podróż z niemowlakiem
Adobe Stock
Pielęgnacja

Podróżowanie z niemowlakiem: jak przygotować się do długiej podróży z dzieckiem?

Długa podróż z niemowlakiem to wyzwanie dla rodziców, a czasem też stres dla dziecka. Z pomocą eksperta podpowiadamy, kiedy można zacząć podróżowanie z niemowlakiem i jak przygotować się na dłuższą podróż. Czy lepiej podróżować samochodem, samolotem czy pociągiem? Na pytania rodziców odpowiada Agnieszka Pawłowska-Wypych, członek Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Podróżowanie z niemowlakiem bywa męczące i dla dziecka, i dla jego rodziców. Jak uniknąć wpadek i oszczędzić niemowlęciu stresu, gdy czeka nas długa podróż? O podpowiedzi zapytaliśmy Agnieszkę Pawłowską-Wypych, członkinię Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Kiedy wybrać się w pierwszą podróż z niemowlakiem?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: W pierwszą dłuższą podróż można się wybrać z dzieckiem, które skończyło 3. miesiąc życia. Wcześniej nie jest to wskazane. W pierwszych miesiącach życia dziecko w dużo większym stopniu odczuwa zmiany temperatury czy wilgotności powietrza.

Wiele osób powie, że podróżowanie z tak małym dzieckiem jest ryzykowne...

Agnieszka Pawłowska-Wypych: To prawda, ale wbrew pozorom podróż z kilkumiesięcznym dzieckiem jest bezpieczniejsza niż podróż z ciekawskim dwulatkiem, który wszystkiego chce dotknąć, spróbować.

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Wakacje z dzieckiem? Zobaczysz, będzie super!

Jak się przygotować do długiej podróży z niemowlakiem?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: Planując dłuższą podróż, należy wziąć pod uwagę stan zdrowia dziecka (np. czy nie ma przeciwwskazań do takiej podróży). Warto skonsultować się z pediatrą. Podczas wizyty można zapytać, co zabrać ze sobą w podręcznej apteczce, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób reagować, np. na wzrost temperatury albo nagłą wysypkę.

Istotny jest też plan podróży, np. gdzie i kiedy zrobimy dłuższe postoje. Warto też sprawdzić, jakie warunki klimatyczne panują w miejscu, gdzie się udajemy.

W trakcie długich podróży z niemowlakiem pamiętajmy o częstej zmianie pieluchy, aby nie doszło do odparzenia pupy. W czasie podróży dziecko powinno być ubrane „na cebulkę”, tak by w każdej chwili – dostosowując się do panującej temperatury – móc zdjąć wierzchnie części bądź z powrotem ubrać dziecko.

Dzieci w pierwszym roku życia rzadko mają problemy z chorobą lokomocyjną, ale jeśli maluch miewa takie dolegliwości, dobrze wcześniej zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze (leki na chorobę lokomocyjną trzeba zawsze skonsultować z lekarzem!). Gdy rodzice planują pierwszy wyjazd niemowlaka, warto wcześniej zrobić krótką przejażdżkę, aby sprawdzić, w jaki sposób jego organizm zachowuje się podczas jazdy.

Doświadczony ratownik medyczny, Kamil Kasiak, tłumaczy, czy w czasie podróży samochodem można na chwilę wyjąć dziecko z fotelika:

 

Jak podróżować z niemowlakiem: samochodem, samolotem, pociągiem?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: Wszystko zależy od tego czasu trwania podróży. Każdy z tych środków transportu ma wady i zalety, choć samochód chyba najmniej wad. Poruszając się autem, mamy możliwość zrobienia przerwy na postój czy zmiany trasy (np. gdy dziecko się źle poczuje).

Podróżując z dzieckiem samochodem, koniecznie trzeba pamiętać o foteliku samochodowym dobranym odpowiednio do wieku i wagi dziecka. Warto rozważyć podróż w porze snu dziecka (np. w nocy lub podczas poobiedniej drzemki), dzięki czemu malec lepiej zniesie ten czas.

Przed wyruszeniem w drogę rodzice powinni przewietrzyć samochód. Warto też zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz auta w czasie podróży. Ważne jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, odgrzybieniu klimatyzacji. Jeśli podróż odbywa się w okresie wiosennym lub letnim, kiedy intensywnie świeci słońce, należy pamiętać o osłonkach przeciwsłonecznych montowanych na bocznych szybach pojazdu.

Podczas podróży pamiętaj o uzupełnianiu płynów. Posiłki spożywane w trakcie drogi powinny być lekkostrawne i poddawane dziecku podczas postoju, a nie w trakcie jazdy!

Wybierając samolot, sprawdźmy, jaki jest czas lotu, a w przypadku długiego lotu – czy przewidywane są międzylądowania. Pamiętajmy, że w samolocie powietrze jest dosyć suche, co powoduje wysychanie błon śluzowych, a w konsekwencji zmniejszenie odporności dziecka na wirusy. Do tego dochodzi gwałtowana zmiana ciśnienia, która u dziecka może wywołać mdłości, ból ucha czy głowy. Trzeba pamiętać, że podczas startu i lądowania nie wolno karmić dzieci.

Podróż pociągiem daje komfort jazdy: cała uwaga rodziców może być skupiona na dziecku. Jednak tym środkiem komunikacji zwykle podróżuje wiele osób, co naraża dziecko na kontakt z wirusami i bakteriami.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Gdzie najlepiej podróżować z niemowlakiem?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: Przede wszystkim niewskazana jest podróż do miejsc o wyraźnie odmiennym klimacie, szczególnie w tropiki. W takich krajach mamy do czynienia z zupełnie innymi patogenami, niż te występujące w naszym środowisku, nie wspominając już o chorobach zakaźnych, takich jak: malaria, żółtaczka pokarmowa czy wirusowe zapalenie wątroby typu A. Układ immunologiczny dziecka dopiero się rozwija, trudno więc przewidzieć, jak poradzi sobie w kontakcie z nowymi wirusami.

Jeśli mimo to rodzice zaplanują podróż z niemowlakiem do kraju o odmiennym klimacie, powinni pamiętać, aby jedzenie dziecka było odpowiednio zabezpieczone i przechowywane, a woda pochodziła tylko ze znanych źródeł. Trzeba też sprawdzić, jakie szczepienia są zalecane przed wjazdem do danego kraju.

W przypadku krajów europejskich warto sprawdzić panujące tam warunki atmosferyczne, ze szczególnym uwzględnieniem temperatury. Czasami lepiej wybrać miesiące chłodniejsze, takie jak maj bądź wrzesień, aby zapewnić sobie, a przede wszystkim dziecku komfort termiczny.

Przed zagraniczną podróżą z niemowlakiem upewnij się, jak na miejscu wygląda dostęp do opieki lekarskiej! Zabierz ze sobą domową apteczkę oraz kartę EKUZ dla dziecka.

Zobacz też: 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA