noworodek w oknie życia
fot. Adobe Stock

Kolejne dziecko w oknie życia: dziewczynka ma tylko kilka dni! Czy matka może po nią wrócić?

Noworodek znaleziony w oknie życia w Legionowie jest zdrowy i już trafił do szpitala na szczegółowe badania. Nie wiadomo, dlaczego matka porzuciła tak maleńkie dziecko.
Magdalena Drab
noworodek w oknie życia
fot. Adobe Stock
Dziecko pozostawiono w oknie życia w Legionowie w nocy z czwartku na piątek. Nowo narodzoną dziewczynkę odnalazły siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek N.M.P. z Gandino i od razu powiadomiły policję. Wcześniej nadały noworodkowi imię – Marysia.

Co dalej z noworodkiem z okna życia?

Zawsze gdy dziecko trafia do okna życia, włącza się alarm, dzięki któremu noworodek natychmiast otrzymuje pomoc. Zakonnice z Legionowa, które znalazły dziewczynkę w tzw. „kapliczce życia", wezwały policję, a ta zawiozła dziewczynkę do szpitala. Marysia nie miała na ciele żadnych śladów przemocy ani innych obrażeń czy objawów chorób. Zdrowe dziecko z okna życia trafi później do pogotowia opiekuńczego, a stamtąd do ośrodka adopcyjnego. Siostrom zakonnym za ich czujność i opiekę nad oknem życia podziękował prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski.
 
Redakcja poleca: Wyprawka do szpitala – dla mamy i dziecka [WIDEO]
Nie warto zwlekać do ostatniej chwili ze spakowaniem rzeczy do szpitala dla ciebie i dla dziecka. Zrób to na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Zobacz w naszym filmie, co powinno się w znaleźć w torbie do szpitala.

Czy matka może wrócić po dziecko zostawione w oknie życia?

W ośrodku adopcyjnym dziecku wyrabiany jest akt urodzenia, ale matka wciąż może zgłosić się po niemowlę. Jeśli tego nie zrobi, sąd wyda zezwolenie na adopcję. Tym samym kobieta na zawsze straci szansę na kontakt z dzieckiem, bo maluszki porzucone w oknach życia nie mogą w przyszłości poznać danych osobowych swoich mam. Z kolei kobiecie, która zostawiła dziecko w oknie życia, nie grożą żadne konsekwencje karne, o ile maluch był w dobrym stanie fizycznym (w świetle prawa nie jest to porzucenie dziecka). 

Dzieci w oknach życia

W Polsce do okien życia trafiają zarówno noworodki, jak i starsze dzieci. Niektóre mają kilka miesięcy, ale zdarza się, że rodzice postanawiają zostawić dziecko roczne lub prawie dwuletnie! W maju br. porzucono trzymiesięczną dziewczynkę we Włocławku i nowo narodzonego chłopca w Warszawie. Od początku funkcjonowania okien życia znaleziono w nich niemal 100 dzieci.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy