
Plansze z tabliczką mnożenia do wydrukowania
1. Plansza z magicznymi kołami
Ta plansza przedstawia „magiczne koła”. Dlaczego są takie niezwykłe? Ponieważ sprawiają, że nauka tabliczki mnożenia staje się bardzo prosta! Cyfrę w czerwonym kółeczku należy pomnożyć przez cyfrę, która znajduje się najbliżej niej. Cyfra na zewnętrznej osi koła pokazuje wynik mnożenia.
Kliknij w miniaturę obrazka, żeby wydrukować lub zapisać go w oryginalnym rozmiarze.
Coś dla miłośników kosmosu
To idealna plansza z tabliczką mnożenia dla dzieci, które fascynują się kosmosem. Z pewnością chętnie sięgną po pomoc naukową, która jest ozdobiona kosmonautami, planetami i gwiazdami!
Kliknij w miniaturę obrazka, żeby wydrukować lub zapisać go w oryginalnym rozmiarze.
Plansza ze zwierzątkami
Wydrukowana plansza z tabliczką mnożenia dla dzieci przyda się także do zabawy. Możecie powycinać osobno każdy pasek z daną liczbą i następnie bawić się w losowanie. Niech maluch każdego dnia wylosuje jeden pasek i właśnie tego dnia ćwiczcie mnożenie tej liczby. Możecie to robić podczas jazdy autobusem do szkoły, spaceru lub w trakcie przygotowywania kolacji. Połączcie miłe z pożytecznym!
Kliknij w miniaturę obrazka, żeby go wydrukować lub zapisać w oryginalnym rozmiarze.
Klasyczna plansza z tabliczką mnożenia
To najprostsza i najbardziej czytelna plansza z tabliczką mnożenia do wydrukowania. Idealnie sprawdzi się więc jako „ściągawka” na końcu zeszytu. Obrazek możecie też lekko zmodyfikować, np. naklejając oddzielnie miniplanszę z daną liczbą na poszczególnych kartkach zeszytu. Poniżej będzie dużo miejsca do ćwiczenia takich obliczeń!
Kliknij w miniaturę obrazka, aby wydrukować planszę lub zapisać ją w oryginalnym rozmiarze.
Tabliczka mnożenia do wydruku – kolorowe cyferki
Korzystanie z tej planszy również jest bardzo proste, jednak najpierw musisz dziecku wytłumaczyć, jak należy się nią posługiwać. Cyfra po lewej stronie pomnożona przez górną cyferkę da wynik, który znajduje się równo między jedną a drugą cyfrą.
Kliknij w miniaturę obrazka, żeby go wydrukować lub zapisać w oryginalnym rozmiarze.
Zobacz także:

Trójkąt to wielokąt o trzech bokach i trzech wierzchołkach. Jeden z boków nazywany jest podstawą, a dwa pozostałe ramionami. Dwusieczne kątów trójkąta przecinają się, tworząc punkt, który jest środkiem okręgu wpisanego w trójkąt. Natomiast symetralne boków przecinają się w punkcie, który jest środkiem okręgu opisanego na trójkącie. Suma miar kątów w trójkacie wynosi 180°. Ze względu na długość boków trójkąta wyróżniamy: trójkąt równoboczny – trójkąt, który ma wszystkie boki równe i wszystkie kąty równe (każdy kąt ma wartość 60°), trójkąt równoramienny – trójkąt, który ma przynajmniej dwa boki równej długości, trójkąt różnoboczny – trójkąt, który ma wszystkie boki różnej długości. Ze względu na wartość kątów trójkąta wyróżniamy: trójkąt ostrokątny – trójkąt, który ma wszystkie kąty ostre, wartość każdego kąta jest zatem mniejsza niż 90°, trójkąt prostokątny – trójkąt, który ma jeden kąt prosty i dwa kąty ostre o wartości 45°, boki kąta prostego to przyprostokątne, a bok leżący naprzeciw kąta prostego to przeciwprostokątna, trójkąt rozwartokątny – trójkąt, który ma jeden kąt rozwarty, o wartości większej niż 90° oraz dwa kąty ostre. Co to jest pole trójkąta? Podstawowy wzór Pole trójkąta jest to powierzchnia wyodrębniona bokami figury. Aby obliczyć pole trójkąta, musisz pomnożyć długość podstawy przez długość wysokości opuszczonej na tę podstawę. Następnie otrzymany wynik podzielić przez 2. Podstawowy wzór na pole trójkąta to P = ½ bh ( można spotkać wzór P = ½ ah , wszytko zależy od przyjętego oznaczenia boków trójkąta), gdzie: b – długość boku trójkąta, h – długość wysokości opuszczonej na bok b. Jak obliczyć pole trójkąta prostokątnego?...

Romb to figura geometryczna – czworokąt, który ma boki równej długości. Przekątne rombu przecinają się pod kątem prostym i dzielą go na równe połowy. Punkt przecięcia przekątnych wyznacza środek okręgu wpisanego w romb. Suma miar dwóch kolejnych kątów wewnętrznych równa się 180 stopni. Romb jest równoległobokiem, ale potocznie często nazywa się go „kopniętym kwadratem”. Co to jest pole rombu? Pole rombu to powierzchnia wyodrębniona konturami figury. Pole rombu równa się iloczynowi długości boku i długości wysokości. Aby obliczyć pole powierzchni rombu, można także pomnożyć przez siebie długości przekątnych tego rombu, a otrzymany wynik podzielić przez 2. Jak obliczyć pole rombu? Wzór Aby obliczyć pole rombu, wystarczy dane podstawić pod odpowiedni wzór. Jeśli w zadaniu posiadamy takie dane jak długość boku i wysokość, możemy posłużyć się poniższym wzorem: P=a*h , gdzie: P – pole rombu, a – długość boku, h – wysokość rombu (odległość między przeciwległymi bokami poprowadzona pod kątem prostym). Jak policzyć pole rombu za pomocą przekątnych? Wzór Znając długość przekątnych, pole rombu można także obliczyć za pomocą wzoru P = ½*d 1 *d 2 , gdzie: P – pole rombu, d 1 – długość krótszej przekątnej, d 2 – długość dłuższej przekątnej. Źródło: wiki commons / Michael Angelkovich Jak obliczyć pole rombu: przykłady Przykład 1: Długość boku rombu wynosi 6 cm, a jego wysokość 4 cm. Oblicz pole powierzchni rombu. P = a*h P = 6*4 P = 24 cm 2 Odpowiedź: Pole rombu wynosi 24 cm 2 . Przykład 2: Obwód rombu wynosi 28 cm, a jego wysokość 8 cm. Oblicz pole powierzchni rombu. W pierwszej kolejności należy obliczyć, ile wynosi bok rombu. Znając obwód, możemy to obliczyć w prosty sposób: O = 4*a a = O:4 a = 28:4 a = 7 cm P...

Kwadrat to wielokąt foremny o czterech bokach, czyli czworobok. Suma kątów w kwadracie wynosi 360°. Każdy kwadrat jest prostokątem, a punkt przecięcia przekątnych jest środkiem okręgu opisanego i wpisanego w kwadrat. Co to jest pole kwadratu? Pole kwadratu to powierzchnia wyodrębniona konturami figury. Pole kwadratu wynosi a 2 , gdzie a znaczy długość boku tego kwadratu. Jak obliczyć pole kwadratu? Wzór Wzór na pole kwadratu to: P=a 2 , gdzie: P – pole kwadratu a – długość boku kwadratu Jak obliczyć pole kwadratu za pomocą przekątnych? Wzór na pole kwadratu z przekątnych to: P=½d 2 , gdzie: P – pole a – bok kwadratu d – przekątna Obliczając pole poza liczbą, należy podnieść do kwadratu również jednostkę. Jak obliczyć pole kwadratu: przykłady Przykład 1: Oblicz pole kwadratu, którego boki mają po 5 cm. Mając w zadaniu wszystkie potrzebne dane, możemy podstawić je do wzoru: P=a 2 . P=5 2 P=5*5 P=25 cm 2 Odpowiedź: Pole kwadratu wynosi 25 cm 2 . Przykład 2: Oblicz pole kwadratu, którego przekątne mają po 8 cm. Mając w zadaniu wszystkie potrzebne dane, możemy podstawić je do wzoru: P=½d 2 . P = ½ 8 2 P = ½ *64 P= 32 cm 2 Odpowiedź: Pole kwadratu wynosi 32 cm 2 . Przykład 3: Oblicz pole kwadratu, którego obwód wynosi 24 cm. Najpierw należy obliczyć długość boku kwadratu. O = 4*a a = O:4 a = 24:4 a = 6 cm Mając w zadaniu wszystkie potrzebne dane, możemy podstawić je do wzoru: P=a 2 . P = a 2 P = 6 2 P = 36 cm 2 Odpowiedź: Pole kwadratu wynosi 36 cm 2 . Zobacz także: Jak obliczyć pole trapezu: wzór Liczby naturalne: definicja. Jak się oznacza liczby naturalne? Zabawy matematyczne dla dzieci w różnym wieku