Ćwiczenia dla dzieci z mamotoja.pl – odcinek 4 [WIDEO]
W tej części prezentujemy dziewięć ogólnorozwojowych ćwiczeń dla dzieci. Są proste i łatwe do wykonania w dowolnym miejscu. Na dodatek nie trzeba do nich dużo miejsca – wystarczy kawałek trawnika czy podłogi. Nie potrzebny też jest żaden sprzęt.
Tym razem pośród ćwiczeń kondycyjnych i rozciągających znalazły się też równoważne ćwiczenia dla dzieci. Z całym zestawem bez problemu poradzą sobie nawet maluchy w wieku 2-3 lat. Dla przedszkolaków będą jeszcze łatwiejsze, ale to nie znaczy, że nie warto, aby je robiły – wprost przeciwnie!
Ćwiczenia dla dzieci – zmysł równowagi
Poczucie równowagi to ważny element sprawności. Ćwiczenia, które je kształtują, stymulują tzw. prioprioreceptory, czyli rodzaj czujników znajdujących się w mięśniach, ścięgnach i stawach. Wysyłają one do mózgu impulsy informujące o ustawieniu ciała w przestrzeni. Dzięki nim dziecko wie, czy ma uniesioną rękę albo nogę lub czy jego tułów jest pochylony – i to nawet wtedy, gdy nie kontroluje ustawienia ciała wzrokiem! Sprawne działanie tego systemu jest także ważne w profilaktyce urazów.
W utrzymywaniu równowagi udział biorą mięśnie brzucha, pośladków i pleców. To ważne grupy mięśniowe, które odpowiadają za prawidłową postawę. Jeśli są słabe lub nierównomiernie rozwinięte dziecku grożą wady postawy. Ćwiczenia równoważne wzmacniają korpus i dbają o kręgosłup dziecka.
Zestaw ćwiczeń dla dzieci z naszego wideo
Nasz minitrening obejmuje dziewięć ćwiczeń. Na początek jest krótki rozruch: marsz i bieg w miejscu oraz krążenia ramion w przód i w tył. W ramach ćwiczeń równoważnych proponujemy utrzymywanie równowagi na jednej i drugiej nodze oraz podskoki jednonóż.
Końcowa część zestawu składa się z utrzymywania pozycji półprzysiadu oraz prostych ćwiczeń poprawiających elastyczność ciała: skłony do jednej i drugiej nogi i skłon do przodu w rozkroku.
Jak dziecko powinno ćwiczyć, żeby trening przynosił efekty
Trenerka na filmie pokazuje, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia. Najpierw warto więc się ich nauczyć, a później zwiększyć liczbę powtórzeń każdego ćwiczenia lub czas jego wykonywania.
Aby trening przyniósł korzyści, wydłużcie czas marszu i biegu do jednej minuty, podobnie zróbcie z krążeniami ramion i pajacykami.
Utrzymywanie równowagi na jednej nodze można powtarzać wielokrotnie. Jeśli dziecko ma problem z równowagą, podpowiedz mu, aby wciągnęło brzuszek i utrzymywało jego napięcie – to od razu mu pomoże. Aby urozmaicić ćwiczenia i silniej zadziałać na prioprioreceptory, podpowiedz dziecku, aby powtórzyło ćwiczenie z zamkniętymi oczami.
Podskoki można robić po minucie na każdej nodze. Wytrzymywanie w przysiadzie – 2-3 razy tyle czasu, ile dziecko wytrzyma. Zwróć mu jedynie uwagę, aby nie przechylało kolan do środka!
Skłony wystarczy powtórzyć 2-3 razy, wytrzymując w pozycji ok. 15-20 sekund. Pilnuj, żeby dziecko miało proste plecy – lepiej, żeby zrobiło mniejszy skłon, niż sięgało rękami do podłogi kosztem mocnego zaokrąglenia dolnej części pleców.
Tak wykonany trening zajmie ok. 10 minut. Ćwiczenia można powtarzać nawet 2-3 razy dziennie. Najlepiej jest włączyć się ćwiczeń i bawić nimi razem z dzieckiem!
Zobacz także: