36-miesięczne dziecko rysuje
oksun70 - Fotolia.com

Co powinien umieć trzylatek? Rozwój dziecka w 36. miesiącu życia

Twoje dziecko zna już około 900 słów i składa logiczne zdania z trzech-czterech słów! W 36. miesiącu życia skończy trzy lata. Jest bardzo żywiołowe, szybko rośnie, ale jego waga niewiele się zmienia. Zobacz, organizować czas dziecku, które ma 36 miesięcy i jak zaplanować jego urodziny.

Spis treści:

Rozwój fizyczny

Trzylatek kocha ruch. Wspina się na sedes, wdrapuje się na stół i krzesła, wpełza pod łóżko, by już za chwilę w zagadkowy sposób znaleźć się we wnętrzu szafy! Wszędzie go pełno. Z chęcią tańczy i bawi się w „Baloniku nasz malutki" i inne zabawy w kółeczku. Jego ruchliwość jest powodem tego, że mimo jedzenia coraz większych porcji pokarmów, maluch w ostatnim roku, choć urósł około 10-12 cm, nie przytył niemal w ogóle. Pod koniec trzeciego roku dziecko waży mniej więcej 15-16 kg i mierzy około 98-100 cm. Jeśli masa ciała twojego dziecka wyraźnie powiększyła się w ostatnim czasie, sprawdź, czy dziecko nie ma nadwagi. 

Rady dla rodziców:

  • Staraj się ograniczać dziecku łakocie – jako rodzic musisz znać całą prawdę o słodyczach. Cukier w nich zawarty nie tylko źle wpływa na stan ząbków, ale też hamuje apetyt na właściwe posiłki. Dobrą zasadą jest jedzenie słodkości tylko w jeden dzień tygodnia, np. sobotę. Pamiętaj, że czekolada, choć ciężkostrawna, jest zdrowsza od lizaków i waty cukrowej.
  • Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli twój trzylatek nie umie jeszcze rzucić piłki do przodu, stać na jednej nóżce przynajmniej przez sekundę i samodzielnie umyć rączek. Brak tych umiejętności może być czymś zupełnie normalnym, ale warto przekonać się o tym u specjalisty.

Rozwój emocjonalny

Trzylatek dokładnie wie, co to są urodziny i z przejęciem przygotowuje się na ich nadejście. W tym roku warto urządzić przyjęcie urodzinowe z prawdziwego zdarzenia – malec zapamięta je na wiele miesięcy (zobacz: 6 pomysłów na nietypowe urodziny). Twoje dziecko może samo narysować listę gości. Najprawdopodobniej właśnie w tym okresie nadejdzie era „głowonogów" - trzyletnie dzieci z zapałem rysują „buzie" czyli kółka z kropkami, a do nich dorysowują dwie długie kreski – „nóżki"! Zobacz - jak rysuje dziecko rok po roku.

Trzylatek umie też przez kilkanaście minut zająć się samotną zabawą. W takich chwilach najczęściej rysuje, układa klocki (sprawdź, jak dobrać klocki do wieku dziecka), oddaje się opiece nad lalkami lub jeździ samochodzikami po trasie.

Dziecko w tym wieku zna już około 900 słów i składa logiczne zdania z trzech-czterech słów! Trzylatek potrafi już skupić się na pierwszych grach planszowych i karcianych, choć nie dla niego jeszcze skomplikowane zasady „Monopolu" lub „Piotrusia". Zdecydowanie preferuje prostą wersję „Wojny", w której raz on zbiera karty, a raz jego przeciwnik. Możecie też grać w „Chińczyka" – ta gra, lubiana przez całe pokolenia rodziców i dziadków, znakomicie uczy liczenia i przewidywania zdarzeń. 

Rady dla rodziców:

  • Dostosuj scenariusz przyjęcia urodzinowego do możliwości dziecka. Huczne urodziny mogą za bardzo zmęczyć malca. Zamiast planować kilkanaście atrakcji, lepiej skupić się na doborze kilku zabaw – najlepiej, by gry ruchowe przeplatały się z rysowaniem lub lepieniem z plasteliny. Od tego, jak zorganizujesz kinderbal, zależy, czy jubilat znajdzie siły, aby bawić gości do końca imprez.
  • Dobrym pomysłem na prezent urodzinowy dla trzylatka są zestawy klocków, układanki, gry, przytulanki. Jeśli szukasz czegoś oryginalnego możesz wybrać zabawki z tektury, zabawki designerskie czy nietypowe przytulanki.

Rozwój intelektualny

Nadchodzi czwarty rok życia dziecka i prawdziwe wyzwania dla rodziców! Choć twój trzylatek zna już dość dobrze zasady życia w rodzinie, nie do końca jest przystosowany do życia w społeczeństwie. Nie ma chyba dziecka, które nie połakomiło się choć raz na czyjąś własność, nie istnieje dziecko, które nie okłamało rodziców ze strachu przed odpowiedzialnością, ze świecą można szukać malucha, którego nigdy nie kusiła zabawa „w doktora" z rówieśnikami. To normalne oznaki rozwoju, dlatego nie warto obwiniać się o złe metody wychowawcze, ale traktować te zachowania z humorem (czytaj też: 6 irytujących zachowań dziecka- jak sobie z nimi radzić). 

Dziecko pod koniec trzeciego roku życia dysponuje już pełną gamą uczuć: od wstydu, zazdrości i lęku przez nudę i tęsknotę aż po radość, empatię oraz współczucie. Możesz wykorzystać ten moment, aby uczyć dziecko pomagania innym

Rady dla rodziców:

  • Nawet jeśli cała rodzina już jest zmęczona przedłużającym się ponad normę „buntem dwulatka", nie reaguj zbyt na wybuchy złości twojego malucha. Zdrowe dziecko musi okazywać emocje. Zbytnia uległość trzylatka to niepokojący objaw, świadczący o niedopasowaniu rodzicielskich metod dyscyplinowania do osobowości malca (zobacz, jak wybrać najlepszą metodę wychowania dziecka).


Obejrzyj film: Jak pielęgnować włosy dziecka w wieku przedszkolnym

Co cię może niepokoić?

  • Dziecko bolą nóżki w nocy. Po koniec trzeciego roku życia twoje dziecko może budzić się w środku nocy z płaczem i skarżyć  na bóle nóżek. Takie objawy to najprawdopodobniej bóle wzrostowe – normalne u dzieci między trzecim a piątym rokiem życia. Ból zazwyczaj dokucza w łydce, kolanie i udzie, nie utrzymuje się długo i występuje wyłącznie w nocy. Bóle wzrostowe dotykają 25-40 proc. dzieci. Jeżeli twój maluch narzeka na bóle wzrostowe, warto powstrzymać go od wzmożonego wysiłku fizycznego: biegania i skakania.
  • Czesto ma katar. Dzieci, zwłaszcza te, które zaczynają chodzić do przedszkola, mogą dość często miewać katar, ponieważ łatwo zarażają się od inych dzieci w grupie, które wracają do przedszkola niewyleczone po chorobie. U craz większej liczby dzieci jednak stwerdza się też alergię, której objawem również może być katar. Często bywa to  alergia na pyłki.
  • Płacze w samochodzie. Wcześniej dziecko podróżowało spokojnie, a od pewnego czasu zaczyna marudzić podczas jazdy, a potem głośno płakać. Tak może objawiać się choroba lokomycyjna, która może pojawić się u dziecka w wieku przedszkolnym.
  • Chłopiec bawi się lalką. W trzecim roku życia wszystkie dzieci chcą mieć misie, króliczki, lalki. To świadczy o tym, że potrzebują czułości i chcą obdarzać swoje zabawki uczuciami. Taka zabawa przynosi dużo korzyści (czytaj: Zabawki a płeć - samochód dla chłopca, lalka dla dziewczynki).

Co cię może zainteresować?

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)​
Co jemy w weekend - gotowe jadłospisy 
Dobra dieta = dobre zachowanie  
Torty urodzinowe dla dzieci - 17 propozycji  
Jedzenie przed telewizorem - tak czy nie? 
Brak apetytu u dziecka - 10 przyczyn 
Rady na poranne humory 
7 zabawek wszech czasów
Szczęśliwe czy genialne 
10 powodów, by iść na plac zabaw 
Myję ząbki z mamą 
Wybieramy puzzle dla przedszkolaka

Redakcja poleca

REKLAMA