


Co robić, gdy dziecko lunatykuje?
Małego lunatyka nie należy budzić, bo można go tylko wystraszyć. Trzeba natomiast zabezpieczyć mieszkanie – pozamykać okna, zagrodzić schody. Zrezygnujcie z piętrowego łóżka! Usuń ostre i niebezpieczne przedmioty z otoczenia dziecka, dopilnuj, by okna i drzwi były zawsze zamknięte, najlepiej na klucz.
Czytaj też: 5 sposobów na wychowanie optymisty

Czy konieczne jest leczenie?
Lunatyzm nie jest chorobą. Z somnambulizmu zwykle się wyrasta. Regularne nocne spacery mogą jednak oznaczać, że dziecko jest przemęczone i zestresowane. Gdy zaburzenia snu pojawiają się kilka razy w ciągu nocy, trzeba skontaktować się z lekarzem.
Czytaj też: 10 niegrzecznych przykazań - jak wychować szczęśliwe dziecko

Kilka sposobów na lunatykowanie
Jest kilka sposobów na zmniejszenie skali problemu lunatykowania. Przed snem zadbaj o lekką, ale i pożywną kolację - taką, żeby maluch nie był głodny, ale nie szedł spać z pełnym żołądkiem. Ciężkostrawne dania mogą nasilać dolegliwości. Dopilnuj, by dziecko było zrelaksowane i wyciszone przed snem i postaraj się kłaść je do łóżka o stałej porze. Nie podawaj zbyt wielu napojów wieczorem i nigdy nie serwuj niczego z kofeiną (np. coli). Zadbaj o spokój i ciszę w pokoju malucha, często wietrz pomieszczenie.
Czytaj też: Dysleksja - czym jest i komu grozi?