Misie z bajek, które rozkochały w sobie dzieci
Znane misie z bajek to za mało powiedziane - te miśki w pełni zasługują na miano kultowych postaci literackich i filmowych dla dzieci. Choć najmłodszy ma sześćdziesiątkę, a najstarszy przekroczył setkę, nadal są uwielbiane przez dzieci. Obejrzyj nasz ranking najsłynniejszych misiów na świecie. Sprawdź, za co kochają je duzi i mali.
- Malgorzata Wódz, Luiza Słuszniak
Słynne misie z bajek i filmów dla dzieci to dość wiekowe towarzystwo. Brytyjski Miś Paddington czy polski Miś Uszatek to bajkowe postaci doskonale znane nie tylko rodzicom, ale także dziadkom, a mimo to nadal trafiające do serc najmłodszych. Oto nasze zestawienie najpopularniejszych miśków znanych w Polsce i na świecie. Zobaczcie, jaką niosą ze sobą historię, ile mają lat i jak bardzo je nadal kochają dzieci. Jeden z naszych bohaterów przyczynił się nawet do tego, że co roku wszystkie misie mają swoje święto.
1 z 8
Teddy Bear – znany miś nr 1
Teddy Bear to klasyczna postać pluszowego misia, od której wszystko się zaczęło. Historia jego powstania ma kilka wersji. Najsłynniejsza – związana jest z postacią prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta, który zyskał sympatię Amerykanów, uwalniając schwytanego na polowaniu niedźwiadka. Na pamiątkę tego wydarzenia rozpoczęto w 1902 roku produkcję pierwszych pluszaków o imieniu Teddy (skrót od imienia prezydenta). Sto lat później – w roku 2002, ustanowiono bardzo przyjemne nie tylko dla maluchów święto – Dzień Pluszowego Misia, które obchodzone jest 25 listopada.
Znane misie z bajek i filmów
Gdy miś zaczął robić karierę jako zabawka, pojawił się również jako bohater bajek dla dzieci. Po postać niedźwiadka sięgali zarówno pisarze, jak i twórcy filmów animowanych. Niektóre misie zaczęły robić karierę dwutorowo – i w literaturze dla dzieci, i w bajkach.
Miś Uszatek
Obchodzi w tym roku już sześćdziesiąte czwarte urodziny! Pamiętamy go przede wszystkim z dobranocki, którą rozpoczynała słynna piosenka:
Na dobranoc, dobry wieczór, miś pluszowy śpiewa wam.
Mówią o mnie Miś Uszatek, bo klapnięte uszko mam.
Klapnięte uszko nie przeszkodziło temu zawsze gustownie ubranemu misiowi w światowej karierze. Bajkowym serialem, który powstawał w Polsce w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku, zachwycili się nie tak dawno nawet mali Japończycy.
Miś Uszatek nie ma jednak rodowodu telewizyjnego. Do dobranocki trafił z książek Czesława Janczarskiego (wymyślił postać) i Zbigniewa Rychlickiego (nadał jej plastyczny kształt). Zanim Uszatek stał się bohaterem literackim, był patronem pisemka dla dzieci „Miś", które Czesław Janczarski stworzył i przez wiele lat prowadził.
Kolor Plusz Kolor Plusz Kolor Plusz
Kubuś Puchatek
Postać stworzona przez Alana Alexandra Milne’a, wzorowana na pluszowym misiu, którym bawił się syn pisarza, Christopher. Maskotka nosiła imię Winnie-the-Pooh. Nazwano ją tak na cześć uwielbianej przez małego Christophera niedźwiedzicy Winnipeg. Chłopiec podziwiał ją podczas spacerów z tatą po londyńskim ogrodzie zoologicznym. Warto wiedzieć, że źródłem inspiracji dla pisarza był nie tylko miś, ale i syn Christopher – to on jest pierwowzorem literackiej postaci Krzysia, znanej z książek o Kubusiu Puchatku (pierwszą wydano 94 lata temu).
Miś Paddington
Pochodzący z Peru, znaleziony na londyńskiej stacji Paddington i przygarnięty przez rodzinę Brownów miś jest jednym z najpopularniejszych literackich niedźwiadków. Ma 61 lat. Od czasu ukazania się pierwszej książki Michaela Bonda bawi kolejne pokolenia swoimi przygodami, angielskim poczuciem humoru i kusi smakiem pomarańczowej marmolady.
Od 1958 roku ukazało się 16 książek o przygodach Paddingtona. Literacki niedźwiadek stał się także bohaterem filmów animowanych oraz wielkiej kinowej produkcji „Paddington" (pierwsza część weszła na ekrany w 2014 roku, druga w 2017). Wraz z filmem wydano ostatnią książkę o przygodach Paddingtona, napisaną przez 88-letniego już Michaela Bonda (na razie nie przetłumaczono jej na język polski, znamy ją tylko pod oryginalnym tytułem „Love from Paddington").
Niedźwiedź z bajki „Masza i Niedźwiedź”
Inspirację do animowanej bajki „Masza i Niedźwiedź” stanowiła popularna rosyjska bajka ludowa, której bohaterami byli: niesforna dziewczynka i jej opiekun, niedźwiedź. Współcześnie trudno o dziecko, które nie zna przygód Maszy. A także o rodzica, który choć raz nie współczułby niedźwiedziowi takiej energicznej i pełnej pomysłów podopiecznej.
Niedźwiedź, zamiast spokojnie żyć w swym leśnym domku (po zakończonej karierze cyrkowca), co chwila musi mierzyć się z kłopotami, których źródłem jest rozdokazywana Masza. Na szczęście za każdym razem wszystko kończy się dobrze i chyba nikt nie ma wątpliwości, że bohaterów łączą wręcz rodzinne więzy. Nawet jeśli cierpliwość Niedźwiedzia wystawiana jest czasem na naprawdę ciężką próbę. Mimo że ma on liczne talenty (jak np. zręczność cyrkowca, gra na instrumentach) i pasje (rozwiązywanie krzyżówek, wędkowanie) – życie Niedźwiedzia bez Maszy byłoby nudne i smutne.
Baloo z „Księgi Dżungli”
Jedni znają go z książki Rodyarda Kiplinga (z roku 1894), inni z bajek Disneya (z roku 1967 i 2016) , które powstały w oparciu o opowieść o Mowglim. Imię Baloo, przetłumaczone z języka hinduskiego znaczy po prostu: niedźwiedź.
Baloo jest nauczycielem, który uczy młode wilczęta praw rządzących dżunglą. Jednak przede wszystkim kojarzymy go jako wychowawcę i niezawodnego przyjaciela Mowgliego. Wraz z panterą wybawił chłopca z niejednej opresji.
Baloo to mądry, doświadczony niedźwiedź. Choć bywa surowym nauczycielem – z jego strony nikomu nie zagrażało nigdy żadne niebezpieczeństwo. W bajkach Disneya daje się poznać jako miś kochający relaks, smakołyki, drapanie po plecach i… jazz.
Miś Coralgol/Jeremy
Błękitne oczy, wełniana grzywka, niebieska kokardka pod szyją. Coralgol to miś znany od połowy ubiegłego stulecia nie tylko polskim widzom starych dobranocek. Jego postać stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine. O ile w Polsce i we Francji miś ten nosi imię Koralgol, to Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie – mali i duzi znają go pod imieniem Jeremy.
Polsko-francuska bajka o misiu Coralgolu powstawała w latach 1968-1974. Liczyła 53 odcinki. Coralgol to też bohater trzech filmów pełnometrażowych: „Cudowna walizka”, „Colargol na Dzikim Zachodzie” i „Coralgol w Kosmosie”.
Zobacz także:
2 z 8
Miś Uszatek
Znana jest dokładna data narodzin Uszatka. Miś przyszedł na świat 6 marca 1957 roku, a pierwszą z poświęconych mu książek wydano trzy lata później pod tytułem „Przygody i wędrówki Misia Uszatka".
3 z 8
Pierwsza książka o przygodach Kubusia Puchatka, która rozsławiła jej twórcę na całym świecie została wydana 14 października 1926 roku i zatytułowana po prostu „Kubuś Puchatek". Dwa lata później ukazała się kolejna i ostatnia część - „Chatka Puchatka". Na tym jednak nie koniec. W 2009 roku miała premierę oficjalna kontynuacja przygód Kubusia Puchatka „Powrót do Stumilowego Lasu". Jej autorami są David Benedictus - twórca adaptacji audio książek Milne'a oraz Mark Burgess, ilustrator poprzednich wydań Kubusia Puchatka.
4 z 8
Od 1958 roku ukazało się 16 książek o przygodach Paddingtona Literacki niedźwiadek stał się także bohaterem filmów animowanych oraz wielkiej kinowej produkcji „Paddington" (pierwsza część weszła na ekrany w 2014 roku, druga w 2017). Wraz z filmem wydano 16 książkę o przygodach Paddingtona, napisaną przez 88-letniego już Michaela Bonda (na razie nie przetłumaczono jej na język polski, znamy ją tylko pod oryginalnym tytułem „Love from Paddington").
Czytaj też: Pluszak - moja miłość
5 z 8
Niedźwiedź z bajki Masza i Niedźwiedź
Inspirację do animowanej bajki „Masza i Niedźwiedź” stanowiła popularna rosyjska bajka ludowa, której bohaterami byli: niesforna dziewczynka i jej opiekun, niedźwiedź. Współcześnie trudno o dziecko, które nie zna przygód Maszy. A także o rodzica, który choć raz nie współczułby niedźwiedziowi takiej energicznej i pełnej pomysłów podopiecznej…
Niedźwiedź, zamiast spokojnie żyć w swym leśnym domku (po zakończonej karierze cyrkowca), co chwila musi mierzyć się z kłopotami, których źródłem jest rozdokazywana Masza. Na szczęście za każdym razem wszystko kończy się dobrze i chyba nikt nie ma wątpliwości łączą wręcz rodzinne więzy. Nawet jeśli cierpliwość Niedźwiedzia wystawiana jest czasem na naprawdę ciężką próbę… Mimo że ma on liczne talenty (jak np. zręczność cyrkowca, gra na instrumentach) i pasje (rozwiązywanie krzyżówek, wędkowanie) – życie Niedźwiedzia bez Maszy byłoby nudne i smutne.
6 z 8
Miś Baloo
Jedni znają go z książki Rodygarda Kiplinga (z roku 1894), inni z bajek Disneya (z roku 1967 i 2016) , które powstały w oparciu o opowieść o Mowglim. Imię Baloo, przetłumaczone z języka hinduskiego znaczy po prostu: niedźwiedź.
Baloo jest nauczycielem, który uczy młode wilczęta praw rządzących dżunglą. Jednak przede wszystkim kojarzymy go jako wychowawcę i niezawodnego przyjaciela Mowgliego. Wraz z panterą wybawił chłopca z niejednej opresji.
Baloo to mądry, doświadczony niedźwiedź. Choć bywa surowym nauczycielem – z jego strony nikomu nie zagrażało nigdy żadne niebezpieczeństwo. W bajkach Disneya daje się poznać jako miś kochający relaks, smakołyki, drapanie po plecach i… jazz.
7 z 8
Miś Coralgol/Jeremy
Błękitne oczy, wełniana grzywka, niebieska kokardka pod szyją… Coralgol to miś znany od połowy ubiegłego stulecia nie tylko polskim widzom starych dobranocek. Jego postać stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine. O ile w Polsce i we Francji miś ten nosi imię Koralgol, to Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie – mali i duzi znają go pod imieniem Jeremy.
Polsko-francuska bajka o misiu Coralgolu powstawała w latach 1968-1974. Liczyła 53 odcinki. Coralgol to też bohater trzech filmów pełnometrażowych: „Cudowna walizka”, „Colargol na Dzikim Zachodzie” i „Coralgol w Kosmosie”.
8 z 8
Miś Yogi
Miś Yogi
Miś Yogi po raz pierwszy widziany był w 1958 roku. W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia w najlepsze mieszkał sobie w Parku Narodowym Jellystone (tak, nazwa celowo nawiązuje do Jellowstone). Towarzyszył mu mały miś Boo-Boo, który często sugerował Yogiemu co wolno, a czego nie... Wielu z nas Yogi zawsze kojarzyć się z misiem uwielbiającym podkradać jedzenie turystom i działającym na nerwy strażnikowi Smithowi.