Lego duplo jak rozwinąć kreatywność dziecka
Lego Duplo
Rozwój dziecka

Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Kreatywność to jedna z najbardziej pożądanych cech we współczesnym społeczeństwie, dlatego warto pracować nad jej rozwojem już od najmłodszych lat. Sprawdź, jak pobudzać dziecko do twórczych działań i czy można to robić w czasie zabawy.

 


Przydaje się zarówno w przedszkolu, jak i szkole, w dorosłym życiu w pracy zawodowej, ale także w codziennych sytuacjach, gdy trzeba wymyślić niestandardowe rozwiązanie jakiegoś problemu. Kreatywność, bo o niej mowa, jest więc bardzo potrzebną cechą w naszym życiu. Dzieci mają jej nieograniczone pokłady, wystarczy wiedzieć, jak ją uruchomić. Możesz rozwinąć dziecięcą kreatywność poprzez:

 

Zadawanie pytań

Co by było, gdyby… Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby ludzie mieli skrzydła jak ptaki albo woda w kranie była w kolorze różowym? Być może pomyślisz teraz, że to bzdura i nie ma sensu zastanawiać się nad tak abstrakcyjnymi sytuacjami, jednak właśnie takie „gdybanie” doskonale rozwija kreatywność i pomaga wymyślać nieszablonowe rozwiązania. Zadaj dziecku kilka takich na pierwszy rzut oka całkowicie nierealnych pytań i spróbujcie razem wymyślić jak najwięcej hipotetycznych odpowiedzi.

Zabawę w detektywa

Dla dziecka wszystko jest niezwykle ciekawe, a cały świat zachęca do tego, by go odkryć – wystarczy tylko, że to wykorzystasz! Jesteście na spacerze i znaleźliście ptasie piórko? Spróbujcie zastanowić się, jaki ptak je zgubił i wymyślić historię, która wyjaśni to zdarzenie. Może tak bardzo spieszył się do swoich dzieci, które czekają na niego w gnieździe, a może po prostu był tak roztargniony, że zapomniał zabrać ze sobą piórka? Takie snucie niesamowitych historii to doskonały trening kreatywności.

Kreatywne konstruowanie

Zorganizuj maluchowi czas tak, aby w trakcie zabawy rozwijał nowe umiejętności. Szukaj takich zabawek, które utrzymają jego zainteresowanie na dłużej. Dobrym sposobem na rozwijanie dziecięcej kreatywności, jest zabawa klockami. Wykorzystaj zestaw LEGO DUPLO® "Pociąg ze zwierzątkami", który umożliwia tworzenie rozmaitych konstrukcji. W zestawie znajdują się elementy, z których można zbudować 5 różnych zwierzątek:
 

  • słonia, który ma zjeżdżalnię zamiast trąby,
  • lwa z otwieraną paszczą,
  • żyrafę ze zginaną szyją,
  • krokodyla z ruchomą szczęką,
  • białego ptaszka.


Połączone ze sobą zwierzątka tworzą uroczy pociąg, którym można jeździć po całym pokoju. Każde zwierzątko jest innego koloru, dzięki czemu dziecku łatwiej jest połączyć ze sobą wszystkie elementy. Najpierw zbudujcie wszystko tak, jak wygląda na dołączonej instrukcji, a następnie zostaw dziecku wolną rękę i obserwuj, jaka konstrukcja powstanie z kolorowych klocków. Szukasz więcej inspiracji do zabawy? Możecie zaplanować np. Dzień Żyrafy! Przygotuj ubranko ze zwierzęcym nadrukiem, egzotyczne przekąski (mogą to być owoce typu banan lub mango) oraz talerze i kubeczki w żyrafy. W trakcie zabawy, tobie i twemu dziecku towarzyszyć będą zwierzątka z zestawu LEGO DUPLO. To wspaniały sposób na to, by przeżyć prawdziwą przygodę i sprawić dziecku jeszcze większą radość. Innym razem możecie użyć np. krokodyla z zestawu, który będzie punktem odniesienia do kolejnej kreatywnej zabawy. Dodatkową zaletą klocków jest to, że są one zapakowane w zielony pojemnik w kształcie dużego klocka LEGO, co również zachęca do tego, aby wykorzystać go do zabawy!

pociąg Lego Duplo zwierzaki
Materiały prasowe

Robienie codziennych czynności

Wydaje Ci się, że na twórcze działanie potrzeba mnóstwo czasu oraz specjalnych, kosztownych akcesoriów? Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę każda codzienna czynność może mieć w sobie element twórczości – wystarczy podejść do niej kreatywnie. Robicie kanapki? Zamiast po prostu położyć na pieczywie zwykły plasterek sera i pomidora, wytnijcie z niego oraz warzyw różne kształty i wyczarujcie na kanapce lwa, tygrysa, kwiatek albo jeszcze coś innego. Wybieracie ubranie do przedszkola na następny dzień? Odejdźcie od sztampowych rozwiązań i pobawcie się modą. Przetestujcie różne warianty i stwórzcie własną niepowtarzalną kompozycję. To takie proste!

Lego Duplo
Lego Duplo


 


Więcej: LEGO DUPLO®

Lego Duplo logo
Lego Duplo

Test redakcyjny
Milena Oszczepalińska
Gry i zabawy
Testujemy LEGO DUPLO [10863] Pociąg ze zwierzątkami!
Chyba nie ma dziecka, które nie lubiłoby budować klockami. LEGO® DUPLO® [10863] Pociąg ze zwierzątkami to zestaw idealny dla najmłodszych. Co w sobie kryje i dlaczego warto kupić go dla swojej pociechy? Sprawdźcie!

var _gde_pkqofkdhvz = new Image(1,1); _gde_pkqofkdhvz.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=bJE1NFwAwX85S7PveYMmuqRtnISu82SIzvx4KvQFjgz.27/stparam=pkqofkdhvz/fastid=fklybggioelfuzbkrbbsepanxpki'; Moja córka ma w tej chwili rok i 9 miesięcy. To wiek, w którym dziecko z pasją poznaje świat – wszystko je interesuje, wszystko chce sprawdzić, wszystkiego doświadczyć. Nie ma czasu na nudę. W związku z tym właściwie cały czas jest w ruchu – biega, skacze, wspina się. Znacie to? Kiedy rozmawiam z mamami dzieci w podobnym wieku, niemal wszystkie potwierdzają, że bardzo trudno jest im zachęcić dziecko do dłuższego skupienia uwagi na czymkolwiek. Mnie się jednak udało. Jak? Dałam córce do zabawy zestaw Lego Duplo , tak na próbę, miała wtedy nieco ponad rok i podejrzewałam, że to jeszcze za wcześnie, ale chciałam sprawdzić jej reakcję. Byłam w szoku! Moja zwykle nad wyraz ruchliwa dziewczynka bawiła się klockami jak zaczarowana. Od tamtej pory Lego Duplo towarzyszą nam niemal każdego dnia, więc gdy tylko dostałam propozycję przetestowania nowego zestawu - Lego Duplo Pociąg ze zwierzątkami , bardzo się ucieszyłam. „Moja córka uwielbia Duplo” – pomyślałam i byłam pewna, że ją również ucieszą nowe klocki. Od razu wam powiem – nie myliłam się! Co kryje w sobie zestaw  LEGO DUPLO Pociąg ze zwierzątkami ? Klocki Lego Duplo Pociąg ze zwierzątkami przeznaczone są dla dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat . W zestawie znajdują się elementy, z których można zbudować aż 5 zwierzątek: lwa z otwieraną paszczą, słonia ze zjeżdżalnią zamiast trąby, żyrafę z giętką szyją, krokodyla z ruchomą szczęką, białego  ptaszka . Całość zapakowana jest w trwałym, plastikowym pudełku w zielonym kolorze, dzięki czemu nie ma obawy, że klocki się pogubią,...

dziewczynka bawi się pociągiem ze zwierzątkami Lego Duplo
Materiały prasowe
Gry i zabawy
Czy klocki mogą pomóc rozwijać kreatywność dziecka? Ten wyjątkowy zestaw ze zwierzątkami tak!
Poprosiliśmy mamy i dzieci, by pobawiły się zestawem LEGO® DUPLO® 10863 Pociąg ze zwierzątkami. Czego dowiedzieliśmy się od nich o tych klockach? Oto wyniki prawdziwych rodzinnych testów.

var _gde_unpelwrule = new Image(1,1); _gde_unpelwrule.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=bJE1NFwAwX85S7PveYMmuqRtnISu82SIzvx4KvQFjgz.27/stparam=unpelwrule/fastid=iinlqvlgatgonibmlxszlswcxlmt'; Jakie klocki są najlepsze dla maluchów? Muszą być przede wszystkim bezpieczne, bez ostrych części i zbyt małych elementów oraz dopasowane do małych paluszków. Tak, by łatwo je było chwycić. To cechy, które wymieniają wszystkie mamy dzieci w wieku do 3 roku życia. Naszym zdaniem powinny też… podobać się maluchom i działać na ich zmysły pięknymi kolorami i ciekawymi kształtami.   Czy klocki mogą odpowiadać jednocześnie dzieciom i dorosłym? Są takie typy zestawów do budowania konstrukcji, które zapewniają rozwój kreatywności, zachęcą malucha do wcielania się w role, wymyślania własnych zabaw. Poznajcie LEGO® DUPLO® 10863 Pociąg ze zwierzątkami , który specjalnie dla nas przetestowały nasze użytkowniczki oraz dwie blogerki wraz ze swoimi maluszkami: NieidealnaAnna Rodzicewsieci Klocki do samodzielnej czy rodzinnej zabawy? Okazuje się, że dziecko może bawić się LEGO DUPLO 10863 Pociągiem ze zwierzątkami samo (wszystkie testujące maluchy wymyślały własne zabawy!) i to przez dłuższy czas. A rodzic może wtedy chwilkę odpocząć. Jednocześnie klocki są tak estetycznie wykonane i praktyczne, że zachęcają także mamę, tatę, dziadków lub starsze rodzeństwo, by włączyli się w prosty sposób do zabawy. Nie tylko więc dziecko samodzielnie bawi się pociągiem i zwierzątkami, ale może miło spędzić czas i wchodzić w interakcje z bliskimi.   Ten zestaw klocków inspiruje również do tworzenia coraz to nowszych zabaw i odgrywania scenek przez dziecko. Można się nimi bawić na wiele sposobów i codziennie odkrywać coś nowego. Jedna z mam zdradziła nam, że: „ Liczba historii, które już...

testowanie Lego Duplo Pociąg ze zwierzątkami
Maciej Lubieński
Gry i zabawy
Testujemy LEGO DUPLO [10863] Pociąg ze zwierzątkami!
Dzieci uwielbiają zabawę klockami. Sprawdźcie, co kryje w sobie zestaw LEGO® DUPLO® 10863 Pociąg ze zwierzątkami i dlaczego warto go kupić.

var _gde_vicsoppnvf = new Image(1,1); _gde_vicsoppnvf.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=bJE1NFwAwX85S7PveYMmuqRtnISu82SIzvx4KvQFjgz.27/stparam=vicsoppnvf/fastid=afvkxwkjcsvehhdiyvnopejjpkls'; Moja córeczka ma 3 lata i uwielbia aktywnie spędzać czas. Nawet po intensywnym dniu spędzonym w przedszkolu ma mnóstwo energii na zabawę w domu. Zawsze staram się organizować córce czas tak, aby w trakcie zabawy jednocześnie rozwijała nowe umiejętności . Ponieważ moja mała pociecha jest bardzo ruchliwym dzieckiem, często szukam takich zabawek, które utrzymają jej zainteresowanie na dłużej. Jestem bardzo zadowolona z tego, że córka lubi aktywność fizyczną, ale zależy mi również na tym, aby potrafiła dłużej skupiać uwagę na jednej rzeczy. Moim sprawdzonym sposobem jest zachęcanie córki do budowania różnych rzeczy z klocków. Dlatego, gdy dowiedziałam się, że jest możliwość przetestowania klocków  Lego Duplo Pociąg ze zwierzątkami , bardzo chętnie wzięłam w nim udział. W domu mamy już jeden zestaw Lego Duplo Pociąg z cyferkami, który córka dostała na drugie urodziny. Mała uwielbia bawić się tymi klockami, zatem nie miałam najmniejszych wątpliwości, że Pociąg ze zwierzątkami również się jej spodoba.     Co wchodzi w zestaw LEGO DUPLO [10863] Pociąg ze zwierzątkami? Klocki Lego Duplo Pociąg ze zwierzątkami przeznaczone są dla dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat . W zestawie znajdują się elementy, z których można zbudować 5 różnych zwierzątek:   słonia , który ma zjeżdżalnię zamiast trąby, lwa z otwieraną paszczą, żyrafę ze zginaną szyją, krokodyla z ruchomą szczęką, białego ptaszka . Połączone ze sobą zwierzątka tworzą uroczy pociąg, którym można jeździć po całym pokoju. Każde zwierzątko jest innego koloru, dzięki czemu dziecku łatwiej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj