zadania dla 3 latka
Adobe Stock
Gry i zabawy

Zadania dla 3 latka – test kompetencji do druku

Wydrukuj te zadania dla 3 latka i sprawdź, czy potrafi to, co dzieci w jego wieku powinny już umieć. Jest to test orientacyjny, nie diagnostyczny. Pomaga wstępnie ocenić m.in. umiejętności językowe i matematyczne dziecka.

Zadania dla 3 latka nie mogą być zbyt skomplikowane, a ich polecenia powinny być krótkie i proste – maluch musi od razu zrozumieć, co ma zrobić. W naszym teście jest 15 zadań dla trzylatków, które prawidłowo rozwijającemu się dziecku nie powinny sprawić żadnych problemów. Jeśli twój maluch nie poradzi sobie z większością z nich, warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje i być może zasięgnąć pomocy specjalisty. Poniżej omawiamy, co sprawdzają poszczególne zadania dla 3 latka w naszym teście.

Spis treści:

Kiedy dziecko jest gotowe, by pójść do przedszkola? - film

Zadania dla 3 latka – omówienie

Nasz test kompetencji trzylatka zawiera 15 zadań, które sprawdzają różne podstawowe umiejętności: logiczne myślenie, kojarzenie, spostrzegawczość, małą motorykę, orientację przestrzenną i szacowanie ilości (mniej, więcej). Poniżej krótko omawiamy każde zadanie.

Zadanie dla 3 latka nr 1: nazwij zwierzęta

Na obrazku znajduje się 8 zwierząt. Czy maluch potrafi nazywać zwierzęta przedstawione za pomocą rysunków? Dziecko powinno skojarzyć symbolicznie przedstawione zwierzę z prawdziwym i przypomnieć sobie jego nazwę. W tym celu jego mózg musi na obrazkach odnaleźć i przeanalizować cechy charakterystyczne każdego zwierzęcia. Siedem zwierząt jest podobnej wielkości, ale na jednym z nich siedzi malutki ptaszek. Czy dziecko go zauważy i nazwie? Zadanie sprawdza spostrzegawczość i kojarzenie dziecka. Kojarzenie pomogą też kształtować: Zagadki o zwierzętach da dzieci.

Zadanie dla 3 latka nr 2: wskaż zwierzęta
Na obrazku znajduje się 7 obiektów należących do różnych kategorii – główne to: zwierzęta i przedmioty martwe. Dziecko powinno wyodrębnić z tego różnorodnego zbioru zbiór zwierząt. To podstawowa umiejętność matematyczna. Jeśli maluszek umie już liczyć w zakresie dziesięciu, możecie spróbować policzyć wszystkie elementy, policzyć ile w śród nich stanowią zwierzęta, a ile pozostałe obiekty. Pomóż dziecku kształtować jego umiejętności matematyczne poprzez gry i zabawy matematyczne dla dzieci.
Dziecko może wskazywać zwierzaki palcem albo zakreślić je kredką.

Zadanie dla trzylatka nr 3: wskaż i nazwij owoce
Cel jest podobny do tego z poprzedniego zadania, jednak tym razem stopień trudności jest nieco wyższy, gdyż wszystkie obrazki przedstawiają rzeczy nieożywione i jest ich więcej, na dodatek wszystkie to produkty spożywcze. Tworzą więc spójny zbiór, z którego trzeba wyodrębnić logiczny podzbiór. Dodatkowo, dziecko powinno nazwać owoce przedstawione na rysunkach.
I znowu: możecie wspólnie policzyć wszystkie elementy i owoce, a te ostatnie wskazać lub zakreślić. W nauce matematyki i czytania pomoże dziecku metoda Domana.

Zadanie dla trzylatka nr 4: połącz przedmioty w pary
Na obrazku są 4 symboliczne rysunki, które tworzą dwie logiczne pary. Żeby rozwiązać to zadanie, dziecko musi zidentyfikować symbole z rzeczywistymi obiektami i znaleźć pomiędzy nimi związek. Wbrew pozorom to zadanie jest dość wymagające i wymaga zrealizowania kilku procesów myślowych. Zadanie sprawdza kojarzenie i logiczne myślenie.

Zadanie dla 3 latka nr 5: jaka to pogoda?
Na obrazku są symbole, które maluch powinien skojarzyć nie z realnymi przedmiotami, ale ze zjawiskami – to trudniejsze niż identyfikowanie przedmiotów. Dorosłym obrazki wydadzą się oczywiste, ale dla malucha to intelektualne wyzwanie. Najpierw mózg dziecka musi zrozumieć obrazki, czyli prawidłowo zinterpretować to, co przedstawiają, a następnie prawidłowo odczytać ich symboliczne znaczenie. Zadanie sprawdza kojarzenie, logiczne i abstrakcyjne myślenie.

Zadanie dla 3 latka nr 6: jaki zawód wykonują te osoby?
Na obrazku znajduje się 5 postaci, które są ubrane i wyposażone w charakterystyczne dla konkretnego zawodu akcesoria. Dziecko musi przeanalizować każdą postać, zidentyfikować pokazane przy niej przedmioty i skojarzyć je z konkretnym zawodem. Zadanie kształtuje spostrzegawczość i kojarzenie.
Spostrzegawczość u dziecka pomogą rozwijać zabawy typu połącz cienie z obrazkami.

Zadanie dla trzylatka nr 7: gdzie jest piłka?
Do porównania są dwa podobne obrazki. Dziecko powinno zauważyć i umieć powiedzieć, że na jednym z nich piłka jest POD stołem, a na drugim – NAD stołem. Zadanie testuje, czy dziecko umie orientować w przestrzeni obiekty i ich położenie względem siebie – to jedna z umiejętności matematycznych.

Zadanie dla 3 latka nr 8:  co można zjeść?
Do zidentyfikowania są dwa obiekty: owoce i balon. Zadanie typowo logiczne, nie powinno żadnemu trzylatkowi sprawić najmniejszych problemów, nawet jeśli nigdy nie widziało balonu lotniczego.

Zadanie dla trzylatka nr 9: nazwij poszczególne części ciała
Na obrazku znajduje się dziewczynka w kostiumie plażowym. Sprawdź, czy dziecko nazwie tylko główne części ciała, czy potrafi w ich obrębie nazwać ich mniejsze części. Np. noga składa się ze stopy, podudzia, kolana, uda, a na głowie są jeszcze uszy, nos, oczy i usta. Zadanie sprawdza, czy dziecko umie interpretować obrazek – odnajdywać na nim części ciała obecne u ludzi i czy jest spostrzegawcze.

Zadanie dla 3 latka nr 10: opowiedz, co widzisz na obrazku
Zadanie sprawdza m.in. umiejętności językowe dziecka i jego wyobraźnię. Poza tym testuje umiejętność interpretowania obrazków i znajdowanie kontekstów (gdzie jest postać, dlaczego tam jest, co robi). Maluch może skupić się wyłącznie na opisie postaci – jak wyglądają, co trzymają, jak są ubrane, ale może także tworzyć miniopowiadania.

Zadanie dla trzylatka nr 11: który dom jest najmniejszy?
Na obrazku znajduje się 5 budynków, które różnią się wysokością i szerokością. Jeśli dziecko będzie miało kłopot z udzieleniem odpowiedzi, zadanie doprecyzować można, pytając: który dom jest najniższy. Na to pytanie dużo łatwiej jest udzielić odpowiedzi. Zadanie sprawdza, czy dziecko umie porównywać obiekty i wartościować ich cechy (umiejętność matematyczna).

Zadanie dla 3 latka nr 12: które zwierzątko jest długie?
Kolejne zadanie sprawdzające umiejętności dziecka w zakresie porównywania obiektów i szacowania ich rozmiarów.

Zadanie dla trzylatka nr 13: kto jest młody, a kto stary?
W tym zadaniu trzylatek musi przyporządkować postaci do abstrakcyjnych pojęć. Dokonuje tego analizując obrazki i szukając na nich cech, charakterystycznych dla starości i młodości. Pozornie łatwe, ale wymaga abstrakcyjnego myślenia, kojarzenia i interpretowania obrazów.

Zadanie dla 3 latka nr 14: na którym kwiatku jest więcej płatków?
Nawet nieumiejące liczyć dziecko powinno sobie poradzić z tym zadaniem. Polega ono na szacowaniu ilości i porównywaniu ich miedzy sobą. Zadanie można rozwiązać wskazując kwiatek z największą liczbą płatków, ale też pokazywać, że ten kwiatek ma więcej płatków niż ten, ale mniej niż tamten. Czy dziecko to zrobi?

Zadanie dla trzylatka nr 15: pokoloruj obrazek konkretnymi kolorami
Zadanie wymaga od dziecka odnalezienia odpowiednich kolorów i użycia ich na obrazku. Dodatkowo pozwala sprawdzić, jak maluch wypełnia barwami kolorowanki, co należy do sprawności dłoni, czyli małej motoryki. Trzylatek raczej nie pokoloruje precyzyjnie obrazka, ale to normalne.

Jak wykonać test kompetencji trzylatka

Ćwiczenia, które zawarliśmy w naszym teście kompetencji dla trzylatka, są dostosowane do umiejętności większości dzieci w tym wieku. Nie są podstawą do diagnozy chorób u dziecka, a jedynie wskazówką, nad którą dziedziną warto jeszcze z dzieckiem popracować. Sprawdź też, co powinien umieć trzylatek.
 

  • Wydrukuj test.
  • Zaproś dziecko do zabawy w rozwiązywanie zadań z testu.
  • Czytaj dziecku polecenia i obserwuj, czy któreś z zadań nie sprawia mu problemu. W razie potrzeby spróbuj dziecku pomóc, nakierowując je na poprawne rozwiązanie i udzielając dodatkowych wskazówek.


Jeśli zauważysz, że dziecko gorzej radzi sobie z niektórymi zadaniami, warto zacząć podsuwać mu podobne, aby wspomagać rozwój w tych obszarach, z którymi maluch ma problem. Do tego celu mogą służyć zestawy zadań dla trzylatków, które można kupić w sieci. Można także takie proste zabawy i zagadki organizować dziecku spontanicznie w czasie spacerów czy domowego życia. Dzieci uczą się szybko, więc drobne deficyty maluch powinien szybko nadrobić.

Zadania dla trzylatka do druku

Kliknij w obrazek, by wydrukować cały test kompetencji składający się z 15 zadań dla 3 latka. Otworzy się on w nowym oknie, z którego można wysłać go na drukarkę – wystarczy zwykła, czarno-biała. Zadania najlepiej wydrukować na zwykłym papierze, który będzie idealny do kolorowania. Zanim przystąpicie do testu, upewnij się, że dziecko jest w dobrym nastroju, nie jest głodne, nie chce mu się pić. Przygotuj też zestaw kredek. Powodzenia!
 

taest kompetencji trzylatka

 


Sprawdź też:

dziecko, rysować, leworęczność, kredki
Panthermedia
Przedszkolak
Co powinien umieć 3-4 latek - test
Rozmowa z trzylatkiem
RF
Psychologia
Czy twój trzylatek nie mówi za mało? Sprawdź!
Trzyletnie dziecko wie już, jak powinny brzmieć wyrazy, choć samo nie potrafi ich jeszcze właściwie wymówić. Właśnie dlatego może poprawiać innych, mówiąc: „Nie mówi się lowel tylko lowel. Sprawdź, czy mowa twojego trzylatka dobrze się rozwija.

Jeśli będziesz wiedzieć, jak przebiega rozwój mowy trzyletniego dziecka, pomożesz mu ładnie mówić i nie przeoczysz niepokojących sygnałów, świadczących o możliwych zaburzeniach. Jak rozwija się mowa trzylatka, wyjaśnia logopeda Małgorzata Stanoch.   Jak mówi trzyletnie dziecko? Jakie błędy może popełniać trzylatek? Co powinno cię zaniepokoić? Jak pomóc dziecku?   Zobacz też: Śmieszne zabawy logopedyczne dla trzylatka   Jak mówi trzyletnie dziecko? Dziecko w wieku trzech lat uwielbia komunikować się z otoczeniem. Mówi dużo i chętnie. Opowiada o tym, co aktualnie widzi. Powinno już prawidłowo wymawiać dźwięki (a, o, e, i, y, ą, ę, p, m), a także zmiękczenia: pi, mi. W jego mowie pojawiają się też trudniejsze dźwięki: f, t, d, n, ń, l ( li), ś, ć, dż, k, g( ki, gi), ch, j. Nie martw się, jeśli usłyszysz, że dziecko przestawia głoski w trudnych wyrazach, np. głudopiś zamiast długopis – jeszcze spokojnie wolno mu to robić. Głoski: s, z, c, dz zaczynają być już wymawiane prawidłowo, chociaż mogą być jeszcze spieszczane, np. śmok zamiast smok. Głoska „r” pojawia się wymawiana prawidłowo lub zamieniana jest na „l”. Możesz, więc usłyszeć lobocik zamiast robocik. Czy znasz prawdy i mity o nauce mówienia ? Jakie błędy może popełniać trzylatek? Trzyletnie dziecko ma już dobrze rozwinięty słuch fonematyczny (czyli potrafi różnicować dźwięki mowy). Słyszy i potrafi zróżnicować wymowę prawidłową. Dowodem na to są uwagi, jakie często kieruje do naśladującej je osoby: nie mówi się lowelek tylko lowelek. W mowie trzylatka można również usłyszeć „zlewanie” się wyrazów w jeden , np. zapiosenkować zamiast zaśpiewać piosenkę. Te twory językowe są typowe dla twojego dziecka i pewnie nie raz mile cię zaskoczą. Zrób test i sprawdź:...

bunt trzylatka
Adobe Stock
Wychowanie
Bunt trzylatka - skąd się bierze i jak postępować ze zbuntowanym trzylatkiem
Bunt trzylatka jest kolejnym etapem rozwoju dziecka. Przechodzą go wszystkie dzieci, jednak mogą go manifestować w zupełnie inny sposób – łagodny lub nie. Jaka jest główna porada Superniani w kwestii buntu trzylatka? Dorota Zawadzka mówi jasno: uciesz się, ponieważ jest to przejaw rozwoju dziecka.

Bunt trzylatka jest naturalnym etapem rozwoju dziecka, czasami rodzice nie wiedzą jednak w jaki sposób reagować. Jakie są więc porady psychologa? Przede wszystkim pozwól dziecku odkrywać swoją niezależność, daj mu możliwość podejmowania własnych decyzji i doświadczania świata na swój sposób. Nie ograniczaj jego dziecięcej samodzielności i bierz pod uwagę potrzeby rozwojowe malucha. Nie trzymaj się sztywno metod opisanych w poradnikach, tylko dostosuj je do swojego dziecka, ponieważ tak jak każdy dorosły – ono też jest indywidualnością i takiego właśnie podejścia wymaga. Spis treści :  Bunt trzylatka - co to znaczy? Czy lepiej ustąpić zbuntowanemu trzylatkowi? Bunt trzylatka - jak reagować? 4 zasady postępowania ze zbuntowanym trzylatkiem Bunt trzylatka - co to znaczy? Bunt trzylatka zazwyczaj pojawia się kilka miesięcy po buncie dwulatka. Każde dziecko przechodzi go w inny sposób – nie ma więc sztywnych norm w kwestii tego, ile trwa, kiedy się zaczyna. Rozwój psychiczny dziecka jest sinusoidą, okresy buntu przeplatają się z okresami posłuszeństwa i etapami, gdy dziecko jest grzeczne. Jakie są objawy buntu trzylatka? Dzieci np. przeraźliwie krzyczą, rzucają się na podłogę, tupią nóżkami (zarówno w przedszkolu, na placu zabaw, jak i w domu). Inne znów droczą się z mamą, aby w końcu jednak zrobić to, o co ona prosi. Jedną z oznak buntu trzylatka jest także histeria dziecka . To zupełnie normalne zachowanie. Czy lepiej ustąpić zbuntowanemu trzylatkowi? Rodzice trzylatka rzeczywiście nie mają łatwo. Czasem jednak warto odstawić na bok żelazną konsekwencję i pozwolić, żeby maluch postawił na swoim. Jeśli jest to niemożliwe (np. ze względu na bezpieczeństwo), to postaraj się skłonić dziecko do posłuszeństwa – ale nie krzycząc, szarpiąc albo dając klapsy . Spróbuj porozumieć się z dzieckiem , a...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj