Grypa żołądkowa atakuje jesienią! Ochroń przed nią dziecko
Biegunkę rotawirusową wcześniej czy później złapie prawie każde dziecko. Nazywana też grypą żołądkową, u małych dzieci bardzo często kończy się szpitalem.
Biegunka rotawirusowa jest często też nazywana grypą żołądkową, ze względu na swoje dodatkowe objawy: gorączka, nagłe osłabienie, wymioty. Sprawdź, co musisz wiedzieć, żeby ją skutecznie leczyć, łagodzić jej objawy i – co równie ważne – żeby ustrzec przed nią dziecko.
Jak dochodzi do grypy żołądkowej?
Rotawirusy przenoszą się drogą kropelkową, czyli dokładnie w taki sam sposób jak jak np. wirus przeziębienia, kataru czy grypy. Do zarażenia wystarczy, że chory kichnie np. w autobusie albo że twoje dziecko weźmie do buzi zabawkę, na której znajdzie się kropelka śliny zawierającej rotawirusy.
Zarazki dostają się do jelita cienkiego, wnikają w błonę śluzową i tam namnażają się bardzo szybko. Zaledwie w ciągu doby z 10 wirusów powstają biliony!
Po czym poznać, że to rotawirusy, a nie zatrucie pokarmowe?
Typowym objawem biegunki rotawirusowej są wodniste, „strzelające” kupki, o charakterystycznym kwaśnym zapachu. To tzw. ostra biegunka – o gwałtownym przebiegu, łatwo prowadząca do odwodnienia. Poza tym dziecko:
- źle się czuje, jest osłabione, apatyczne
- może mieć gorączkę: od lekkiej po bardzo wysoką
- wymiotuje
- ma bóle brzucha
- często dodatkowo katar.
Czytaj także: Jak nie dopuścić do odwodnienia u dziecka?
Czy podczas biegunki rotawirusowej konieczny jest pobyt w szpitalu?
Nie zawsze. Jeśli dziecko ma więcej niż pół roku, a biegunka rotawirusowa jest niewielka (niska gorączka), spróbuj go leczyć w domu. Jest szansa, że dziecko samo da sobie radę z rotawirusami, choć potrwa to kilka dni.
W tym czasie nie wolno dopuścić do odwodnienia. Dlatego dziecko powinno dużo pić: np. twoje mleko, wodę, herbatkę ziołową. Jeśli wymiotuje, podawaj mu picie małymi porcjami (2-3 łyżeczki), ale za to bardzo często: co 5-10 minut. Uzupełniaj też elektrolity. Jeśli po dwóch dniach nie ma poprawy, idź z dzieckiem do lekarza.
Objawy odwodnienia
Natychmiast jedź do szpitala, gdy chore dziecko:
- jest bardzo niespokojne lub odwrotnie: senne i z godziny na godzinę coraz bardziej wiotkie
- ma zapadnięte gałki oczne i ciemiączko
- ma suche spojówki oraz błonę śluzową jamy ustnej (dziecko wtedy może zacząć mlaskać, gdyż jego ślina staje się nadmiernie gęsta i lepka)
- ma nieelastyczną skórę: chwyć dwoma palcami fałd skóry na brzuchu malca. Gdy puścisz, powinna od razu się rozprostować. Jeśli fałd jest widoczny nawet po rozluźnieniu palców, to znak, że doszło do poważnego odwodnienia.
Obejrzyj film, w którym ekspert, dr Marek Pleskot mówi o szczepieniach na rotawirusy:
Czy podczas biegunki potrzebna jest specjalna dieta?
Choremu dziecku podawaj mus z pieczonych jabłek (surowe rozluźniają kupkę), kleik ryżowy, banany albo kisiel z suszonych jagód. Te dania są lekkostrawne i stanowią cenne źródło wody. Dziecko z biegunką nie powinno za to pić słodkich soków (cukier to pożywka dla wirusów).
Czemu przy biegunce pojawia się odparzenie?
W czasie biegunki kupka dziecka zmienia swój odczyn na bardziej kwaśny, przez co łatwiej podrażnia skórę na pupie. Dbaj o nią teraz bardziej niż zwykle: często zmieniaj pieluszki, oczyszczaj pupę – najlepiej gazikami nasączonymi ciepłą wodą – i przy każdym przewijaniu smaruj ją kremem przeciw odparzeniom.
Dlaczego biegunka trwa tak długo?
Rotawirusy wnikają głęboko w śluzówkę jelit i unieszkodliwiają ją. W dodatku znikną dopiero wtedy, gdy cały nabłonek się złuszczy. To musi trochę potrwać, dlatego nawet jeśli dziecko już od tygodnia nie ma objawów biegunki, wciąż może zarażać innych.
Jak ustrzec dziecko przed rotawirusami?
Najlepszym sposobem ochrony jest podanie szczepionki przeciw rotawirusom. Masz do wyboru preparaty podawane w 2 lub 3 dawkach. Szczepienie można rozpocząć, gdy malec skończy 6 tygodni; ważne jest, aby szczepionkę 2-dawkową zakończyć przed upływem 24. a 3-dawkową przed upływem 32. tygodnia życia dziecka. Obie szczepionki są podawane doustnie, a więc są bezbolesne.
Czytaj też:
- Na co szczepić dziecko – najnowsze zalecenia
- Dr Wojciech Feleszko, pediatra o leczeniu biegunki u dziecka