odrobaczanie dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Odrobaczanie dzieci: czy jest bezpieczne, jak odrobaczyć dziecko?

Odrobaczanie dzieci należy przeprowadzać wtedy, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że dziecko ma pasożyty. Ich obecność potwierdzić można badaniami. Leczenie polega na podaniu leków recepturowych lub dostępnych bez recepty. Sprawdź, czym i jak odrobaczyć dziecko.

Gdy zaistnieje podejrzenie, że dziecko ma pasożyty, powstaje pytanie: jak odrobaczyć dziecko? Najpierw jednak trzeba potwierdzić obecność pasożytów w organizmie dziecka badaniami. Gdy diagnoza się potwierdzi, lekarz decyduje, czym odrobaczyć dziecko.

W ramach odrobaczania ważne jest też dokładne wysprzątanie otoczenia, leczenie reszty rodziny i wprowadzenie odpowiedniej diety. Po około 2 tygodniach całą procedurę należy powtórzyć. 

Spis treści:

Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]

Czy odrobaczanie dziecka jest bezpieczne?

Odrobaczanie dziecka jest bezpieczne pod warunkiem, że jest przeprowadzane w porozumieniu z lekarzem, a nie na własną rękę i podejrzanymi domowymi sposobami. Druga sprawa to fakt, że żaden lek nie jest obojętny dla organizmu. Dlatego lekarze przyjmują jasne stanowisko – nie ma czegoś takiego jak profilaktyczne odrobaczanie dzieci. Odrobaczanie przeprowadza się wyłącznie wtedy, gdy u dziecka stwierdza się pasożyty, a ich obecność potwierdzają badania – wymazy lub badania kału. Rzadko zdarza się, że lekarz wypisuje receptę na lek odrobaczający wyłącznie na podstawie samych objawów.

Leki odrobaczające zawierają silnie działające substancje chemiczne lub ziołowe. Z tego względu przeprowadzanie profilaktycznego odrobaczania, np. co 2-3 miesiące, nie jest dla zdrowia dziecka korzystne. Nawet jeśli dojdzie do zarażenia pasożytem, to póki nie daje on objawów, stan ten jest dla odporności dziecka treningiem. W ocenie lekarzy profilaktyczne odrobaczanie dzieci kilka razy w roku może być dla nich bardziej szkodliwe niż przeżycie kilku tygodni z pasożytem.

Odrobaczanie dziecka: objawy występowania pasożytów

Lista pasożytów, które mogą bytować w ludzkim organizmie, nie jest krótka. Wśród nich są: pierwotniaki (m.in. różne rodzaje lamblii), obleńce (owsiki, glisty, włosień) i płazińce (przywry i tasiemce). Do tego dochodzą pasożyty zewnętrzne, żyjące na powierzchni ciała żywiciela i jako pokarm wykorzystujące jego płyny ustrojowe i powłoki. Wśród tego rodzaju organizmów są: wszy u dzieci, a także kleszcze i świerzbowce.

O ile pasożyty zewnętrzne można zauważyć gołym okiem, to z tymi bytującymi w organizmie jest większy problem. Nie dość, że ich nie widać, to początkowo nie dają żadnych objawów zakażenia. Dopiero z czasem pojawiają się:

 • bóle brzucha,
 • wymioty,
 • nudności,
 • stany podgorączkowe,
 • niewyjaśniona utrata masy ciała,
 • anemia,
 • bóle głowy,
 • podkrążone oczy,
 • utrata apetytu,
 • chęć na słodycze,
 • świąd skóry,
 • zaburzenia koncentracji,
 • kaszel,
 • drażliwość.
Czasami pasożyty dają objawy podobne do alergii. Aby rozwiać wątpliwości, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który potwierdzi diagnozę.

Jak wygląda odrobaczanie dzieci?

Kuracja odrobaczania dzieci trwa zwykle 1, 2 lub 3 dni – w zależności od rodzaju pasożyta i wybranego preparatu. Należy ją powtórzyć po 2 lub 4 tygodniach. Młodszym dzieciom zazwyczaj podaje się syrop (zawiesinę), a starszym tabletki. 

Poza tym trzeba dbać o higienę:

 • często myć ręce i nie wkładać ich do ust przy każdej okazji,
 • zmieniać codziennie bieliznę i prać ją w gorącej wodzie,
 • myć owoce i warzywa,
 • odrobaczyć zwierzęta domowe,
 • dbać, aby mięso było poddawane prawidłowej obróbce cieplnej (nie może być surowe czy półsurowe).


Inwazyjne jaja owsików potrafią przetrwać na zakażonych powierzchniach nawet trzy tygodnie. W trakcie trwania leczenia należy pościel zmieniać nawet kilka razy, podobnie z ręcznikami i bielizną nocną. Wszystko trzeba prać w wysokiej temperaturze i prasować. Podczas generalnych porządków całego mieszkania szczególną uwagę trzeba zwrócić na czyszczenie toalety. Wszystkie czynności porządkowe powtarza się przez cały okres kuracji. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy maluch dokładnie myje ręce, a także, czy ma krótkie i czyste paznokcie.

Leki na odrobaczanie dzieci

Istnieje wiele leków na odrobaczanie dzieci, nie wszystkie jednak są równie skuteczne. Po potwierdzeniu obecności pasożytów w ciele dziecka najczęściej lekarze zalecają stosowane jednego z poniższych preparatów:

 • Pyrantel (zwalcza owsiki u dziecka, glisty ludzkie);
 • Prazykwantel (zwalcza tasiemca);
 • Niklozamid (zwalcza różne rodzaje tasiemca);
 • Albendazol (zwalcza glistę ludzką, włosogłówkę ludzką, owsiki i niektóre tasiemce);
 • Mebendazol (zwalcza owsiki, włosogłówkę, glistę ludzką, tęgoryjce).


Leki te przyjmuje się jednorazowo. Nie można ich stosować u kobiet ciężarnych, karmiących i małych dzieci (zwykle do 2. roku życia). Należy mieć świadomość, że dawka leku podana pierwszego dnia kuracji zadziałała tylko na dorosłe formy owsików, natomiast nie zadziała na larwy i jaja. Z tego powodu po około 2-4 tygodniach trzeba powtórnie podać lek (dokładnie informacje przekaże lekarz lub znajdziesz je w ulotce), aby pozbyć się tych owsików, które przetrwały za pierwszym razem. Odrobaczaniu powinny poddać się nie tylko zakażone dzieci, ale także dorośli.

Niestety zazwyczaj rodzice nie chcą mówić głośno o pasożytach, a to duży błąd! Koniecznie zgłoś wychowawczyni w szkole lub nauczycielce przedszkolnej, jeśli twoje dziecko ma „robaki”. To jedyny sposób, by skutecznie pozbyć się pasożytów.

Skutki uboczne odrobaczania

Skutki uboczne leków podawanych w celu odrobaczenia organizmu są dobrze znane i opisane. Na szczęście pojawiają się dość rzadko. Gdy wystąpią, należy zgłosić je lekarzowi.

​W ulotkach leków na odrobaczanie najczęściej widnieją następujące skutki uboczne:

 • zawroty głowy, bóle głowy i brzucha,
 • nudności, wymioty, biegunka,
 • senność lub bezsenność,
 • utrata apetytu,
 • alergiczna wysypka u dziecka,
 • zaburzenia skóry i tkanki podskórnej,
 • zaburzenia układu nerwowego.

Odrobaczanie dzieci – leki bez recepty

Obecnie bez recepty dostępny jest tylko jeden lek – Pyrantelum. Zalecany jest na zwalczanie owsików, glist oraz tęgoryjców. Ponieważ jest to lek, a nie suplement diety, jego działanie i skuteczność zostały przebadane. Z tego względu, jeśli będzie stosowany zgodnie z zaleceniami, skutecznie zwalczy pasożyty u dzieci. Po zastosowaniu Pyrantelum rzadko występują skutki uboczne, do których zalicza się m.in. bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, biegunkę, wymioty.

Bez recepty można także w aptece kupić preparaty odrobaczające, które nie są lekami. Najczęściej są to preparaty ziołowe zawierające wrotycz i piołun. Jednak ze względu na obowiązujące przepisy, produkty, które nie są sklasyfikowane jako leki, nie są tak dokładnie badane jak lekarstwa – nieznana jest ich skuteczność ani skutki uboczne, jakie preparat może wywołać. Z tego względu stosowanie ich, zwłaszcza u dzieci, nie jest przez lekarzy zalecane. Warto skonsultować się z pediatrą i zapytać, co myśli o podaniu takiego preparatu – w końcu chodzi o bezpieczeństwo dziecka.

Naturalne sposoby odrobaczania dzieci

Pestki dyni na pasożyty to jeden z najlepszych domowych sposobów na walkę z robakami. Podczas całej kuracji odrobaczającej (włącznie z 2 tygodniami, które mijają między dwukrotnym podaniem dawek leku odrobaczającego) warto również wprowadzić dietę na owsiki. Utrudni ona namnażanie się pasożytów, które przetrwały pierwszy etap kuracji. Taka dieta jest bardzo zdrowa, sprzyja prawidłowej masie ciała, wspomaga namnażanie się dobrych bakterii w jelitach i wspomaga pracę jelit.

Na odrobaczanie polecana jest także kurkuma w formie sproszkowanej dodawana do potraw, sok z kiszonych ogórków oraz olejek z oregano (najlepiej w połączeniu z sokiem z limonki lub z cytryny). W aptece kupić można preparaty roślinne w postaci syropów lub tabletek. Mają one w swoim składzie m.in. wyciąg z liści orzecha włoskiego, tymianku i piołunu, kłącza tataraku i nasion czarnuszki.

Należy podkreślić, że skuteczność tych naturalnych metod na odrobaczenie dzieci nie jest potwierdzona.

Zobacz także:

Dziecko je truskawki
Fotolia
Zdrowie
Glista ludzka działa jak trucizna! Jak uchronić dziecko
Glista ludzka wędruje po całym organizmie i może wywołać najróżniejsze dolegliwości: zapalenie płuc, kaszel, bóle głowy u dziecka. Jak się można nią zarazić? I jak jej się pozbyć?

Glista ludzka to stosunkowo często występujący pasożyt u dzieci. Można się nią zarazić, połykając jajeczka z żywymi larwami z brudnych owoców czy warzyw , a nawet z nieumytych rąk. Jak glista ludzka dostaje się do organizmu? Po zjedzeniu zanieczyszczonego pożywienia, jaja dostają się do przewodu pokarmowego, gdzie wykluwają się z nich larwy. Następnie larwy glisty ludzkiej przechodzą przez ścianę jelita i razem z krwią wędrują przez wątrobę, serce, a następnie do płuc, gdzie mogą wywołać zapalenie płuc trwające nieraz kilka tygodni. To może być pierwszy objaw świadczący o zarażeniu ! Kaszel może oznaczać zakażenie pasożytami Nawet jeżeli nie dojdzie do zapalenia płuc,  to podrażnione przez glistę ludzką drogi oddechowe reagują kaszlem. Uporczywy kaszel bez innych objawów infekcji (kataru, gorączki) także może świadczyć o glistnicy . W dodatku podczas kaszlu larwy przedostają się do gardła, gdzie zostają znowu połknięte. Ponowna wędrówka larwy powoduje, że zamieniają się one w dojrzałe glisty , które mogą żyć w organizmie dziecka 1-2 lata. Konieczne jest odrobaczenie zlecone przez lekarza .  Badanie na obecność glisty ludzkiej Zarażenie glistą ludzką stwierdza się na podstawie badania kału na obecność  jaj glisty ludzkiej .  Badanie najlepiej wykonać trzy razy w odstępstwie 2-3 dni. W przebiegu zakażenia może dojść do reakcji alergicznej na toksyny uwalniane przez pasożyta. Dlatego można wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał IgE. Jakie są objawy glistnicy u dzieci? Glista ludzka to nie tasiemiec , nieco inaczej wyglądają objawy zakażenia: ostre bóle brzucha (jak kolka) mdłości biegunka zaburzenie łaknienia pokrzywka bóle głowy gorączka uporczywy kaszel czasem połączony z odkrztuszaniem krwi duszności Zobacz też: Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj