44. tydzień życia: naśladowanie dźwięków, ruch pęsetowy, pierwsze kroki
Twoje dziecko w 44. tygodniu uwielbia rymowanki, chętnie powtarza różne dźwięki. Rozumie coraz więcej słów. Ćwicz z malcem chwytanie za pomocą kciuka i palca wskazującego, pozwalaj też na samodzielne jedzenie. Uwaga! 11. miesiąc życia może przywitać was kolejnym skokiem rozwojowym. Jak go rozpoznać?
Spis treści:
- Rozwój niemowlaka w 44. tygodniu
- Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
- Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
- Dieta niemowlaka
- Co może cię niepokoić?
Rozwój niemowlaka w 44. tygodniu
Twoje dziecko nie tylko coraz szybciej się przemieszcza, ale ma także sprawniejsze rączki i palce. Potrzebuje ruchu i wielu nowych wrażeń.
Co nowego w rozwoju fizycznym?
Twoje dziecko już całkiem sprawnie posługuje się rączkami i paluszkami. W ten sposób potrafi ocenić wielkość przedmiotu i skoordynować ruchy obu dłoni do utrzymania czegoś. Malec nadal pracuje nad coraz sprawniejszym chodzeniem, jeśli dziecko jeszcze nie odważyło się na samodzielny pierwszy krok, może to nastąpić lada dzień. Nie zmuszaj jednak malucha do niczego, najważniejsze jest to, by dziecko było na to gotowe.
Co potrafi dziecko?
- potrafi rozróżniać sylaby na tę samą głoskę i podobne do siebie głoski, np. pa i ba i uwielbia rymowanki;
- rozumie i zapamiętuje coraz więcej słów;
- rozróżnia liczne smaki i zapachy, a także bacznie nasłuchuje dźwięków z otoczenia;
- jego dotyk jest bardzo wyczulony, rączki to ważne narzędzie poznawcze;
- doskonali ruch pęsetowy i chwyta zabawki przy użyciu palca wskazującego i kciuka.
Dziecku należy się szacunek. Nie ubieraj go więc w to, czego nie lubi, nie zmuszaj do jedzenia znienawidzonej owsianki. Ale nie musisz mu skrupulatnie tłumaczyć wszystkiego, o co go prosisz (choć warto to robić). Są rzeczy, które dziecko po prostu musi zrobić, bo od tego zależy jego bezpieczeństwo, zdrowie. Jeśli zbliża się do kontaktu i nie reaguje na twoje „nie wolno”, zabierz je stamtąd. Dziecko powinno wiedzieć, że są zasady, które nie podlegają żadnej dyskusji i trzeba się do nich stosować.
Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
Twoje 44-tygodniowe dziecko niechętnie dzieli się zabawkami, nie umie jeszcze czekać na swoją kolej, o byle co obraża się i płacze? Krótko mówiąc, kompan do zabawy z niego kiepski. Na szczęście wcale mu to nie przeszkadza, bo... nie potrzebuje jeszcze towarzystwa rówieśników.
Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem
Tak małe dziecko lubi bawić się tylko z rodzicami – i trudno mu zrozumieć, że mama akurat nie ma na to czasu czy ochoty. Aby jednak zgodziło się choć przez chwilę zostać samo, musi wiedzieć, w co może się bawić. 44. tygodniowe dziecko nie umie jeszcze samo zorganizować sobie czasu. Zanim więc zostawisz je w piaskownicy czy na dywanie, przez chwilę pobawcie się razem:
- świetnym pomysłem są zabawy, które mogą trwać bardzo długo, np. wkładanie klocków w odpowiednie otwory czy układanie i burzenie wieży z klocków;
- latajcie „samolotem”, tańczcie lub róbcie wańkę-wstańkę. A może będzie wam odpowiadać zupełnie inna zabawa? Każda jest wskazana, pod warunkiem, że obojgu wam sprawia radość. Jednak w wymyślaniu nowych form aktywności nie przesadzaj. Pamiętaj, że 44-tygodniowe dziecko to istota delikatna. Nie lubi zbyt gwałtownych ruchów (niech ci do głowy nie przyjdzie podrzucanie dziecka!). Musisz uważać, by nie zrobić mu krzywdy.
Zabawki edukacyjne
Wymyśl coś niecodziennego: od gry na perkusji z garnków i pokrywek, przez mieszanie makaronu w plastikowej misce aż po kąpiel lalki w dziecięcej wanience (nalej do wanienki kubek wody, postaw ją na środku pokoju i podłóż pod nią złożony ręcznik). W tym wieku malec będzie także zachwycony:
- zabawkami, które wydają dźwięki np. książeczki;
- instrumenty muzyczne – jeszcze za wcześnie, by malec grał melodie. Będzie jednak zachwycony, poznając nowe dźwięki;
- zabawki motoryczne – malucha mogą już interesować przeplatanki i sortery. Jego paluszki są coraz bardziej sprawne!
Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
Pod koniec pierwszego roku życia zmienia się rytm snu dziecka. W wieku 11 miesięcy dziecko potrzebuje ok. 13 godzin snu w ciągu doby. Większość dzieci w tym wieku przesypia nieprzerwanie co najmniej 6 godzin w nocy oraz ucina sobie jedną lub dwie drzemki w dzień. To głównie wewnętrzny zegar biologiczny decyduje o tym, ile i jak głębokiego snu potrzebuje dziecko. Nie powinnaś na siłę próbować przestawiać jego rytmu na swój własny.
Dieta niemowlaka
Rozszerzanie diety – zdarza się, że w tym wieku dzieci tracą apetyt, a raczej odmawiają dobrze znanych, mdłych w smaku niemowlęcych potraw. Czas na stworzenie nowego menu dla malca – bardziej kolorowego i różnorodnego!
Pamiętaj, że samodzielne jedzenie to jedna z czynności samoobsługowych. Pozwól dziecku na eksperymenty, nawet jeśli ubranie będzie brudne, a stół i podłoga zalane. To bardzo ważny krok w samodzielność. Jeśli przegapisz ten moment, malec może się zniechęcić. Wyręczając dziecko, możesz doprowadzić do sytuacji, że nie będzie podejmować nowych wyzwań.
Co może cię niepokoić?
Twój aniołek wczoraj był pogodny i roześmiany, a dziś nic go nie uspakaja? Być może twoje dziecko weszło właśnie w fazę kolejnego skoku rozwojowego. Około 42. tygodnia może rozpocząć się okres marudzenia, który może trwać nawet do 5-ciu tygodni. W tym okresie może niekiedy wydawać się, że dziecko jakby cofnęło się w swoim rozwoju i nie potrafi robić tego, co jeszcze wczoraj miało świetnie opanowane.
Zachowania dziecka mogą być bardzo skrajne. Maluch może być bardzo grzeczny, by za chwilę bardzo rozrabiać. To wszystko jest wprowadzeniem do następnego skoku rozwojowego – świata sekwencji. W poprzednim skoku dziecko często rozbierało przedmioty na części po to, by je zbadać. Teraz zacznie je w tym samym celu składać.
Więcej o 44. tygodniu:
- Jaka woda dla niemowlaka: najlepsza źródlana, mineralna czy kranówka?
- Przepuklina pępkowa u niemowląt – wygląd, objawy i leczenie + zdjęcia
- Pienista kupka u niemowlaka: przyczyny u niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym
- Wysypka u niemowląt: jak wyglądają różne rodzaje wysypki?
- Podróżowanie z niemowlakiem: jak przygotować się do długiej podróży z dzieckiem?