niekiedy bywa bardzo trudne dla debiutującej mamy. Przedstawiamy szczegółową instrukcję karmienia piersią, która ułatwi karmienie dziecka. Położna Malwina Sierzan krok po kroku wyjaśnia, jak należy karmić piersią.

Karmienie piersią sprawia ci trudność? Obejrzyj nasz film, na którym położna Malwina Sierzan opowiada o najważniejszych zasadach karmienia piersią i dokładnie pokazuje, w jaki sposób należy karmić niemowlę. Nauczysz się rozpoznawać oznaki głodu noworodka. Zobaczysz, jaka jest prawidłowa technika przystawiania dziecka do piersi. Poznasz kilka najpopularniejszych i najwygodniejszych pozycji do karmienia. Oto wszystko, co najważniejsze, o karmieniu piersią. 

Spis treści:

Jak karmić piersią?

Zalecanym schematem karmienia jest karmienie na żądanie, czyli wtedy, kiedy potrzebuje tego dziecko lub jego mama. Pamiętaj, że ty też możesz mieć potrzebę przystawienia dziecka, gdy twoje piersi są obrzmiałe, ciężkie, pełne pokarmu. Dziecku podaje się piersi na zmianę – raz lewą, raz prawą. Jeśli dziecko opróżni jedną pierś i będzie wydawało ci się, że nadal ma ochotę na jedzenie, zaproponuj mu drugą.

Zasady karmienia piersią

 1. Podstawowym warunkiem udanego karmienia jest prawidłowe uchwycenie przez dziecko piersi mamy. Przede wszystkim musisz poczekać, aż twoje dziecko szeroko otworzy buzię.
 2. Następnie nałóż głowę dziecka na swoją pierś w ten sposób, by kąt między wargami wynosił 130 stopni.
 3. Dolna warga dziecka powinna być wywinięta, a czerwień wargowa górnej wargi powinna dotykać delikatnie skóry twojej piersi.
 4. Nosek i bródka dziecka również powinny być bardzo blisko twojej piersi.
 5. Na koniec sprawdź, czy usta dziecka obejmują jak największą część otoczki brodawki.

Jeżeli będą spełnione wszystkie te warunki, karmienie powinno być łatwe i bezbolesne.

Pozycje do karmienia piersią

Bardzo ważne jest, żebyś znalazła dla siebie odpowiednią pozycję do karmienia piersią. Przede wszystkim usiądź wygodnie, plecy muszą mieć solidne oparcie – w ten sposób będziesz chroniła kręgosłup. Stopy powinny stać pewnie na podłożu – jeżeli siedzisz wysoko, powinnaś zaopatrzyć się w podnóżek.

Najbardziej lubiane zarówno przez mamy, jak i niemowlęta pozycje do karmienia piersią:

 • Pozycja klasyczna – ułóż dziecko w taki sposób, aby jego brzuszek był naprzeciwko twojej klatki piersiowej. Od góry powinnaś widzieć ucho, ramię i udo malucha w linii prostej. Jego główka powinna znaleźć się na zgięciu łokciowym, natomiast twoja ręka powinna przytrzymywać kręgosłup dziecka. Prawą ręką przytrzymuj sobie pierś, aby ułatwić dziecku uchwycenie brodawki i otoczki.
 • Pozycja „spod pachy” – zalecana jest kobietom po cesarskim cięciu i mamom wcześniaków. Sprawdzi się również w przypadku dzieci z niską masą urodzeniową oraz u dzieci słabiej ssących. W tej pozycji mama musi ułożyć sobie poduszki za plecami, aby nie opierała się bezpośrednio o fotel. Przełóż niemowlę razem z poduszką na swój bok tak, aby jego ucho, ramię i udo były ułożone w linii prostej, natomiast brzuszek dziecka powinien dotykać twojego boku. Swoją prawą rękę przyłóż do główki dziecka, natomiast lewą podaj dziecku pierś. Istotne jest, aby nóżki dziecka nie opierały się o oparcie fotela.
 • Pozycja półleżąca lub leżąca (naturalna) – będzie dobra, jeżeli jesteś zmęczona pozycjami siedzącymi lub chciałabyś po prostu urozmaicić karmienie. Ułóż się wygodnie, przełóż maluszka na swoją klatkę piersiową i brzuch, układając jego rączki z przodu. Nogi dziecka powinny być lekko podgięte w pozycji tzw. żabki. Kręgosłup powinien tworzyć literkę C. Dziecko naturalnie będzie szukało piersi, czyli odginało główkę. Swoją lewą ręką przytrzymuj pierś, żeby ułatwić niemowlęciu odnalezienie brodawki sutkowej. W tej pozycji brzuch jest masowany, karmienie staje się przyjemnością dla mamy i dla dziecka.

Czas karmienia piersią

Czas trwania karmienia zależy od dziecka. Noworodki mają małe żołądki, dlatego początkowo karmienie trwa krótko, nie krócej jednak niż 10-20 minut. Noworodek może jeść z przerwami i przysypiać przy piersi, warto wtedy delikatnie go obudzić, np. pocierając lekko jego nosek lub czoło. Tak obudzony noworodek wypije jeszcze trochę mleka albo wróci do snu.

Czasami kwilenie i szukanie piersi jest oznaką potrzeby bliskości u noworodka. Nie żałuj jej ani sobie, ani swojemu dziecku. Przeznacz pierwsze tygodnie na naukę siebie nawzajem.

Uważa się, że prawidłowe karmienie piersią może trwać od 10 do 40 minut. Z upływem czasu dziecko jednorazowo wypija więcej mleka, ale robi to szybciej niż noworodek czy młodsze niemowlę.

Jak często karmić piersią?

Częstotliwość karmień zależy od dziecka. Niektóre noworodki dopominają się o jedzenie mniej więcej co 1,5 godziny, to oznacza 8-12 karmień na dobę. Taka sytuacja utrzymuje się przez miesiąc, później dziecko zaczyna dopominać się o jedzenie rzadziej i liczba karmień na dobę spada.

Dziecko powinno być karmione wtedy, gdy jest głodne.

Oznaki głodu u noworodka:

 • szukanie piersi
 • ruchy gałek ocznych
 • odwracanie główki
 • wysuwanie języka
 • ssanie rączek (paluszków lub całych pięści).


Istotne jest, aby nie dopuścić to tzw. późnych oznak głodu u noworodka, czyli płaczu i odchylania głowy do tyłu.

Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Jest bogate między innymi w immunoglobuliny, przeciwciała odpornościowe. Dopasowuje się także do wieku malucha i jego potrzeb. Inne proporcje składników ma mleko mamy noworodka, a inne, które produkują piersi, gdy dziecko ma 6 miesięcy lub rok. Mleko mamy jest pokarmem idealnym.

Ile powinno jeść niemowlę karmione piersią?

Dziecko powinno najadać się do syta, czyli ssać pierś tak długo, jak samo zechce. Między 6-10 dniem po porodzie piersi są wstanie wyprodukować ok. 1200 g mleka dziennie. Tymczasem noworodki przystawiane co 1,5–3 godziny wypijają znacznie mniej, bo 500-700 g dziennie. Mleka z pewnością nie powinno zabraknąć też w kolejnych miesiącach życia dziecka, gdyż im więcej dziecko zjada, tym więcej mleka piersi produkują.

Jak rozpoznać oznaki sytości u noworodka?

Noworodka karmi się tak długo, aż przestanie ssać – dziecko najedzone najprawdopodobniej zaśnie wtulone w pierś. Jeśli niemowlę zasnęło z sutkiem w ustach, a delikatnie obudzone porusza kilka razy ustami i wraca do drzemki albo wypluwa sutek i usypia, to znak, że posiłek dobiegł końca. Nieco starsze niemowlę daje znać, że jest najedzone, poprzez: odwracanie głowy, machanie rękami, wypluwanie pokarmu, krzywienie się, a także zasypiając przy piersi.

Co jeść podczas karmienia piersią?

Podczas laktacji można jeść niemal wszystko. Obecnie specjaliści nie zalecają profilaktycznego stosowania diety wykluczającej pokarmy potencjalnie alergizujące. Nie ma też dowodów na to, że dieta matki może sprzyjać powstawaniu wzdęć czy kolki u niemowlęcia.

Podczas karmienia piersią należy stosować zdrowe, racjonalne odżywianie. Dieta matki karmiącej powinna być bardziej kaloryczna niż przed ciążą – wzrost zapotrzebowanie na energię podczas laktacji szacuje się na ok. 500-690 kcal. Specjaliści zalecają jedynie wyeliminowanie z jadłospisu żywności wysoko przetworzonej, alkoholu oraz ryb, które mogą być skażone metalami ciężkimi. Zalecane jest też ograniczenie lub wręcz wyeliminowanie z diety kofeiny.

Do kiedy karmić piersią?

Zalecenia WHO mówią o tym, żeby karmić piersią, i wyłącznie w ten sposób, aż do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia. Mleko przez ten czas dostarcza niemowlęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i nie ma potrzeby dopajania go wodą czy dokarmiania czymkolwiek innym. Karmić piersią można oczywiście dłużej, jednak po 6. miesiącu życia zaczyna się rozszerzanie diety niemowlaka.

O tym, kiedy mama definitywnie zakończy karmienie piersią decyduje ona sama i jej dziecko. Niektóre dzieci same „odstawiają się od piersi” innym przychodzi to trudniej.
 

Zobacz także: 

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj