kubek do nauki picia
Adobe Stock
Dieta

Kubek do nauki picia – jaki model wybrać i od kiedy dawać go dziecku

Kubek do nauki picia powinien być wykonany z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Dobry chwyt zapewnią wygodne uszka po bokach naczynia. Pierwsze próby nauki picia z kubeczka można podejmować dopiero wtedy, gdy dziecko samo stabilnie siedzi i potrafi jeść pokarmy o konsystencji kleików.

Kubek do nauki picia warto wprowadzać, jak tylko dziecko jest gotowe do samodzielnego przyjmowania napojów. Choć picie z butelki jest wygodne, lepiej z niej zrezygnować już w drugiej połowie pierwszego roku życia dziecka. Jeśli maluch będzie zbyt długo pił przez smoczek, mogą pojawić się u niego wady zgryzu i próchnica. Używanie kubka natomiast utrwala właściwy wzorzec oddychania i połykania. I, co równie ważne, dziecko, które umie już pić z kubka, czuje się bardzo samodzielne!

Spis treści:

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]

Kubek do nauki picia – od kiedy

Odzwyczajanie od butelki najlepiej zacząć jak tylko dziecko zacznie stabilnie siedzieć o własnych siłach. Musi już też umieć skutecznie połykać średnio gęsty pokarm, np. kleik. Zwykle następuje to w siódmym albo ósmym miesiącu życia dziecka.

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, po pierwszych urodzinach dziecko nie powinno już pić z butelki. Ale nie warto czekać, aż skończy roczek, tylko zacząć naukę picia z kubka odpowiednio wcześnie. Dziecko, które umie już siedzieć, świetnie poradzi sobie z kubkiem do nauki picia i z łyżeczką dla niemowlaka, a w dodatku nie jest jeszcze tak mocno przywiązane do butelki, jak mogłoby być po dwóch latach ssania. Nie zabieraj dziecku butelki z dnia na dzień, ale stopniowo przyzwyczajaj je do picia z kubka. Najpierw zrezygnuj z podawania butelki w ciągu dnia, a dopiero po kilku dniach (a nawet tygodniach!) odzwyczajaj od ssania przed zaśnięciem. Wieczorem najtrudniej jest zrezygnować ze starych nawyków.

Kubek do nauki picia – rodzaje kubków

Na rynku jest kilka rodzajów kubków do nauki picia, a różnice między nimi są znaczne. Niektóre kubki nie sprawdzą się w przypadku młodszych dzieci. Dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi cechami różnych typów kubków do nauki picia. Poniżej pięć rodzajów kubków, które ułatwiają dziecku przejście z butelki lub piersi na picie ze zwykłych naczyń.

Kubek do nauki picia – niekapek

Jest szczelnie zamykany, a dziecko pobiera płyn ze specjalnego dzióbka, z którego maluch musi pociągnąć płyn podobnie jak ze smoczka. Dzióbek może być twardy lub miękki. W przypadku młodszych dzieci polecane są kubki niekapki z miękkim dzióbkiem. Tego typu naczynia mają zwykle dwa uchwyty, które maluch może trzymać oburącz. Nadają się dla niemowląt w wieku 6-8 miesięcy, gdyż taki maluch ma jeszcze problemu z właściwym ułożeniem ust do picia z otwartego naczynia. Kubki niekapki, zwłaszcza przy dłuższym używaniu, mogą zaburzać kształtowanie się prawidłowego zgryzu u dzieci. Dlatego warto traktować je jak etap przejściowy między butelką czy piersią a otwartym kubeczkiem i oduczyć dziecko picia z niekapka - im wcześniej, tym lepiej.

Przykład: kubek do nauki picia Avent

Nadaje się dla dzieci od 6 miesiąca życia. Ma miękki dzióbek i miękkie uchwyty. Kształt dzióbka nie wymaga dużego odchylania głowy. Pojemność 200 ml. Zrobiony z tworzywa niezawierającego BPA. W komplecie przykrywka chroniąca dzióbek.

kubek do nauki picia avent
allegro

PHILIPS AVENT KUBEK NIEKAPEK Z MIĘKKIM USTNIKIEM
ALLEGRO
42,99 zł

 

Kubek do nauki picia – kapek

To także kubeczek z dzióbkiem, ale po jego przechyleniu płyn swobodnie wypływa do ust dziecka – maluch nie musi „ciągnąć’’. Kubeczki kapki także zwykle mają podwójny uchwyt lub dwa uszka, za które dziecko może chwycić naczynie, aby stabilnie je trzymać i wcelować dzióbkiem do ust. Tego typu kubeczki w mniejszym stopniu przyczyniają się do powstawania wad zgryzu, gdyż nie wymagają ssania płynu. Nadają się dla młodszych dzieci – od około 6-8 miesiąca życia. Naukę trzeba nadzorować i nauczyć malucha spokojnego przechylania kubeczka, aby niemowlę się nie zachłysnęło.

Przykład: Kubek z dziubkiem Ikea Borja

Wykonany z polipropylenu. Częściowo przezroczysty, co ułatwia kontrolowanie ilości płynu. Pojemność 200 ml. Dwa proste uszka do trzymania. Przykrywka z dziubkiem, w którym są 3 otworki, przez które wycieka płyn do ust dziecka.

kubek do nauki picia Ikea
allegro

IKEA BORJA KUBEK DLA DZIECKA Z DZIUBKIEM
ALLEGRO
6,69 zł

 

Kubek do nauki picia – 360

Dziecko może pić, przykładając usta w dowolnym miejscu na obwodzie zamykanego kubeczka. Producenci informują, że jest to idealne naczynie, które pomaga przejść od picia z kubka niekapka do picia z otwartego kubeczka. Uczy układania ust jak do pobierania napoju ze szklanki. Po przechyleniu płyn nie wycieka, dziecko musi lekko go zassać – słabiej niż przy kubku niekapku. Zabezpieczenie przed wyciekaniem płynu jest delikatne, więc przy bardzo gwałtownym ruchu, np. upadku, z kubeczka mogą wydostawać się kropelki cieczy. Może być pierwszym kubkiem do nauki picia dla dzieci w wieku 8 miesięcy i starszych, albo posłużyć dziecku jako kolejny etap nauki po kubku niekapku.

Przykład kubka 360: Easiflow 360

Przypomina prawdziwy kubek, ale wyposażony jest w wyjmowany zawór, który umożliwia picie w dowolnym miejscu obwodu kubeczka. Dwa otwarte uszka zapewniają wygodę. Tworzywo, z którego go wykonano, nie zawiera BPA. Ten kubeczek do nauki picia można myć w zmywarce i wyparzać w sterylizatorze parowym.

kubek do nauki picia kubek 360
allegro

TOMMEE TIPPEE KUBEK EASIFLOWER
ALLEGRO
39,99 zł

 

Otwarte skośne kubeczki do nauki picia

To kubek o skośnie ustawionym pojemniku na płyn. Nie ma zamknięcia, nie ma więc też dzióbka. Producent zapewnia, że można go używać do podawania mleka matki nawet trzymiesięcznym niemowlętom. Pobieranie płynu z takiego skośnego kubeczka wymaga takich samych ruchów żuchwą, jak przy ssaniu piersi, dlatego korzystanie z niego nie zakłóca techniki ssania piersi. Można go więc używać do dopajania dziecka, które jeszcze ciągle je z piersi. Niemowlę przyzwyczajone do korzystania ze skośnego kubeczka (który najpierw podaje mu do ust rodzic) może obyć się bez butelki i kubka niekapka. Z tego względu taki kubeczek jest korzystny dla rozwoju prawidłowego zgryzu dziecka i wspiera długie karmienie piersią. Ułatwia picie w pozycji półleżącej.

Przykład: skośny kubek do nauki picia Doidy Cup

Kultowy i najbardziej popularny kubeczek dla niemowląt. Nie zawiera BPA, ftalanów i PVC. Ma skośnie ustawione uchwyty, ułatwiające korzystanie z naczynia. Akredytowany przez UNICEF jako produkt przyjazny dzieciom i wspierający długie karmienie piersią.

skośny kubek do nauki picia
allegro

DOIDY CUP KUBEK DO NAUKI PICIA
ALLEGRO
25,00 zł

Bidon z rurką do nauki picia

Tego typu bidony i butelki najlepiej nadają się dla dzieci w wieku 12 miesięcy i starszych. Maluch musi umieć szczelnie obejmować ustami słomkę i pociągać z niej napój. Bidony dla dzieci, podobnie jak kubeczki do nauki picia, często wyposażone są w uchwyty albo uszka.

Przykład: bidon ze słomką B.Box Gelato Bubble

Wykonany z tworzywa niezawierającego BPA. Słomka ma obciążnik, który podąża za płynem, dzięki czemu zawsze jest zanurzona, niezależnie od pozycji, w jakiej znajduje się kubek. W słomce jest dwukierunkowy zawór zapobiegający wychlapywaniu napoju. Butelka ma zamknięcie chroniące ustną część słomki oraz wygodne uchwyty. Producent twierdzi, że bidon nadaje się dla dzieci od 6 miesiąca życia.

kubek do nauki picia bidon ze słomką
allegro

B.BOX KUBEK BIDON Z OBCIĄŻONĄ SŁOMKĄ
ALLEGRO
59,00 zł

 

Jaki kubek do nauki picia wybrać

Ważnym kryterium jest wiek dziecka. Dziecko do 8 miesiąca życia lepiej radzi sobie z kubkami z dzióbkami. Wyjątkiem jest kubek skośny, ale jego użycie zawsze wymaga pomocy rodzica. Starszym dzieciom można podawać kubeczki tzw. kapki lub 360. Poza typem kubeczka, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • kubek do nauki picia musi być lekki, aby dziecko z łatwością mogło go utrzymać,
  • musi być zrobiony z nietłukących się materiałów pozbawionych szkodliwych substancji (np. BPA)
  • ma uchwyty, za które dziecko może go złapać obiema rękami,
  • można go myć w zmywarce.


Do nauki samodzielnego picia napojów najlepsze są kubeczki 360 oraz skośne. Nie zaburzają rozwoju prawidłowego zgryzu. Pierwszy ma tę zaletę, że jest zamykany, więc nie ma ryzyka, że dziecko się obleje. Jeśli maluch ma problemy z pobieraniem płynu z kubeczka 360 (może zdarzyć się młodszym niemowlętom), można na pewien czas przerzucić się na kubeczek z dzióbkiem lub niekapek. W podróży z dzieckiem lepiej sprawdzają się kubki niekapki lub bidony ze słomką, gdyż nie ma ryzyka, że płyn w niekontrolowany sposób wycieknie z naczynia.

Jak pomóc dziecku nauczyć się pić z kubka

Wlej do kubeczka do nauki picia mleko lub wodę. Do swojego kubka nalej wodę albo herbatę. Pokaż dziecku, jak sama pijesz, a potem przyłóż kubek do jego ust i przechyl tak, by upiło tylko trochę. Jeśli korzystasz z kubka z dzióbkiem, nie wkładaj go między zęby czy dziąsła malucha, po prostu oprzyj go na dolnej wardze. Uważaj, bo pierwsze próby picia mogą skończyć się zakrztuszeniem niemowlaka. Nie wlewaj dziecku do buzi zbyt dużo płynu na raz i nigdy podczas podawania picia nie przechylaj jego głowy do tyłu (płyn mógłby wpłynąć nie tam, gdzie trzeba).

Twój maluch oblał już trzecią koszulkę w ciągu dnia? Trudno, mistrzostwa nie osiągnie się bez długiego treningu i początkowych porażek. Zamiast denerwować się albo przytrzymywać brodę malca i wycierać ją po każdym łyku, lepiej załóż dziecku śliniaczek i przestań się martwić o plamy na koszulce. Twoje opanowanie jest bardzo ważne. Jeśli będziesz zdenerwowana, maluch także zacznie się stresować.

Rozstawaniu się z butelką nie powinny towarzyszyć inne zmiany, np. pojawienie się nowej niani dla dziecka albo przeprowadzka. Ta zasada dotyczy wprowadzania wszelkich nowości w życiu malca. Zbyt dużo nowości to dla dziecka ogromny stres. Najlepiej zacznij odzwyczajać od butelki, gdy możesz poświęcić maluchowi dużo czasu i uwagi – on tego teraz potrzebuje.

Nawet kiedy maluszek już nauczy się pić z kubka, pozwalaj mu na to wyłącznie na siedząco, przy stole. Picie w pozycji półleżącej albo spacerowanie z kubkiem grozi zakrztuszeniem.


Konsultacja części dot. nauki picia z kubka: Dr n. med. Lilianna Baran, neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

Zobacz także:

edipresse.IS917-055.jpg
Edipresse
Karmienie
Pożegnanie dziecka z butelką
Każdy maluszek musi się z nią kiedyś z rozstać. Pytanie tylko kiedy, a także, co zrobić, by obyło się bez łez? Z nami znajdziesz odpowiedź.

Każdy maluszek musi się z nią kiedyś z rozstać. Pytanie tylko kiedy, a także, co zrobić, by obyło się bez łez? Z nami znajdziesz odpowiedź. Sprawa wydaje się prosta: wystarczy wlać maluszkowi mleko do kubeczka, zaś kaszkę zrobić nieco gęściejszą, wyłożyć do miseczki i podać łyżeczką. Niektóre szkraby szybko się na to godzą: chętnie wypijają mleczko z kubka. Niestety, są też dzieci, które wcale nie zamierzają rozstać się z butelką i smoczkiem. Oto rady, dzięki którym nie przegapisz najlepszego momentu na podanie malcowi kubka, a nauka picia z niego pójdzie jak po maśle. Wybierz odpowiedni moment Już półrocznemu malcowi możesz podać picie w kubeczku. Szkrab w tym wieku łatwiej znosi zmiany niż dwulatek. Poza tym, butelkowy nałóg nie jest jeszcze w nim tak silnie ugruntowany, jak w przypadku starszego malucha, któremu z butlą trudniej się rozstać. Odzwyczajaj stopniowo Picie z butelki daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa: kojarzy mu się ze ssaniem, mlekiem i mamą. Dlatego nie dziw się protestom i łzom malca, gdy nagle będziesz chciała pozbawić go tej przyjemności. Jeśli smyk jest mocno przywiązany do ssania z butli, nie zabieraj mu jej z dnia na dzień. Stopniowo ograniczaj liczbę posiłków z butelki. Możesz zostawić wieczorne karmienie, bo malec często jest już zbyt zmęczony, by kolację zjeść łyżeczką. Potem umyj mu ząbki. Kup dobry niekapek Dzieci mają różne upodobania: niektóre lubią kubki z uchem, inne bez. Być może będziesz musiała wypróbować kilka modeli, nim smyk jakiś zaakceptuje. Na początek wybierz niekapek z dzióbkiem. Umożliwi on łagodne przejście od ssania do korzystania z dorosłego kubeczka. Z niekapka płyn wypływa powoli, więc smyk się nie zakrztusi. Nie przedłużaj sztucznie fazy picia z „dzióbka”, bo maluch do tego przywyknie, a ma nauczyć się pić ze zwykłego kubka. Pokaż, jak pić z kubka Wlej...

Wychowanie
Jak pożegnać niemowlęce nawyki - smoczek, pieluchy, picie z butelki...
Twoje dziecko już dawno skończyło 2 lata i wciąż ssie smoczek i pije z butelki? Im szybciej zmienisz jego przyzwyczajenia, tym łatwiej je zaakceptuje. Zobacz, jak nauczyć dziecko zasypiać we własnym łóżeczku, pić ze zwykłego kubka i pożegnać się ze smoczkiem.

Niemowlęce nawyki zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale z niektórymi lepiej rozstać się w miarę wcześnie. Pamiętaj, że każde odejście od dawnej rutyny to dla dziecka ogromny stres, dlatego bądź delikatna i czuła dla swojego maluszka. Zobacz, jakie zmiany wprowadzić i jak możesz to zrobić: Smoczek zamień na przytulankę Smoczek uspokaja, pociesza, pomaga zasnąć... – w pierwszych miesiącach życia dziecka to prawdziwy przyjaciel. Jednak przedłużające się ssanie smoczka może źle wpływać na rozwój ząbków i zgryzu malca, a także opóźnić prawidłowy rozwój mowy. Dobry moment na „zgubienie” smoczka nadchodzi, gdy niemowlę ma pół roku. W tym czasie potrzeba ssania nieco słabnie. Aby zniechęcić smyka do ssania, odetnij kawałek gumowej końcówki. Ze starszakiem zorganizuj pożegnanie smoczka połączone z wyprawą na ciastka i kupnem nowej przytulanki. Butelkę zamień na kubek Choć picie z butelki jest wygodne, lepiej zrezygnować z tego już w połowie 1. roku życia. Butelkowy nałóg nie jest jeszcze tak silnie ugruntowany u kilkumiesięcznego maluszka, jak w przypadku starszego dziecka, dlatego rozstanie będzie przebiegać łagodniej. 6–7-miesięczny bobas po kilku dniach nauki na pewno poradzi sobie z jedzeniem z łyżeczki i piciem z kubka. Naukę zacznij wtedy, gdy dziecko umie już siedzieć – podawanie picia leżącemu dziecku może się skończyć jego zachłyśnięciem. Na początek wybierz plastikowy kubek treningowy z miękkim, profilowanym dzióbkiem – to ułatwi malcowi odzwyczajenie od butelki. Wlej do środka mleko lub sok i przystaw ustnik pod lekkim kątem do buzi maluszka. Po kilku próbach powinno się udać! Kiedy twoja pociecha nauczy się pić z kubka treningowego, zamień go na niekapek . Ale zanim podasz ten kubek, sprawdź, czy posiada on system, który uniemożliwia wypływanie płynu w chwilach, gdy maluch nie ssie. Dzięki...

jak nauczyć dziecko pić z kubka?
Fotolia
Wychowanie
Tak oduczysz dziecko picia z niekapka i nauczysz pić z kubka
Niekapki psują zgryz i są złe dla rozwoju aparatu mowy. Dzieci jednak niechętnie się z nimi rozstają. Jak bezboleśnie przejść z niekapka na normalny kubek? Spróbuj tych sposobów!

Niekapki i bidony są fajne – nie wylatuje z nich za dużo płynu, dziecko się nie krztusi, nie rozlewa. Bez bałaganu, bez problemu, prawda? Niezupełnie. O ile tego rodzaju kubki na pewno są ułatwieniem po pożegnaniu z butelką, powinny być traktowane wyłącznie jako narzędzie przejściowe w drodze do picia z otwartych kubków. Dlaczego? Dlaczego warto zrezygnować z niekapka? Eksperci są zdania, że picie z niekapków może zakłócać rozwój mowy i powodować problemy logopedyczne, psuć zgryz , uczyć nieprawidłowego oddychania. Poza tym tego rodzaju kubki, tak samo jak bidony ze słomkami, zachęcają do ciągłego picia. Dziecko zabiera je wszędzie ze sobą i co chwilę z nich pije. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby w środku była woda, ale wielu rodziców podaje dzieciom soki, mleko, herbatki w takich pojemnikach, a to sprzyja rozwojowi próchnicy u dzieci . Jak pożegnać niekapek? Trudno sprecyzować, kiedy dziecko powinno zacząć pić ze zwyczajnych kubków i pożegnać niekapek lub bidon , bo wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji malucha . Koło 15 miesiąca powinno już sprostać tej sztuce, wiele dzieci potrafi to wcześniej. Dobra wiadomość jest taka, że do drugich urodzin, twoje dziecko na pewno się nauczy. Ale najpierw pora odstawić niekapek! Jak? Wybierz się z dzieckiem do sklepu i pozwól mu wybrać swój własny otwarty kubek – dzięki temu będzie miał większą ochotę z niego pić. Wybierz kubek z ulubionymi postaciami z bajek twojego dziecka. Pokazuj dziecku, jakie to fantastyczne pić ze szklanki – dzieci chcą naśladować dorosłych , jeśli więc będziesz je zachęcać na swoim przykładzie ("Zobacz, mamusia pije z takiego fajnego kubka!"), jest duża szansa, że twoje dziecko też będzie chciało spróbować. Podawaj ulubione picie dziecka tylko w kubku. Nie rób problemu z rozlanego picia i bałaganu, bo zniechęcisz dziecko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz