43. tydzień życia dziecka: stawanie na jednej nodze, chwytanie, picie z kubeczka
Twoje dziecko w 43. tygodniu uczy się stać i stawiać pierwsze kroki. Rozstawia ręce i nogi, kiwa głową na wszystkie strony. Potrafi okazać zadowolenie, gdy coś mu się podoba. Ma swoje zdanie, które często manifestuje. Uwaga! To dobry moment na rozpoczęcie nauki posłuszeństwa. Sprawdź, jak to zrobić! Dowiedz się, jak rozwija się 43-tygodniowe dziecko.
Spis treści:
- Rozwój niemowlaka w 43. tygodniu
- Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
- Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
- Dieta niemowlaka
- Co może cię niepokoić?
Rozwój niemowlaka w 43. tygodniu
Umiesz zrobić jaskółkę? Nie jest łatwo ustać na jednej nodze z wyciągniętymi rękami i drugą nogą w górze. Trzeba balansować, by utrzymać równowagę. Podobne wysiłki podejmuje twoje 43. tygodniowe dziecko, kiedy uczy się stać. Rozstawia ręce i nogi, przygina kolana, kiwa głową na wszystkie strony. Wydaje ci się, że zaraz upadnie. I na początku często rzeczywiście tak jest, więc bądź czujna. Jednak kiedy się już przewróci, nie krzycz głośno „ojej” i nie rób wielkiej tragedii. Dziecko w ten sposób nauczy się, że upadki są niebezpieczne.
Co nowego w rozwoju fizycznym?
43-tygodniowe dziecko może stanąć na jednej nodze. Będzie to zwykle kilka sekund i maluch sam się zdziwi. Zachęcaj go do takich prób. Możesz nawet ustawić dziecko przy podparciu i sama podnieść mu nóżkę na chwilę. Dzięki takim ćwiczeniom łatwiej będzie mu potem chodzić.
Co potrafi dziecko?
Niemowlę nie tylko rozwija motorykę dużą, ale coraz lepiej radzi sobie z ruchami precyzyjnymi:
- odkrywa nowe sposoby chwytania, np. trzyma przedmioty za trzonki lub zakończenia;
- jest w stanie chwycić kredkę i trzymać jak nóż, a nawet próbować mazać – oznacza to, że już rozumie do czego służy;
- potrafi i chce decydować (wybór spośród dwóch rzeczy);
- odczuwa satysfakcję i okazuje zadowolenie, gdy coś je ucieszy.
Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
Ciepłe-zimne, ciężkie-lekkie, duże-małe – dziecko zaczyna badać w ten sposób przedmioty. Znacznie poprawił mu się zmysł dotyku. Wkrótce zapomni o buzi i to dłonie będą jego głównym narzędziem poznawczym. Na razie chwyta różne przedmioty w rączki i analizuje. Pod uwagę bierze m.in. temperaturę, kształt, konsystencję.
Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem
Dziecko także na zabawki patrzy pod zupełnie innym kątem niż wcześniej. Do tej pory potrząsało nimi, czy waliło w stół. Teraz przygląda się z zainteresowaniem poszczególnym elementom, stara się je dopasowywać lub przekształcać.
43-tygodniowe dziecko będzie zachwycone, jeśli pozwolisz mu dotykać przedmiotów codziennego użytku. Folia kuchenna przecież tak cudownie szeleści, a plastikowa butelka z wodą jest taka ciężka. zachowaj jednak czujność. Nie pozwalaj dziecku na wyciąganie wszystkiego z szafek. Niech sprzętami domowymi bawi się pod kontrolą. Kiedy dajesz dziecku nową zabawkę do ręki, opisuj wrażenia. Dziecko będzie dzięki temu wiedziało, że pluszak jest miękki, a folia szeleści. To pomoże mu rozwijać nie tylko zmysł dotyku, ale także mowę.
Zabawki edukacyjne
Teraz można się świetnie bawić niemalże wszystkim, co znajdziesz w domu. A jakie zabawki będą idealne?
- klocki sensoryczne – dotykanie różnych faktur, będzie olbrzymia przyjemnością dla dziecka;
- glina i plastelina – wszelkie masy plastyczne również mogą być źródłem doznań sensorycznych;
- piłka – pamiętaj, że malec musi mieć także czas na swobodną zabawę choćby piłką.
Zajęcia dla niemowląt
Nie licz, że twój maluch będzie się bawił z innymi dziećmi. Jeszcze długa droga do tego. Wybierz zajęcia, na których będzie się świetnie bawił, ale nikt nie będzie wymagał współpracy z innymi dziećmi, np. gordonki czy sensoplastykę.
Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
Lęki związane z wodą często pojawiają się u dzieci w tym wieku. Można uspokoić dziecko zapewnieniem, że dziś nie będziemy się kąpać, tylko umyjemy ząbki, buzię, rączki. Można też na parę dni zrezygnować z kąpieli w wannie albo wrócić do małej wanienki, gdzie dziecko czuje się bezpieczniej.
Warto zrezygnować na jakiś czas z mycia włosków, zwłaszcza z polewania prysznicem. Czasem pomaga wspólna kąpiel z mamą lub tatą w dużej wannie. Problem z lękiem jest przejściowy. Nie wywieraj silnej presji na dziecko, a wszystko powoli wróci do równowagi.
Dieta niemowlaka
Wciąż warto karmić piersią, ale należy regularnie wprowadzać dziecku nowe smaki. Mały indywidualista będzie chciał coraz częściej karmić się sam. Przygotuj się więc na duży chaos. Dziecko chce badać rączkami jedzenie, co jest nie tylko fantastycznym doznaniem sensorycznym, ale i treningiem trafiania własną rączką do buzi. Wiele dzieci w tym wieku woli już mleko pić z kubeczka.
Co może cię niepokoić?
Dziecko nie słucha poleceń? Niestety, dzieci nie zawsze słuchają się swoich rodziców. Im wcześniej sobie to uświadomisz, tym będzie ci łatwiej. Bo już 43-tygodniowe dziecko jest na tyle świadome i niezależne, że nie wszystkie polecenia chce wykonywać. Rozumie zakaz, ale nie ma ochoty się mu podporządkować. Będzie zatem kontynuowało niedozwoloną czynność i jednocześnie zerkało na ciebie, co zrobisz. Sprawdza w ten sposób, na ile może sobie pozwolić.
Z jednej strony możesz być zła, że dziecko jest nieposłuszne. Z drugiej jednak dumna, że twoje 43-tygodniowe dziecko zaczyna myśleć samodzielnie. Pozwól mu czasem decydować i robić po swojemu. Jak dorośnie, nie będzie ciągle wahającą się i niezdecydowaną osobą.
Pamiętaj też, jak ważna jest konsekwencja – kiedy raz czegoś zabronisz, nie zmieniaj zdania. Bądź czujna, bo ta samodzielność może być groźna dla dziecka. Nie zdaje sobie bowiem sprawy z możliwych niebezpieczeństw.
Więcej o 43. tygodniu
- Siatki centylowe – sprawdź rozwój dziecka (zinterpretuj wynik)
- Jaka woda dla niemowlaka: najlepsza źródlana, mineralna czy kranówka?
- Niemowlę się poci – najczęstsze przyczyny, co robić?
- Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje
- Ile śpi niemowlę – długość snu a wiek dziecka. Tabela snu niemowląt