33. tydzień życia niemowlaka: dziecko sięga po przedmioty i przekłada je z jednej ręki do drugiej
W 33. tygodniu życia twoje dziecko coraz lepiej kontroluje własne potrzeby i zachcianki. Potrafi raczkować i przytulać przytulanki. Całkiem sprawnie chwyta drobne przedmioty, łapiąc je miedzy kciuk a palec wskazujący. Sprawdź, co jeszcze powinno potrafić dziecko w tym wieku.
Spis treści:
- Rozwój niemowlaka w 33. tygodniu
- Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
- Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
- Karmienie niemowlaka
- Co może niepokoić?
Rozwój niemowlaka w 33. tygodniu
33-tygodniowy maluch całkiem dobrze opanował już raczkowanie, teraz pora na kolejne umiejętności. Zobacz, czym zaskoczy cię w najbliższych dniach.
Co nowego w rozwoju fizycznym?
Dziecko w 8. miesiącu jest już naprawdę sprawne manualnie i bardzo chętnie wciąż doskonali tę umiejętność:
- chwyta przedmioty za pomocą kciuka i palca wskazującego,
- sięga po konkretne przedmioty,
- ćwiczy przekładanie zabawek z jednej ręki do drugiej, upuszczanie i ich podnoszenie,
Coraz lepiej też wyczuwa odległości, jakie ma do pokonania w celu dosięgnięcia jakiejś rzeczy.
Co potrafi dziecko?
33-tygodniowy maluch umie już:
- zauważać, że niektóre rzeczy mają jakieś cechy wspólne, np. zapach, brzmienie;
- wykazywać się poczuciem humoru;
- robić miny do lustra (uwielbia to!);
- zainicjować zabawę;
- przytulić i pocieszyć maskotkę.
Skoki rozwojowe
Między 33. a 37. tygodniem dziecko przechodzi kolejny skok rozwojowy. To czas dynamicznego rozwoju inteligencji. Maluch coraz więcej rozumie, kojarzy. Pamiętaj, by wspierać go w tym trudnym, przełomowym momencie. Dużo przytulaj i bądź wyrozumiała.
Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
Dziecko na tym etapie potrzebuje bodźców, by prawidłowo rozwijać się manualnie. Istnieje wiele zabaw, które mogą mu w tym pomóc.
Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem
Zabawa z dzieckiem jest niezwykle ważna dla jego rozwoju. Nie musi to być nic wyjątkowego. Bardzo dobre są:
- zabawy z piłką – wybierz lekką, niewielką piłeczkę. Posadź dziecko na podłodze. Usiądź naprzeciwko. Wykonaj ruch rzucania piłki. Jednak, zamiast rzucać, włóż mu ją w ręce. Poćwiczcie kilka razy, a w końcu wykonaj delikatnie prawdziwy rzut;
- wyliczanki – np. „sroczka kaszkę warzyła”. Dotykanie każdego palca dziecka sprawia, że dziecko nabiera świadomości ich istnienia. To z kolei jest ważne w nauce chwytania.
Zabawki edukacyjne
Dziecko w 33. tygodniu chętnie bawi się:
- piłką,
- cymbałkami,
- miękkimi klockami,
- zabawkami, które szeleszczą, błyszczą, mają nietypową fakturę.
Pielęgnacja i zdrowie
Porady zdrowotne i pielęgnacyjne
- Pojedyncze wyrzynanie się ząbków – zwykle ząbki rosną parami, ale zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Zawiązki zębów powstają we wczesnym okresie życia płodowego, a ich rozwój jest sprawą indywidualną. Nie zapominaj jednak o codziennej pielęgnacji jamy ustnej malca, nawet jeśli nie ma w niej jeszcze zbyt wielu zębów.
- Chodzik a pierwsze kroki dziecka – chodzik nie pomaga w nauce chodzenia. Siedząc w nim, dziecko obciąża w nietypowy sposób mięśnie, stawy i ścięgna. Nie uczy się też prawidłowej, wyprostowanej postawy ciała. Nie warto inwestować w ten niebezpieczny gadżet.
- Kąpiel w dużej wannie – jeśli wanienka niemowlęca jest już za mała, kąp dziecko w dużej wannie. Pamiętaj, by przedtem każdorazowo dokładnie ją umyć i wyłożyć matą antypoślizgową, aby była czysta i bezpieczna. Nigdy nie zostawiaj też malca samego w łazience.
Szczepienia obowiązkowe i zalecane
8. miesiąc życia to ostatni dzwonek na zaszczepienie dziecka przeciwko WZW typu B. Jest to szczepienie przypominające, które możesz zrealizować bezpłatnie, w ramach NFZ. Już od 7. miesiąca możesz zaszczepić swoje dziecko przeciwko grypie. Jest ono płatne, lecz zalecane. Więcej o szczepieniach przeczytasz w kalendarzu szczepień.
Karmienie niemowlaka
33-tygodniowe niemowlę coraz chętniej sięga po nowe smaki. Prawdopodobnie też z zaciekawieniem patrzy na to, co ty masz na talerzu. Aby nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych, pamiętaj o tym, by:
- jadać wspólnie z dzieckiem przy jednym stole,
- nie rozpraszać malca w trakcie posiłków telewizorem, zabawkami,
- komponować kolorowe, urozmaicone potrawy,
- pilnować stałych pór jedzenia,
- nie dosładzać i nie dosalać posiłków.
Co może niepokoić?
33-tygodniowe dziecko płacze, gdy straci cię z pola widzenia
Dziecko uświadamia sobie, że mama może wyjść i już nie wrócić (jest to tzw. lęk separacyjny). Bardzo się tego boi. Właśnie dlatego płacze żałośnie, kiedy wychodzisz do pracy (albo na zakupy), wczepia się w twoją bluzkę i pełne ulgi... obraża się, kiedy wreszcie widzi cię z powrotem.
Zapewniaj dziecku bezwarunkową miłość i czułość. To dla niego podstawy poczucia pewności siebie. I jeszcze jedno. Choć płacz dziecka może cię stresować, nie wymykaj się ukradkiem. Takie nagłe zniknięcia bolą go najbardziej i podważają jego zaufanie do ciebie.
Więcej o 33. tygodniu
To może cię zainteresować: