dziecko, mówić, zakaz
Panthermedia
Wychowanie

Czemu dziecko kłamie?

Powodów jest wiele, ale większość z nich ma związek z rodzicami. Sprawdź, które kłamstwa powinny cię zaniepokoić, a które są tylko dowodem bujnej wyobraźni dziecka.
Wszyscy mijamy się czasem z prawdą albo co nieco przemilczamy. Chcemy czy nie, nasze dzieci także się tego nauczą. Najważniejsze jest to, by umiały odróżniać kłamstwa niewinne, czyli te, którymi posługujemy się, by nie ranić innych, od takich, które niewinne nie są. Dlaczego dzieci zmyślają? Oto najważniejsze powody:

Kłamie, bo nie odróżnia prawdy od fikcji 

Kiedy kilkulatek opowiada o swojej podróży w kosmos czy pobycie u króla Juliana z kreskówki, nie mija się z prawdą, bo święcie wierzy w swoje słowa. Nie potrafi dostrzec granicy między faktami a tym, co zapamiętał z bajek czy zasłyszanych rozmów. Opowieści tego typu nie są kłamstwem i nie wolno za nie karać. Póki co warto się cieszyć, że ma wspaniałą wyobraźnię i zgodnie z jego życzeniem, zwracać się per „panie kapitanie" czy „wasza wysokość". Mieszanie fikcji z rzeczywistością może się utrzymywać nawet do szóstego roku życia! 

Sprawdź: Czy twoje dziecko ma bujną wyobraźnię? – test

Kłamie, bo chce uniknąć kary 

Zdarza się, że srogo karane dziecko zamiast oduczyć się mijania z prawdą, koncentruje się na tym, by następnym razem nie dać się przyłapać. Ważne jest to, by nie ganić dziecka, które samo się przyznało, np. do zbicia cennego wazonu czy wymalowania farbami całej kuchni. Kilkulatek powinien widzieć, że mówienie prawdy jest w waszym domu cenione. Niech karą dla niego będzie poniesienie konsekwencji tego, co zrobił. Pomazaną kredkami ścianę trzeba umyć, plamę soku na dywanie wytrzeć, a niedomyte uszy wyszorować. 

Czytaj: Jak karać dziecko?

Kłamie, bo o czymś marzy

Fantazje bywają odbiciem pragnień dziecka. Gdy dziecko opowiada o swym nieistniejącym piesku, może to znaczyć, że marzy o zwierzątku. Gdy twierdzi, że potrafi kopnąć piłkę na dach wieżowca – może chciałoby zostać piłkarzem? Warto rozmawiać z dzieckiem o jego pragnieniach, aby pomóc mu wyrazić prawdziwe uczucia. Podobnie jest, gdy kilkulatek zaczyna rozmawiać z wyimaginowanym przyjacielem. Być może brakuje mu w codziennym życiu kogoś takiego lub wymyślona postać jest po to, by realizować fantazje dziecka. Pięciolatek sam nie wyruszy w podróż dookoła świata, ale z wypiekami na twarzy opowie, jak dokonał tego jego najlepszy przyjaciel – zwykle imię bohatera jest łudząco podobne do tego, które nosi pociecha.

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

mody w przedszkolu, dziecko i gadżety
Fotolia
Wychowanie
Przedszkolne mody – ulegać im czy nie?
Twoja córka marzy o lalce Barbie tylko dlatego, że koleżanki w przedszkolu mają już całą ich kolekcję. Synek prosi o następną paczkę przekąsek, bo wie, że znajdzie w niej kolejne naklejki. A Staś przyniósł wczoraj do przedszkola telefon komórkowy. Dlaczego kilkulatki zaczynają ulegać modzie i na ile możesz swojemu dziecku pozwolić?

Modne Barbie , kucyki Pony , roboty z militarnymi akcesoriami, Tamagotchi , Furby , tablety... Długo by można jeszcze wymieniać najpopularniejsze przedszkolne zabawki. Przedszkolanki stwierdzają zgodnie: cztero-, pięciolatki uwielbiają przynosić te wszystkie atrakcje, bo mogą się nimi pochwalić i wspólnie bawić. A stąd już niedaleka droga do kreowania przedszkolnej mody.  Chcę być jak moi koledzy Dzieci najpierw przyglądają się swoim rodzicom i z nich biorą przykład. Potem, gdy idą do przedszkola, wzorują się na swoich rówieśnikach. Kilkulatki mają bardzo silną potrzebę identyfikacji z otoczeniem, stąd gdy nie są do koleżanek i kolegów podobne (w ubiorze, zabawkach, gadżetach), czują się gorsze i mniej atrakcyjne.  Poza tym dzieci dokonują oceny poprzez to, co mają, a nie to, kim są. Odbierają świat w sposób konkretny i bardzo materialny. Dopiero z czasem uczą się innych, bardziej abstrakcyjnych kryteriów. Kupować czy nie? Kiedy dziecko prosi cię o kupno takiej samej zabawki, jak ma koleżanka, czasem nie wiesz, co masz robić. Z jednej strony chciałbyś dziecku przychylić nieba. Z drugiej nie chcesz, by zawsze ulegało presji otoczenia i ślepo wierzyło, że to, co ma ktoś inny, jest najlepsze.  Nie powinnaś jednak mody zupełnie potępiać. Czy sama jej często nie ulegasz? Zastanów się, jakie produkty wybierasz podczas zakupów w supermarkecie. Czy przypadkiem nie są tą towary reklamowane? Kupując dla siebie bluzkę, wybierasz tę, która jest modna w danym sezonie. Tych wszystkich wyborów dokonujesz zupełnie instynktownie, choć często właśnie zgodnie z modą.  W podobny sposób zachowuje się kilkulatek. Jeśli absolutnie nie zgadzasz się na kupno wymarzonego kucyka, wywołujesz w dziecku poczucie krzywdy . Maluch czuje się gorszy od swoich rówieśników i myśli, że nigdy im nie dorówna. Nie oznacza to oczywiście, że zawsze powinnaś...

Po czym poznać, że dziecko kłamie
Fotolia
Aktualności
Po czym poznać, że dziecko kłamie?
"Nie będzie bolało", "wszystkie mamy tak robią", "to minie" – to najczęstsze kłamstewka, które powtarzasz i sobie, i dziecku. Po czym poznać, że tym razem to twój maluch mija się z prawdą?

Chcesz, aby twoje dziecko było z tobą szczere i nie kłamało, jednak tobie też zdarza się czasem nie powiedzieć całej prawdy... W końcu każda mama potrzebuje kilku niewinnych kłamstw, by przetrwać . Nic dziwnego, że twoje dziecko uczy się od najlepszych. Dziecięce kłamstwa są najczęściej niewinne i nikogo nie krzywdą, jednak warto wiedzieć, jak je rozpoznać. Skąd wiadomo, że dziecko kłamie? 1. Unika kontaktu wzrokowego Klasyka, nie tylko wśród maluchów. Unikamy kontaktu wzrokowego, bo jesteśmy zawstydzeni i mamy poczucie winy, że zawiedliśmy czyjeś zachowanie – w przypadku dzieci i dorosłych działają te same mechanizmy. 2. ...lub patrzy prosto w oczy Unikanie kontaktu wzrokowego może świadczyć o zawstydzeniu i poczuciu winy. Nieco bardziej przebiegłe kłamczuszki doskonale wiedzą, że muszą zrobić wszystko, żebyś im uwierzyła. Dlatego też patrzą ci w oczy wzrokiem, który mógłby wzniecić pożar. Niestety, zdolności hipnotyczne maluchów są znikome, więc jeśli twoje dziecko patrzy ci w oczy i nie mruga, możesz podejrzewać, że kłamie. 3. Jego historia nie ma sensu... Kłamstwo ma krótkie nogi. Im opowieść dziecka jest uboższa w szczegóły, nieprawdopodobna i dziwna, tym te nogi są krótsze. Zawsze możesz spisać na kartce historię swojego dziecka. Kto wie, może w przyszłości będzie pisarzem? 4. ...lub wręcz przeciwnie, jest bardzo szczegółowa Kiedy maluch kłamie, jego opowieści mogą być tak szczegółowe, że aż podejrzane. Nie ukrywajmy, dorośli też tak robią – wydaje nam się, że przygotowując całą historię od A do Z, znając odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania, jesteśmy wiarygodni. Nie jesteśmy. Maluchy też nie są. 5. Wierci się i dziwnie się zachowuje Jeśli podczas swojej opowieści maluch nie może ustać w miejscu, wierci się, kręci, przeskakuje z nogi na nogę i nie wie, co zrobić z rączkami,...

Dlaczego dzieci kłamią?
Adobe Stock
Wychowanie
Dlaczego dzieci kłamią? Powody mogą być bardzo różne
Dlaczego dzieci kłamią? Powodów może być wiele - mniejszym dzieciom myli się czasami fikcja z rzeczywistością. Kłamstwo u dzieci nie zawsze musi być spowodowane złą wolą. Niekiedy dziecko boi się zbyt surowej reakcji rodzica. Dziecko zmyśla czasami także w sytuacji, gdy chce zwrócić na siebie uwagę.

Dziecko kłamie notorycznie? Dowiedz się, jakie mogą być tego powody. Zmyślanie u dzieci może być spowodowane myleniem fikcji z wyobraźnią, strachem, silną potrzebą posiadania czegoś, ale także... naśladowaniem rodziców, którzy mijają się z prawdą. „Moje dziecko kłamie” - ta myśl może paraliżować rodziców, jednak warto zastanowić się, dlaczego maluch to robi.  Spis treści:  Dlaczego dzieci kłamią? Miesza im się świat rzeczywisty z wyobraźnią Kłamstwo u dzieci w wieku przedszkolnym - zwrócenie na siebie uwagi  Dlaczego dzieci w wieku szkolnym kłamią? Dlaczego dzieci kłamią? Bo się boją Dzieci kłamią, bo bardzo chcą coś mieć Dzieci naśladują rodziców, którzy czasem mijają się z prawdą Co robić, gdy dziecko kłamie? Dziecko kłamie, że jest bite Kłamstwo jest dobre dla mózgu Dlaczego dzieci kłamią? Mylenie świata rzeczywistego z wyobraźnią To naturalna sytuacja w rozwoju dzieci w wieku 3–4 lat. Granica między tymi światami jest dla kilkulatka bardzo płynna, dziecko często zapomina, co sobie wymyśliło, a co zdarzyło się naprawdę, stąd biorą się niezwykłe opowieści o pożarach, w których gaszeniu brał udział kilkulatek lub o wymyślonych postaciach, które np. mieszkają w pokoju za szafą. Rozwiąż test: Czy twoje dziecko ma bujną wyobraźnię Kłamstwo u dzieci w wieku przedszkolnym - zwrócenie na siebie uwagi  Dzieci zmyślają, aby zwrócić na siebie uwagę. Robią tak głównie starsze przedszkolaki. Dzieci powyżej 5. roku życia mogą świadomie zmyślać. Często zdarza się to bardziej wygadanym, kreatywnym kilkulatkom , które mają zdolności aktorskie. Jest to sposób na zyskanie zainteresowania kolegów. Gdy raz przekonają się, że to działa, mogą kłamać częściej.  Dlaczego dzieci w wieku szkolnym kłamią? Powody tego, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj