Zadania typu „znajdź różnice" dla dzieci są przykładem prostych gier i zabaw matematycznych. Do ich wykonania wystarczy ołówek lub kredka. Aby odnaleźć wszystkie różnice, dziecko musi się skoncentrować, analizować i porównywać dwa pozornie identyczne obrazki. Dzięki temu kształtuje nie tylko spostrzegawczość, ale uczy się też koncentrowania uwagi na jednym zadaniu oraz porównywania obiektów i szczegółów.

Reklama

Spis treści:
Znajdź różnice dla dzieci – instrukcja obsługi
1. Klaun – 5 różnic
2. Piesek i kurczaczki (5 różnic)
3. Jeż (5 różnic)
4. Krowy na łące (5 różnic)
5. Dziewczynka przy biurku (5 różnic)
6. Piłka nożna (10 różnic)
7. Jesienny las
8. Wesołe robaczki (10 różnic)
9. Zwierzaki w lesie (10 różnic)
10. Trudna zagadka

Znajdź różnice dla dzieci – instrukcja obsługi

Przygotowaliśmy 10 zadań typu „znajdź różnice" dla dzieci. Pięć z nich polega na odnalezieniu mniej niż 10 różnic – zwykle jest ich 5. Są to prostsze zadania, które nie wymagają skupienia uwagi przez dłuższy czas. Kolejne zadania obejmują do odnalezienia minimum 10 różnic, są więc trudniejsze.

Na każdym obrazku (z wyjątkiem jednego) podajemy iloma elementami różni się dany zestaw rysunków. Na części z nich znajduje się też rozwiązanie (obrócony lub/i mniejszy obrazek z kółeczkami wskazującymi różnice). Po wydrukowaniu obrazka, odetnij lub zasłoń rozwiązanie. Ostatni obrazek jest najtrudniejszy – zawiera wiele szczegółów i nie wiadomo iloma detalami różnią się rysunki. To zadanie warto zostawić na koniec, gdy dziecko nabierze już nieco wprawy w koncentrowaniu uwagi. Można też usiąść do niego z dzieckiem i wspólnie wypatrywać różnic.

Aby wydrukować obrazek, wystarczy w niego kliknąć. Otworzy się w nowym oknie, z którego można go wysłać na drukarkę i w razie potrzeby dopasować do formatu papieru. Życzymy dobrej zabawy!

Zobacz także

1. Znajdź różnice dla dzieci: klaun (5 różnic)

Prosta zagadka dla najmłodszych dzieci. Przy odrobinie skupienia 5 różnic znajdzie nawet trzylatek. Zadanie idealne na początek przygody z zadaniami typu „znajdź różnice’’ dla dzieci.

znajdź różnice dla dzieci klaun
Adobe Stock

2. Znajdź różnice dla dzieci: piesek i kurczaczki (5 różnic)

Nieco trudniejsza zagadka, ale ciągle nadająca się dla początkujących kilkulatków. Na obrazkach znajduje się więcej elementów, co wymaga większego skupienia i przeanalizowania większej liczby szczegółów.

znajdź różnice dla dzieci piesek i kurczaczki
Adobe Stock

3. Znajdź szczegóły dla dzieci: jeż (5 różnic)

Kolejny obrazek dla najmłodszych. Stopień trudności: niski – czterolatek w dwie minuty znajdzie wszystkie różnice, o ile skupi się na ten czas i ma już pierwsze doświadczenia w tego typu zadaniach. Starsze dziecko z pewnością wypatrzy szczegóły różniące obrazki szybciej.

znajdź różnice dla dzieci jeż
Adobe Stock

4. Znajdź różnice dla dzieci: krowy na łące (5 różnic)

Dwie krowy, parę kwiatków, łąka, wzgórza w tle i niebo – gdzie znajduje się 5 szczegółów, którymi różnią się obrazki? Zadanie dla 3-4 latków będzie w sam raz, dla starszych dzieci może okazać się zbyt proste. Jeśli jednak dziecko nie miało wcześniej do czynienia z zadaniami typu „znajdź różnice’’, to zadanie będzie w sam raz na początek nauki rozwiązywania takich zagadek.

znajdź różnice dla dzieci krowy
Adobe Stock

5. Znajdź różnice dla dzieci: dziewczynka przy biurku (5 różnic)

Najtrudniejsze zadanie z tej grupy zagadek. Do odnalezienia jest też tylko 5 szczegółów różniących te dwa obrazki, ale liczba detali, jakie się na nich znajdują, jest większa. To oznacza, że dziecko może potrzebować więcej czasu i że będzie musiało dłużej utrzymać koncentrację, żeby odnaleźć szczegóły.

znajdź różnice dla dzieci dziewczynka
Adobe Stock

6. Znajdź różnice dla dzieci: piłka nożna (10 różnic)

Pierwsza z serii trudniejszych zagadek, bo wymaga odnalezienia 10 różnic. Mimo to zadanie nie jest bardzo trudne, bo obrazek nie zawiera bardzo dużej liczby elementów do przeanalizowania. Zagadka dla dzieci w wieku 5-6 lat oraz dla bystrych czterolatków.

znajdź różnice dla dzieci football
Adobe Stock

7. Znajdź różnice: jesienny las (10 różnic)

Zadanie dla starszych przedszkolaków, choć i spostrzegawczy czterolatek odnajdzie wszystkie szczegóły różniące dwa obrazki. Przed przekazaniem zagadki dziecku warto odciąć lub zasłonić rozwiązanie, gdyż sprytny maluch z pewnością z niego skorzysta mimo tego, że znajduje się ono na obrazku odwróconym do góry nogami.

znajdź różnice dla dzieci las
Adobe Stock

8. Znajdź różnice dla dzieci: wesołe robaczki (10 różnic)

Te uśmiechnięte stworzenia na pewno zachęca dziecko do tego, aby poświęcić czas na odnalezienie wszystkich szczegółów. Zagadka o średnim stopniu trudności. Sprawdź, ile czasu potrzebuje twoja pociecha na rozwiązanie tego zadania. A ile czasu ty potrzebujesz?

znajdź różnice dla dzieci
Adobe Stock

9. Znajdź szczegóły dla dzieci: zwierzaki w lesie (10 różnic)

Dużo szczegółów i całkiem sporo różnic do odnalezienia. Zadanie dla starszych przedszkolaków i zaawansowanych czterolatków. Oczywiście nic nie stoi przeszkodzie, aby osoba dorosła usiadła do zadania z dzieckiem i pomogła mu rozwiązać zagadkę!

znajdź różnice dla dzieci zwierzaki w lesie
Adobe Stock

10. Znajdź różnice dla dzieci: trudna zagadka

Dwa obrazki i cała masa szczegółów do przeanalizowania. Zadanie tym trudniejsze, że nie wiadomo, iloma detalami różnią się obrazki. To oznacza, że dziecko spędzi nad zagadką sporo czasu, aby przekonać się, że żadnego szczegółu nie przeoczyło. Zabawa matematyczna idealna dla 5-6 latków, a nawet starszych dzieci i dorosłych.

znajdź różnice dla dzieci trudna zagadka
Adobe Stock

Wszystkie obrazki pochodzą z Adobe Stock.

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama