Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
podróż z niemowlakiem
Adobe Stock
Pielęgnacja

Podróżowanie z niemowlakiem: jak przygotować się do długiej podróży z dzieckiem?

Długa podróż z niemowlakiem to wyzwanie dla rodziców, a czasem też stres dla dziecka. Z pomocą eksperta podpowiadamy, kiedy można zacząć podróżowanie z niemowlakiem i jak przygotować się na dłuższą podróż. Czy lepiej podróżować samochodem, samolotem czy pociągiem? Na pytania rodziców odpowiada Agnieszka Pawłowska-Wypych, członek Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Podróżowanie z niemowlakiem bywa męczące i dla dziecka, i dla jego rodziców. Jak uniknąć wpadek i oszczędzić niemowlęciu stresu, gdy czeka nas długa podróż? O podpowiedzi zapytaliśmy Agnieszkę Pawłowską-Wypych, członkinię Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Kiedy wybrać się w pierwszą podróż z niemowlakiem?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: W pierwszą dłuższą podróż można się wybrać z dzieckiem, które skończyło 3. miesiąc życia. Wcześniej nie jest to wskazane. W pierwszych miesiącach życia dziecko w dużo większym stopniu odczuwa zmiany temperatury czy wilgotności powietrza.

Wiele osób powie, że podróżowanie z tak małym dzieckiem jest ryzykowne...

Agnieszka Pawłowska-Wypych: To prawda, ale wbrew pozorom podróż z kilkumiesięcznym dzieckiem jest bezpieczniejsza niż podróż z ciekawskim dwulatkiem, który wszystkiego chce dotknąć, spróbować.

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Wakacje z dzieckiem? Zobaczysz, będzie super!

Jak się przygotować do długiej podróży z niemowlakiem?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: Planując dłuższą podróż, należy wziąć pod uwagę stan zdrowia dziecka (np. czy nie ma przeciwwskazań do takiej podróży). Warto skonsultować się z pediatrą. Podczas wizyty można zapytać, co zabrać ze sobą w podręcznej apteczce, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób reagować, np. na wzrost temperatury albo nagłą wysypkę.

Istotny jest też plan podróży, np. gdzie i kiedy zrobimy dłuższe postoje. Warto też sprawdzić, jakie warunki klimatyczne panują w miejscu, gdzie się udajemy.

W trakcie długich podróży z niemowlakiem pamiętajmy o częstej zmianie pieluchy, aby nie doszło do odparzenia pupy. W czasie podróży dziecko powinno być ubrane „na cebulkę”, tak by w każdej chwili – dostosowując się do panującej temperatury – móc zdjąć wierzchnie części bądź z powrotem ubrać dziecko.

Dzieci w pierwszym roku życia rzadko mają problemy z chorobą lokomocyjną, ale jeśli maluch miewa takie dolegliwości, dobrze wcześniej zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze (leki na chorobę lokomocyjną trzeba zawsze skonsultować z lekarzem!). Gdy rodzice planują pierwszy wyjazd niemowlaka, warto wcześniej zrobić krótką przejażdżkę, aby sprawdzić, w jaki sposób jego organizm zachowuje się podczas jazdy.

Doświadczony ratownik medyczny, Kamil Kasiak, tłumaczy, czy w czasie podróży samochodem można na chwilę wyjąć dziecko z fotelika:

 

Jak podróżować z niemowlakiem: samochodem, samolotem, pociągiem?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: Wszystko zależy od tego czasu trwania podróży. Każdy z tych środków transportu ma wady i zalety, choć samochód chyba najmniej wad. Poruszając się autem, mamy możliwość zrobienia przerwy na postój czy zmiany trasy (np. gdy dziecko się źle poczuje).

Podróżując z dzieckiem samochodem, koniecznie trzeba pamiętać o foteliku samochodowym dobranym odpowiednio do wieku i wagi dziecka. Warto rozważyć podróż w porze snu dziecka (np. w nocy lub podczas poobiedniej drzemki), dzięki czemu malec lepiej zniesie ten czas.

Przed wyruszeniem w drogę rodzice powinni przewietrzyć samochód. Warto też zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz auta w czasie podróży. Ważne jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, odgrzybieniu klimatyzacji. Jeśli podróż odbywa się w okresie wiosennym lub letnim, kiedy intensywnie świeci słońce, należy pamiętać o osłonkach przeciwsłonecznych montowanych na bocznych szybach pojazdu.

Podczas podróży pamiętaj o uzupełnianiu płynów. Posiłki spożywane w trakcie drogi powinny być lekkostrawne i poddawane dziecku podczas postoju, a nie w trakcie jazdy!

Wybierając samolot, sprawdźmy, jaki jest czas lotu, a w przypadku długiego lotu – czy przewidywane są międzylądowania. Pamiętajmy, że w samolocie powietrze jest dosyć suche, co powoduje wysychanie błon śluzowych, a w konsekwencji zmniejszenie odporności dziecka na wirusy. Do tego dochodzi gwałtowana zmiana ciśnienia, która u dziecka może wywołać mdłości, ból ucha czy głowy. Trzeba pamiętać, że podczas startu i lądowania nie wolno karmić dzieci.

Podróż pociągiem daje komfort jazdy: cała uwaga rodziców może być skupiona na dziecku. Jednak tym środkiem komunikacji zwykle podróżuje wiele osób, co naraża dziecko na kontakt z wirusami i bakteriami.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Gdzie najlepiej podróżować z niemowlakiem?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: Przede wszystkim niewskazana jest podróż do miejsc o wyraźnie odmiennym klimacie, szczególnie w tropiki. W takich krajach mamy do czynienia z zupełnie innymi patogenami, niż te występujące w naszym środowisku, nie wspominając już o chorobach zakaźnych, takich jak: malaria, żółtaczka pokarmowa czy wirusowe zapalenie wątroby typu A. Układ immunologiczny dziecka dopiero się rozwija, trudno więc przewidzieć, jak poradzi sobie w kontakcie z nowymi wirusami.

Jeśli mimo to rodzice zaplanują podróż z niemowlakiem do kraju o odmiennym klimacie, powinni pamiętać, aby jedzenie dziecka było odpowiednio zabezpieczone i przechowywane, a woda pochodziła tylko ze znanych źródeł. Trzeba też sprawdzić, jakie szczepienia są zalecane przed wjazdem do danego kraju.

W przypadku krajów europejskich warto sprawdzić panujące tam warunki atmosferyczne, ze szczególnym uwzględnieniem temperatury. Czasami lepiej wybrać miesiące chłodniejsze, takie jak maj bądź wrzesień, aby zapewnić sobie, a przede wszystkim dziecku komfort termiczny.

Przed zagraniczną podróżą z niemowlakiem upewnij się, jak na miejscu wygląda dostęp do opieki lekarskiej! Zabierz ze sobą domową apteczkę oraz kartę EKUZ dla dziecka.

Zobacz też: 

Jak prawidłowo zapinać niemowlę w foteliku
Adobe Stock/Tierney
Niemowlę
Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? Czy tym mocniej, im mocniej je kochasz?
Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? Czy są rzeczy, o których należy pamiętać, zapinając niemowlę w foteliku? Czy to prawda, że „Im mocniej kochasz swoje dziecko, tym mocniej zapinasz pasy w foteliku”? Nasz ekspert, ratownik medyczny Kamil Kasiak mówi jak zapewnić maksimum bezpieczeństwa najmłodszym pasażerom.

Wydawać by się mogło, że aby prawidłowo zapiąć niemowlę w foteliku, wystarczy połączyć ze sobą pasy bezpieczeństwa. A to wcale nie wszystko. Jak zapinać dziecko w foteliku? By pasy w foteliku dziecięcym spełniły swoje zadanie, warto pamiętać, aby podczas podróży: Niemowlę nie miało na sobie zbyt grubych okryć wierzchnich, Gdy jest zimno, okryć śpiworkiem lub kocykiem już przypiętego pasami maluszka, Uprząż fotelika powinna przylegać do ciała niemowlęcia, Napięcie uprzęży powinno być takie jak napięcie struny w gitarze. Zdaniem naszego eksperta, zasada „Im mocniej kochasz swoje dziecko, tym mocniej zapinasz pasy w foteliku” jest bardzo ważna. „To tak jakbyście chcieli skoczyć na bungee. Myślę, że nikt z nas nie chciałby mieć wtedy luźnej uprzęży” – wyjaśnia Kamil Kasiak. Przeczytaj także: Jak często zatrzymywać się z niemowlęciem na postojach? Czy można na chwilę wyjąć dziecko z fotelika w aucie? Czy otwierać okna podczas jazdy, by samochód się przewietrzył?

zabawki do samochodu
Adobe Stock
Zakupy
Zabawki do samochodu: co kupić na podróż dla niemowlaka, roczniaka i dwulatka?
Zabawki do samochodu to bardzo ważny element bagażu, zwłaszcza przy małych dzieciach. Przedstawiamy aż 16 rodzajów zabawek na podróż, które zabiją nudę w czasie dłużących się godzin w samochodzie czy pociągu.

Zabawki do samochodu to nieodłączna część bagażu na wakacje. Im dłuższa trasa, tym większa szansa, że dziecko będzie się nudzić. A im bardziej znudzony maluch, tym trudniejsza droga dla wszystkich pasażerów. Zabawki na podróż warto dobierać według trzech kryteriów: powinny być niewielkie (składane lub płaskie), bezpieczne (bez żadnych ostrych krawędzi – kredki również nie są polecane) oraz zajmujące (dające wiele możliwości zabawy). Wszystkie te kryteria spełniają zabawki do samochodu, które zebrałyśmy w naszym zestawieniu. Znajdziesz tu gry i gadżety dla niemowląt, roczniaków oraz kilkulatków. Spis treści: Zabawki do samochodu dla niemowlaka Zabawki do samochodu dla rocznego dziecka Zabawki do samochodu dla dwulatka i trzylatka Zabawki do samochodu dla niemowlaka Panel z lusterkiem do samochodu Maluszki uwielbiają patrzeć na twarze innych, ale przyglądanie się w lustrze własnemu odbiciu jest dla nich równie fascynujące. W sklepach znajdują się specjalne panele z lusterkami, które można zamocować w samochodzie . Są bezpieczne i atrakcyjne dla dziecka. Często w panelu oprócz lusterka są też inne elementy, np. kolorowe zawieszki albo odtwarzacz z muzyką.  Karty kontrastowe na pierwszą podróż Karty kontrastowe to jedne z pierwszych zabawek, jakie warto kupić maluszkowi do samochodu. Wzrok niemowlaka nie jest jeszcze wyostrzony, dlatego lepiej pokazywać mu zabawki o wyraźnych kolorach i konturach, zamiast pastelowych. Karty czy książeczki z kontrastami sprawdzą się zarówno w domu, na spacerze, jak i w podróży , dlatego warto mieć chociaż jeden zestaw. To niewiarygodne, jak długo niemowlaki potrafią wpatrywać się w jeden i ten sam obrazek, niemalże skanując go. Miękkie książeczki na długą podróż Książki na podróż sprawdzą się dla dzieci w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak