Reklama

Zwolnienie z lekcji WF może być jednorazowe z powodu chwilowej niedyspozycji, wypisywane przez rodzica lub lekarza oraz długoterminowe w związku ze stałą niedyspozycją – w tym przypadku zwolnienie wypisuje zawsze lekarz. Dziecko może być całkowicie zwolnione z lekcji wychowania fizycznego lub jedynie z wykonywania określonych ćwiczeń.

Reklama

Spis treści:

Zwolnienie lekarskie z WF: zasady 2023/2024

W lipcu 2022 roku szef resortu sportu Kamil Bortniczuk ogłosił, że chce zmian w podejściu do lekcji WF. Jego zdaniem lekcje wychowania fizycznego powinny być traktowane na równi z innymi przedmiotami. Statystyki jasno wskazują, że na lekcje WF-u nie uczęszcza około 30 proc. polskich uczniów.

„Te statystyki zostaną radykalnie zmniejszone, ponieważ tak zwane zwolnienia z lekcji WF-u, semestralne czy dłuższe, będą respektowane tylko wówczas, kiedy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas, lekarz rodzinny. To jest ta pierwsza bardzo duża zmiana” – powiedział Kamil Bortniczuk w RMF FM.

W związku z powyższą wypowiedzią od września 2022 roku wiele szkół domaga się zwolnienia z WF-u od lekarza specjalisty – ortopedy czy kardiologa, chociaż MEiN nie zmieniło przepisów w tym zakresie.

„Lekarze rodzinni potwierdzają – uczniowie zgłaszają się po skierowania do lekarzy innych specjalizacji, by otrzymać od nich stosowną opinię. To efekt lipcowej wypowiedzi ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka w sprawie ograniczenia możliwości wydawania długoterminowych zwolnień lekarskich z WF przez lekarzy specjalistów medycyny rodzinnej. Minister zapowiadał, że od września będą zmiany” – donosi „Rzeczpospolita”.

Przemysław Czarnek nie wprowadził jednak do rozporządzenia zmian zapowiadanych przez Kamila Bortniczuka. Z rozporządzenia wynika, że dyrektor może zwolnić ucznia z uczęszczania na lekcje wychowania fizycznego na podstawie opinii lekarza, nie wyłączając lekarza rodzinnego.

„Dyrektor szkoły nie ma prawa wymagać od ucznia lub rodziców ucznia przedstawienia opinii lekarzy specjalistów innych niż medycyny rodzinnej” – odpowiedziała Justyna Sadlak z wydziału prasowego Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zwolnienie z lekcji WF: powody

Jakie są powody, by dziecko było zwolnione z zajęć wychowania fizycznego? Przedstawiamy listę przykładowych uzasadnień takiego zwolnienia. Należy jednak pamiętać, że sytuacja każdego ucznia jest inna, a powody indywidualne. Dlatego jeżeli jakiś powód nie został tu uwzględniony – wcale nie oznacza to, że dziecko nie ma prawa do zwolnienia z WF.

Powody zwolnienia z lekcji WF:

  • problemy zdrowotne,
  • rekonwalescencja po chorobie,
  • miesiączka,
  • złe samopoczucie dziecka,
  • stany pourazowe,
  • rekonwalescencja po zabiegach ortopedycznych lub chirurgicznych,
  • wybrane zaburzenia psychiatryczne (lęki, fobie),
  • inne dolegliwości.

Jak napisać zwolnienie z lekcji WF od rodzica?

Rodzic ma możliwość wypisania dziecku jednorazowego zwolnienia z WF-u obejmującego jeden lub kilka dni. Zwolnienie z WF-u od rodzica może być wypisane na komputerze (a następnie wydrukowane) lub ręcznie na zwykłej kartce papieru.

Co powinno się znaleźć na zwolnieniu z lekcji WF od rodzica:

  • data,
  • imię i nazwisko dziecka,
  • okres, w którym dziecko ma być zwolnione z zajęć wychowania fizycznego,
  • powód zwolnienia dziecka z lekcji wychowania fizycznego,
  • podpis rodzica.

Zwolnienie z WF-u może być wystawione również na całe półrocze lub rok szkolny. Takie zwolnienie jest wystawiane na podstawie opinii lekarza. Uczeń nie otrzymuje wtedy żadnej oceny na półrocze lub koniec roku z tego przedmiotu. Na świadectwie przy ocenie z wychowania fizycznego widnieje informacja „zwolniony”.

Przykładowe zwolnienie z lekcji WF [WZÓR]

Możesz napisać zwolnienie dla dziecka z zajęć wychowania fizycznego lub skorzystać z naszego gotowego wzoru. Wystarczy, że klikniesz na obrazek, wydrukujesz go i uzupełnisz dane.

zwolnienie z w-f wzór

Specjaliści alarmują, by nie zwalniać dziecka z zajęć wychowania fizycznego, jeśli nie ma ku temu wyraźnej przyczyny. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia dzieci. Brak ruchu jest jedną z przyczyn otyłości wśród dzieci i młodzieży. Powoduje także wady układy ruchu i choroby krążenia.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama