Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Sen

Moje dziecko lunatykuje - jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Choć lunatykujące dziecko ma zazwyczaj otwarte oczy, tak naprawdę śpi i nie ma pojęcia, co się z nim dzieje. Co zrobić, gdy dziecko zaczyna lunatykować w nocy?
Agnieszka Galica - pedagog, terapeuta rodzinny i małżeński
mgr Agnieszka Galica
Konsultacja merytoryczna

Lunatykowanie u dzieci zdarza się częściej niż nam się wydaje. Dotyczy co najmniej połowy dzieci. Jeśli twoje dziecko, które do tej pory spało spokojnie, nagle zaczyna w nocy wędrować po mieszkaniu, przychodzić do waszego łóżka, wyciągać zabawki, zapalać światło, zasypiać tam, gdzie zawędrowało, to zapewne lunatykuje.

Skąd się bierze lunatykowanie u dzieci?

Lunatykowaniem u dziecka nie ma się co martwić. Nie jest objawem żadnych poważnych problemów. Wiąże się z niedojrzałością układu nerwowego. Powinno się skończyć wraz z dorastaniem dziecka, najpóźniej do piątego roku życia.
Jeśli twoje dziecko lunatykuje, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie, by nie zrobiło sobie krzywdy, jeśli zacznie swą wędrówkę, a ty się akurat nie obudzisz.

 

O czym należy pamiętać przy lunatykującym dziecku?

 

  •     Zamknij na noc drzwi zewnętrzne. Lunatykujące dziecko, może sobie je otworzyć i wyjść na zewnątrz.
  •     Wyłącz gaz. Maluch bez trudu może je odkręcić.
  •     Pochowaj wszystkie niebezpieczne dla dziecka przedmioty. Noże, igły, nożyczki...
  •     Kup bramki, jeśli w domu są schody. Bramki należy na noc zamykać, aby otumaniony snem maluch nie spadł ze stopni.
  •     Zainstaluj wkładany do kontaktu świetlik. Najlepiej w pobliżu dziecięcego łóżeczka. Po to, by chłopiec nie przewrócił się, wstając w ciemnościach.
  •     Powieś na drzwiach do różnych pomieszczeń dzwonki czy dzwoneczki, które będą budzić cię. Dzięki temu możesz czuwać nad wędrującym nocą po domu synkiem.


Jeśli każdego ranka wstajesz niewyspana, bo twój maluch budził się w nocy raz po raz, zapewne jest coś, co przeszkadza dziecku w spaniu. Sprawdź, czy w twoim domu nie czają się wrogowie długich snów.

Zobacz też: Złe sny i lunatykowanie.

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

Śmierć dziecka
AdobeStock
Aktualności
Niewinna zabawa w chowanego zakończyła się tragedią
3-latek zatrzasnął się w pralce. Niestety mimo wielogodzinnej reanimacji, dziecka nie udało się uratować.

Do dramatycznych wydarzeń doszło w miniony poniedziałek w Słupsku. Niewinna zabawa dwójki dzieci w chowanego zakończyła się olbrzymią tragedią. Dziecka niestety nie udało się odratować. Raz, dwa, trzy kryjesz ty Nie ma chyba dziecka, które nie lubiłoby zabawy w chowanego. Tzw. zabawa w aku-ku jest pierwszą z poważniejszych zabaw, w jaką zaczynają się bawić niemowlęta . Starsze dzieci uwielbiają się kryć w mieszkaniu, parku czy ogrodzie. Niestety zabawa, która daje dzieciom tyle radości może być jednocześnie śmiertelnie niebezpieczna. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło ostatnio w Słupsku. 3-letni chłopczyk i 5-letnia dziewczynka bawili się właśnie w chowanego. Gdy zaniepokojona siostra nie mogła znaleźć brata, zawołała rodziców . Ojciec dzieci odkrył, że malec zatrzasnął się w pralce. Natychmiast zostało wezwane pogotowie. Ratownicy przez 1,5 godz. walczyli o życie chłopca. Następnie dziecko w ciężkim stanie zostało przewiezione do szpitala w Słupsku, gdzie w nocy zmarło. Okoliczności tego tragicznego wypadku zbada prokuratura. Śledczy na razie nie potrafią wytłumaczyć, jak mogło dość do takiej sytuacji, a także nie wiadomo, jak długo dziecko było w pralce. Rodzice byli trzeźwi. Z uwagi na ich stan psychiczny jeszcze nie zostali przesłuchani. Maluch bezpieczny w domu Każdy z nas chce, jak najlepiej dla swoich dzieci i dba, by ich najbliższe otoczenie było bezpieczne. Z czasem jednak usypia nasza czujność. Dzieci są coraz większe, bardziej samodzielne i mądrzejsze, ale jednocześnie potrafią być coraz bardziej kreatywne.  Niestety nie mają tyle wyobraźni, by zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo niektóre pomysły mogą być dla nich niebezpieczne . Na co warto zwrócić uwagę: śmieci – w większości domów dzieci mają bezpośredni dostęp do kubła, w którym mogą się znajdować "ciekawe" rzeczy. Pamiętaj o tym! okna i...

dziecko, niemowlę, sen dziecka, sen niemowlaka, sen noworodka, usypianie dziecka
Fotolia
Wychowanie
Koniec kłopotów ze snem - poradnik dla zdesperowanych rodziców
Poznaj sposoby, które pomogą zasnąć każdemu dziecku - od noworodka do przedszkolaka.

Dzieci śpią inaczej niż dorośli. Budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy, bladym świtem są rześkie jak szczygły, a gdy podrosną, wędrują nad ranem do łóżka rodziców z misiem pod jedną, a poduszką pod drugą pachą... Czy jest na to jakaś rada? Ten, kto wymyślił powiedzonko „śpi jak dziecko”, prawdopodobnie rzadko widywał maluchy, a już na pewno nie mieszkał z nimi pod jednym dachem. Z dziecięcym snem sprawa wcale nie jest prosta. Jak sypiają nasze pociechy? Sen noworodka Noworodek przesypia większą część doby (przeważnie ok. 16 godzin, ale to sprawa indywidualna: niektórym maluchom wystarczy 14, inne potrzebują 20 godzin snu), robi to jednak na raty, budząc się w rytmie wyznaczanym przez grające marsza kiszki. Dzień i noc dla niego nie istnieją: noworodek domaga się jedzenia przeważnie co 2–3 godziny (a czasem co 4 albo co godzinę), także po północy albo o 3 nad ranem. Rekordziści budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy. Nie, nie mają problemów ze snem (mają go za to rodzice). Budzą się, bo potrzebują stałego dopływu kalorii, a nie są w stanie najeść się na zapas. Co możesz zrobić? Zadbaj o komfort noworodka... Dzieci nie mogą zasnąć i zbyt często się budzą nie tylko z powodu pustego brzuszka. Czasem przyczyną kłopotów jest jakiś drobiazg, np. wpijająca się w ciało gumka. ...oraz o jego bezpieczeństwo. Układaj dziecko na plecach, bo pozycja na brzuszku zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Zrezygnuj z poduszki – jeśli dziecko wtuli w nią buzię, może mieć problem z oddychaniem. Upewnij się, że w łóżeczku nie ma żadnych sznurków czy troczków. I najważniejsze: bądź w pobliżu. Gdy maluch śpi, nie wychodź z domu nawet do kiosku za rogiem. Nie zapomnij o sobie. Skoro dziecko nie pozwala ci spać w nocy, spróbuj robić to wtedy, gdy ono śpi. Jeżeli nie jesteś w stanie zasnąć, wyciągnij się...

lunatykowanie u dzieci
Edipresse
Sen
Lunatykowanie u dzieci –​ o czym świadczą zaburzenia snu u najmłodszych?
Lunatykowanie u dzieci, lęki nocne i koszmary to zaburzenia snu, z których się zwykle wyrasta. Czasami jednak niezbędna jest pomoc specjalisty, a objawy podobne do lunatykowania mogą świadczyć o padaczce.

Lunatykowanie samo w sobie nie jest groźne. Jednak malec w czasie epizodu somnambulizmu (tak fachowo nazywa się lunatykowanie) może sobie zrobić krzywdę. Dlatego lunatykowania nie można bagatelizować . Jeśli domowe sposoby na jego opanowanie się nie sprawdzą, warto zgłosić się z dzieckiem do specjalisty. Fachowej pomocy mogą też wymagać nawracające lęki i koszmary dręczące dziecko. Spis treści: 1. Lunatykowanie: co to jest objawy przyczyny leczenie lunatykowanie a padaczka 2. Lęki nocne 3. Koszmary senne Co to jest lunatykowanie Lunatykowanie, inaczej zwane somnambulizmem, polega na tym, że dziecko wstaje z łóżka i rozpoczyna nocną wędrówkę po domu. Może zaglądać do kuchennych szafek, bawić się na dywanie. Jest to tak zwana aktywność ruchowa automatyczna . Czasem dziecko siada w łóżeczku i zaczyna mamrotać. Może mieć otwarte oczy, a nawet prowadzić w miarę logiczną rozmowę z rodzicami. Po kilku lub kilkunastu minutach – jak gdyby nigdy nic – kładzie się spać tam, gdzie stoi. Zwykle dziecko lunatykuje w godzinę lub dwie po zaśnięciu. Najczęściej lunatykują dzieci w wieku 5-12 lat . Jednak epizody somnambulizmu mogą mieć także młodsze dzieci. Lunatykowanie u nastolatków również się zdarza, podobnie jak u osób dorosłych. Lunatykowanie u niemowląt występuje rzadko i nie jest tak spektakularne, jak u starszych dzieci – niemowlę samo nie opuści łóżeczka. Objawy lunatykowania Podczas lunatykowania dziecko siada, wstaje, chodzi i wykonuje różne czynności. Ma przy tym obojętną, maskowatą twarz . Nie reaguje na polecenia albo robi to w słabym stopniu. Kolejnego dnia po obudzeniu nie pamięta, że lunatykowało. Przyczyny lunatykowania Niestety do końca nie wiadomo, dlaczego dzieci lunatykują. Mówi się o czynnikach genetycznych oraz o innych prawdopodobnych przyczynach somnambulizmu, do których...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak