Zapisanie dziecka na zajęcia sportowe to naprawdę dobry pomysł, bo każdy sport, przynajmniej na początkowym etapie jego uprawiania, to doskonałe wsparcie rozwoju fizycznego. Jednak nie tylko o rozwój sprawności dziecka tu chodzi. Regularne treningi wyrabiają u niego nawyk uprawiania aktywności fizycznej. Jest więc duża szansa, że dziecko, które uprawia sport, wyrośnie na aktywnego fizycznie dorosłego. A to już jest kapitał na całe życie.

Reklama

Spis treści:

Jaki sport dla 3-latka

W tym wieku jest jeszcze za wcześnie na większość sportów. Bezpieczne będzie za to aktywizowanie dziecka w ramach najprostszych zajęć fizycznych. Gimnastyka ogólnorozwojowa, rytmika, nauka jazdy na rowerze, jazda na sankach, kąpiele w basenie, spacery, gry i zabawy ruchowe – to wszystko pozwoli malcowi w harmonijny sposób rozwijać swoją sprawność fizyczną.

Najważniejsze na tym etapie jest to, by nie powstrzymywać dziecka przed ruchem, a jedynie zapewnić mu bezpieczeństwo. Wspinanie się na drabinki, huśtanie się, zabawa na karuzeli, zjeżdżanie ze zjeżdżalni – warto na to wszystko pozwalać, a nawet zachęcać i pokazywać maluchowi różne aktywności, dbając, aby nic mu się przy zabawie nie stało.

Zobacz także

Jaki sport dla 4-latka

Czterolatek nie jest wiele sprawniejszy od trzylatka. Dlatego dla niego nadal najlepsze są zajęcia ogólnorozwojowe. W przedszkolach często można spotkać się z ofertą dodatkowych zajęć fizycznych adresowanych nawet do tak małych dzieci. Czy warto je na nie zapisywać? Tak, a to dlatego, że nawet jeśli będzie to karate dla dzieci czy balet, treningi nie są ani obciążające, ani nudne, ale polegają głównie na kształtowaniu sprawności ogólnej dziecka i dobrej zabawie.

Jeśli maluch będzie w nich uczestniczył, prowadzący je trener będzie mógł rodzicom przekazać informacje o tym, jakie cechy sprawności są u dziecka dobrze wykształcone, a z jakimi maluch ma problem. Na tym etapie można też pokusić się o ocenę, jakie predyspozycje sportowe może przejawiać dziecko w przyszłości. To pomoże ukierunkować zainteresowania sportowe malucha i podsuwać mu sporty, w których będzie się dobrze czuło.

Sporty dla dziewczynek

Obecnie nie dzieli się popularnych sportów na męskie i damskie. Dlatego nie powinien dziwić chłopiec na zajęciach z baletu, a dziewczynka na lekcjach judo dla dzieci. Najważniejsze jest to, aby dziecko chciało uprawiać wybrany sport. Mimo tego są sporty, które mocniej pociągają dziewczynki. Należą do nich:

Niestety wszystkie są dość specyficzne i wymagają poczucia rytmu i doskonałej koordynacji ruchowej. Nie każda dziewczynka się do nich nadaje, co nie powinno powstrzymywać jej rodziców przed zapisaniem córki na tego typu zajęcia, jeśli sama zainteresowana się tego chce. Najprawdopodobniej dość szybko do niej dotrze, że nie idzie jej najlepiej i sama zrezygnuje. Wtedy warto jej podsunąć nową propozycję już bardziej dopasowaną do jej sprawności.

Najważniejsze przy wyborze sportu dla dziecka

W Polsce dzieci najczęściej uprawiają piłkę nożną, pływanie, sporty walki i taniec. Na szczęście oferta zajęć sportowych na tym się nie kończy, więc jeśli dziecko nie zagustuje w żadnym z najpopularniejszych sportów, można mu podsunąć propozycję. To, czy dziecku się ona spodoba, zależy od kilku czynników. Są nimi:

  • postawa trenera,
  • predyspozycje dziecka,
  • sposób prowadzenia zajęć,
  • zdrowe podejście rodziców do treningów dziecka.

Warto też pamiętać, że nie z każdego dziecka można zrobić sportowca i nie to jest najważniejsze. Świetnie będzie, jeśli dziecko zaangażuje się na poważnie w uprawianie jakiegoś sportu i zacznie na tym polu odnosić sukcesy. Jeśli jednak maluch nie ma zadatków na sportowego mistrza świata, nie ma co załamywać rąk, nawet jeśli ambicją rodziców było wychowanie olimpijczyka. Najistotniejsze jest to, aby dziecko regularnie się ruszało, bo to stymuluje jego rozwój, kształtuje charakter (samodyscyplinę, konsekwencję w działaniu, godzenie się z porażkami itd.) i zdrowe nawyki. Dlatego, nawet jeśli dziecko ma ewidentne predyspozycje w kierunku tenisa, ale woli chodzić na judo dla dzieci, nie należy go za wszelką cenę namawiać na tenisa. Można próbować to robić, ale nie wbrew jego woli.

Znalezienie sportu dla dziecka, takiego, które będzie chciało uprawiać, wymaga czasu. Trzeba stworzyć mu okazje do próbowania różnych dyscyplin sportowych. Pomoże w tym przedszkole, zajęcia dodatkowe w szkole i poza nią oraz aktywności sportowe, które obejmuje program obozów czy kolonii. Nie uszczęśliwiajmy dzieci na siłę. Dajmy im możliwość wyboru. Jeśli twoja pociecha nadal nie chce uprawiać sportu, to jedynie znak, że jeszcze nie trafiła na taki, który by się jej spodobał. Może będzie to tenis stołowy, łucznictwo, bieganie długodystansowe, nauka jazdy na nartach albo wspinaczka skałkowa? Cokolwiek to będzie, trzeba dziecko wspierać w jego zainteresowaniach i dać mu prawo do ich zmiany.

I jeszcze jedno: jeśli chcesz, aby twoje dziecko regularnie uprawiało sport, sama musisz to robić. Nie musi to być ta sama dyscyplina sportu, jaką interesuje się twoja pociecha. Jednak widok trenującego rodzica to najlepsza motywacja dla dziecka.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama