Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 propozycji wspierających rozwój
Zabawy z rocznym dzieckiem stają się coraz bardziej zaawansowane i wymagają od rodziców większego zaangażowania w świadomy rozwój maluszka. Jeśli nie wiesz jak się bawić z rocznym dzieckiem - zainspiruj się naszymi propozycjami na zabawy dla roczniaka: sensoryczne, muzyczne, ruchowe. Przedstawiamy 5 typów zabaw.
Zabawy dla roczniaka wymagają od rodziców już większego przygotowania, niż na wcześniejszym etapie życia dziecka. Maluch w okolicach pierwszych urodzin zaczyna potrzebować innych zabaw, niż dotychczas. Najczęściej to właśnie w tym okresie stawia swoje pierwsze kroczki, zaczyna być coraz bardziej ciekawy świata, chętnie poznaje nowe rzeczy. Jakie zabawy z rocznym lub 1,5 rocznym dzieckiem? Podpowiadamy!
W co się bawić z rocznym dzieckiem?
Ważne jest, by stymulować dziecko i stworzyć mu przyjazne środowisko do rozwoju - fizycznego, emocjonalnego oraz poznawczego. Można to osiągnąć między innymi dzięki odpowiednim zabawom. To, czego dzieci nauczą się w pierwszych latach swojego życia – będzie rzutować na ich przyszłość. Pamiętaj jednak, że zbyt duża liczba zewnętrznych bodźców nie wpływa dobrze na dzieci, warto więc, byś zadbała o spokojne otoczenie. Nadmiar zabawek, kolorów może drażnić dziecko i powodować niepokój oraz zmęczenie.
Zabawy dla rocznych dzieci:
- Zabawy sensoryczne z rocznym dzieckiem
- Zabawy dla roczniaka: zabawy ruchowe
- Zabawy dla rocznych dzieci: klocki i sortery
- Zabawy muzyczne z rocznym dzieckiem
- Zabawy dla rocznych dzieci: czytanie książek
Zabawy sensoryczne z rocznym dzieckiem
Maluszek poznaje świat wszystkimi zmysłami. Ważne jest, by mógł uczyć się rozróżniać różne przedmioty, dotykając ich faktur, oglądając je, wąchając, słuchając, jakie wydają dźwięki. Świetnym pomysłem jest zrobienie takiego kosza sensorycznego, w którym znajdą się piłeczki z wypustkami, kawałki różnych w dotyku nich materiałów, gąbki, szczotki.
Dotykanie tego rodzaju rzeczy działa na dziecko bardzo stymulująco i rozwija jego zmysł dotyku. W dodatku jest niesamowicie atrakcyjne i, co ważne, zajmujące. Pamiętajmy, że roczniak to wciąż maluszek i większość zabaw przestaje być dla niego interesująca w momencie, gdy my, rodzice, jeszcze na dobre nie zaczęliśmy uczestniczyć w danej zabawie.
Zobacz też: Kalendarz rozwoju dziecka po 1 roku życia
Zabawy dla roczniaka: zabawy ruchowe
Wspieranie prawidłowego rozwoju ruchowego jest niesamowicie istotne, dlatego jak najczęściej turlajmy dziecko, pozwalajmy mu raczkować za zabawkami, a jeśli już umie, to samodzielnie po nie chodzić. Unikajmy natomiast wyprzedzania faktów, czyli nie bawmy się z maluszkiem w spacerowanie po domu na takiej zasadzie, że on tylko przebiera nóżkami, a my go trzymamy za wyciągnięte do góry rączki. Bądźmy cierpliwi, malec nauczy się chodzić (i biegać) w swoim czasie i jeszcze kiedyś możemy zatęsknić za okresem, gdy był bardziej „statyczny”.
Zabawy dla rocznych dzieci: klocki i sortery
Wszelkiego rodzaju sortery, które służą do porządkowania elementów i piramidy, które można zbudować, są znakomitymi pomocami do ćwiczenia małej motoryki. Bawiąc się nimi dziecko trenuje koordynację ręka-oko oraz wzmacnia swoje zdolności manualne. Dodatkowo w przypadku wielobarwnych, różnych elementów poznaje kolory, kształty, uczy się ich nazw, a zatem rozbudowuje swój słownik (na początku bierny).
Zabawy muzyczne z rocznym dzieckiem
Z muzyką jest tak, że nigdy nie jest za wcześnie na bawienie się nią. Okres sensytywny na muzykę zaczyna się już w życiu płodowym dziecka i po urodzeniu trwa nadal, w pierwszym roku jest najbardziej intensywny. Dlatego słuchajcie razem piosenek, ruszajcie się do nich, klaszczcie, grajcie na zabawkowych instrumentach, jeśli takie macie (na początek warto zaopatrzyć maluszka w bębenek lub dzwonki, czyli instrumenty, w które się uderza pałeczkami, by z łatwością mógł sam wydobywać z nich dźwięki).
Zobacz też: Słuchanie muzyki a rozwój mowy dziecka
Zabawy dla rocznych dzieci: czytanie książek
Z czytaniem nie warto czekać, aż dziecko podrośnie. Jest to świetna forma zabawy wyciszającej, dzięki której uczymy malca skupienia. Ale nie tylko. To również czas, dzięki któremu buduje się bliskość między rodzicem a malcem, dziecko zdobywa zdolności językowe oraz poznaje świat. Czytanie ma też więcej zalet, między innymi sprawia, że lepiej rozwija się mózg dziecka, a także maluch szybciej zaczyna mówić.
Zobacz też: