Prawie identycznie jak alergia często wygląda zakażenie pasożytami – mówi dr Jolanta Mikołajewicz. Pani doktor jest pediatrą, specjalistą chorób zakaźnych, kilkanaście lat pracowała na oddziale alergologicznym jednego z warszawskich szpitali dziecięcych. Uważa, że wiele dzieci wcale nie ma alergii, jest ona tylko maską innych chorób! Prawda jest taka, że uczulenie trudno rozpoznać. Owszem, są testy – z krwi i skórne – ale ich wyniki bywają niejednoznaczne. Wychodzą bardzo podobne, gdy dziecko ma pasożyty.

Reklama

Alergia a pasożyty:

Pasożyty a alergia – dlaczego można je pomylić?

Poniżej zobaczysz, dlaczego tak trudno odróżnić alergię od choroby pasożytniczej, nawet jeśli chodzi o badania wykonywane z krwi. Okazuje się bowiem, że objawy w postaci dolegliwości z układu pokarmowego, oddechowego czy wysypka często naprowadzają lekarza na trop alergii. Wykonuje się wtedy badania krwi, aby ją potwierdzić. Problem w tym, że wyniki potwierdzające alergię, mogą równie dobrze świadczyć o pasożytach:

  • Testy z krwi. Bada się poziom immunoglobuliny typu E – IgE. W przypadku alergii jest on podwyższony. Jednak uwaga: będzie on również wysoki przy zakażeniu pasożytami!
  • Eozynofile. To rodzaj białych krwinek. Jeśli dziecko jest alergikiem, ich poziom we krwi zwykle jest podwyższony. Tak samo jednak będzie w przypadku zarażenia pasożytami!
  • Testy skórne. Polegają na nakłuciu skóry i wprowadzeniu substancji, które mogą uczulać. W organizmie alergika wytwarza się dużo histaminy, co powoduje pojawienie się zaczerwienienia. Uwaga: wysoki poziom histaminy może być też spowodowany obecnością robaków!

Objawy pasożytów, które mogą być mylone z alergią

  • Nocny kaszel – tak może objawiać się glista ludzka. Zarazić się nią bardzo łatwo: wystarczy, że dziecko zje niedomyte warzywa, np. sałatę. Jajeczek i larw glisty nie widać, żeby się ich pozbyć, trzeba sałatę bardzo dokładnie umyć i sparzyć wrzątkiem. Glista dostaje się do jelit, ale potem może przejść przez ich ścianę, skierować się w stronę wątroby, a stamtąd do płuc. Jak to się objawia? Nocnym kaszlem, skurczem oskrzeli, wymiotami. Malec nie odkasłuje wydzieliny, więc glista może się przedostać do przewodu pokarmowego. Pojawiają się dolegliwości żołądkowe. Podczas tej wędrówki po organizmie pasożyty wydalają toksyny, które pobudzają układ nerwowy.
    Uwaga: bardzo podobne objawy są przy astmie, spowodowanej alergią na roztocza kurzu domowego! Dziecko kaszle w nocy, może mieć skurcz oskrzeli, wymioty z powodu nadmiaru wydzieliny, która tam się zebrała.
  • Niespokojne zachowanie – może towarzyszyć owsikom. Owsiki znajdują się praktycznie wszędzie, np. w kurzu. Rozsiewają się błyskawicznie, bo jedna samica potrafi złożyć ponad 20 tysięcy jajeczek! Dziecko może się nimi zarazić od rodziców, kolegów w żłobku lub przedszkolu. A objawy? Malec nie może usiedzieć w miejscu, wierci się, pociera nos, chrząka, budzi się w nocy, często się przeziębia, kicha, ma katar.
    Uwaga: identyczne objawy są przy alergicznym nieżycie nosa!
  • Częste infekcje – mogą towarzyszyć zakażeniu włosogłówką. Można się nią zarazić, np. jedząc niedokładnie umyte jajka, niedopieczone mięso, głównie wieprzowe. Z jaj wykluwają się larwy, przechodzą z jelit pod skórę i do płuc, które mogą sprawiać, że dziecko często choruje.
  • Anemia – może świadczyć o zakażeniu lambliami. Łatwo się nimi zarazić, np. pijąc nieprzegotowaną wodę, jedząc brudnymi rękami. Jak objawia się obecność lamblii w organizmie? Niedokrwistością, dusznością, kaszlem.
    Uwaga: podobne objawy występują przy alergii i astmie!

Pasożyty u dzieci – objawy skórne podobne do alergii

Czasami jednym z objawów choroby pasożytniczej są zmiany skórne, które bywają łudząco podobne do reakcji alergicznej. Wśród nich wymienia się:

Jak odróżnić pasożyty od alergii

Ostatecznym badaniem, które pozwoli odróżnić zarażenie pasożytami od alergii, jest badanie kału lub zrobienie wymazu. Pobrany materiał trafi do laboratorium, gdzie specjalista stwierdzi lub wykluczy obecność pasożytów. Czasami badania należy powtarzać przez kilka dni z rzędu, aby z cała pewnością wykluczyć obecność pasożytów.

Zobacz także

Jeśli faktycznie badanie nie wykaże ich obecności, wtedy najprawdopodobniej objawy są wynikiem alergii. Obecność pasożytów, np. w kale, będzie oznaczać, że najpierw dziecko trzeba wyleczyć z zakażenia pasożytniczego, a później obserwować, czy wcześniej występujące objawy zanikają, czy się utrzymują. Jeśli się utrzymują, dziecko może cierpieć na alergię niezależnie od choroby pasożytniczej.

Pasożyty a alergia – różnice w leczeniu

W przypadku pasożytów najpierw należy potwierdzić zakażenie. W tym celu robi się wymaz lub badanie kału. Czasami należy je przez kilka dni powtarzać, aby ostatecznie przekonać się, czy rzeczywiście doszło do choroby. Następnie lekarz zleca odpowiedni lek na pasożyty oraz postępowanie, które pozwoli skutecznie pozbyć się pasożytów z domu, co razem potocznie nazywa się odrobaczaniem dzieci. Należy do niego wzmożony reżim higieniczny, a czasami też odpowiednia dieta. Po dwóch dawkach leku leczenie uznaje się za zakończone, co może trwać do ok. miesiąca.

Leczenie alergii polega na odczulaniu. Terapia musi być dobrze dobrana, a więc należy najpierw precyzyjnie stwierdzić, jaki alergen wywołuje reakcję organizmu. W tym celu przeprowadza się testy alergiczne z krwi oraz testy skórne. Następnie uczulonemu dziecku podaje się rodzaj szczepionki, która może mieć postać zastrzyku lub np. kropli do podawania doustnie. Odczulanie jest długotrwałym procesem – może zajmować kilka lat.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama