Ból gardła u dziecka: po czym poznać, że domowe sposoby nie wystarczą?
Ból gardła może być wywołany przez wirusa lub bakterie, rzadziej przez grzyby. Czasem ból gardła można uśmierzyć naturalnymi sposobami, ale jeśli infekcja jest poważna, rozwinęła się angina albo szkarlatyna, domowe środki nie wystarczą do pokonania choroby. Warto wiedzieć, kiedy ból gardła wymaga wizyty u lekarza i podania innych leków.
Kiedy dziecko narzeka na ból gardła, zastanawiasz się, czy wystarczy podać mu domowy syrop albo ciepłą herbatkę z malinami i nieprzyjemne dolegliwości ustąpią. Czasem udaje się zdusić infekcję w zarodku, ale jeśli ból gardła się nasila i pojawiają się inne objawy, potrzebna będzie pomoc lekarza. Być może dziecko ma anginę lub szkarlatynę. Jak rozpoznać te choroby?
Kiedy ból gardła u dziecka oznacza poważną chorobę?
Jeśli dziecko ma czerwone gardło, czuje drapanie i ból przy przełykaniu, bardzo możliwe, że cierpi na wirusowe zapalenie gardła. W takiej sytuacji wystarczy łagodzić nieprzyjemne dolegliwości i podawać leki przeciwgorączkowe. Ale niektóre objawy związane z bólem gardła świadczą o dużo groźniejszej infekcji.
Objawy anginy u dziecka to poza silnym bólem gardła:
- wysoka gorączka
- białe lub żółte naloty na migdałkach
- powiększone węzły chłonne
- trudności z mówieniem i połykaniem
Objawy szkarlatyny u dziecka to poza bólem gardła:
- wysoka gorączka
- wymioty
- język obłożony białym nalotem, potem mocno czerwony, malinowy
- powiększone migdałki
- drobna wysypka na klatce piersiowej i twarzy
Gdy zaobserwujesz te objawy, koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza albo umów się na konsultację online. Pediatra zleci podawanie antybiotyku.
Naturalne sposoby na ból gardła i chrypę
Gdy boli gardło, warto łagodzić ból, drapanie i inne uciążliwe objawy zapalenia gardła za pomocą domowych sposobów. Pomoże picie herbatki z dodatkiem soku z malin lub soku z czarnego bzu, ale – w przypadku infekcji bakteryjnej – tylko jako wsparcie dla antybiotykoterapii. Co jeszcze przyniesie ulgę w bólu gardła?
- płukanki ziołowe (z szałwii lub rumianku)
- płukanie gardła sodą
- picie napojów z dodatkiem miodu
- picie mleka z czosnkiem
- nagrzewanie gardła (np. przez owinięcie szalikiem albo za pomocą okładów)
Jeśli ból i chrypa utrzymują się dłużej niż 4 dni, warto skonsultować się z lekarzem. Możesz także skorzystać z teleporady lub e-wizyty z dzieckiem.
Zobacz też: