Z gęstym katarem u dziecka trzeba walczyć, żeby poprawić samopoczucie malucha, ale także po to, by zapobiec powikłaniom, które mogą się pojawić, gdy nos nie będzie oczyszczany, a przyczyna kataru zwalczana. Przy przewlekłym gęstym katarze u dziecka koniecznie trzeba skonsultować się z pediatrą.

Reklama

Spis treści:

Gęsty katar u dziecka – przyczyny

Najczęściej gęsty katar u dziecka spowodowany jest infekcją wirusową. Czasami dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, wtedy zwykle wydzielina staje się żółta, ropna i może mieć nieprzyjemny zapach. Zielony katar u dziecka świadczy o obecności w wydzielinie licznych limfocytów.

U niektórych dzieci występuje przewlekły katar ropny. Najczęściej jest on spowodowany:

  • przerostem migdałka gardłowego,
  • skrzywieniem przegrody nosa,
  • ciałem obcym zlokalizowanym w nosie,
  • guzami nosogardła (jamy gardłowo-nosowej).

Zwykły gęsty katar może też przerodzić się w katar zatokowy. Powstaje on, gdy infekcja rozprzestrzenia się i dochodzi do wirusowego lub bakteryjnego zapalenia zatok. Wydzielina jest wtedy gęsta i zielono-żółta, a u dziecka może wystąpić gorączka.

Zobacz także

Powikłania po gęstym katarze u dziecka: poza zapaleniem zatok u dziecka może dojść do infekcji ucha, zapalenia oskrzeli, płuc oraz woreczka łzowego.

Jak pozbyć się gęstego kataru u dziecka

Pozbywanie się gęstego kataru u dziecka polega na zwalczaniu przyczyny, która stoi za pojawieniem się wydzieliny oraz na regularnym oczyszczaniu nosa, co zapobiega pojawieniu się powikłań.

Jeżeli poza gęstym katarem u dziecka występuje złe samopoczucie, kaszel, gorączka, najlepiej skonsultować się z pediatrą. W przypadku infekcji bakteryjnej, zaleci on podawanie leków (może też antybiotyków), a w przypadku infekcji wirusowej zaleci łagodzenie objawów.

Z kolei przewlekły katar ropny może wymagać podania leków immunomodulujących (poprawiających działanie układu odpornościowego) oraz szczepionek.

Niezależnie od przyczyny kataru w jego pozbywaniu się pomoże stworzenie w domu odpowiednich warunków. Warto wtedy zadbać, aby dziecko przebywało w czystym i nawilżonym powietrzu.

Jak szybko się pozbyć gęstego kataru u dziecka – oczyszczanie nosa

Aby oczyścić nosek dziecka z gęstego kataru, najpierw trzeba wydzielinę rozrzedzić, a następnie usunąć. Rozrzedzony katar zaczyna sam wypływać, ale nie prowadzi to do całkowitego pozbycia się wydzieliny. W zależności od wieku dziecka można zastosować dwa sposoby jej usunięcia.

Pierwszy sposób polecany u młodszych dzieci: Niemowlęta i dzieci, które nie potrafią wydmuchać nosa, potrzebują pomocy w pozbywaniu się gęstego kataru. Najlepiej sprawdza się wtedy aspirator, który mechanicznie wyssie gęsty katar. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to aspirator ustny, elektryczny czy podłączany do odkurzacza.

Drugi sposób dla starszych dzieci: Dzieci, które potrafią już wydmuchać nos, znacznie łatwiej pozbędą się rozrzedzonego kataru. Trzeba jednak pamiętać, aby maluch wydmuchiwał wydzielinę najpierw z jednej dziurki nosa, a następnie z drugiej. Metoda ta zmniejsza ryzyko, że dojdzie do zapchania się uszu. Nauka wydmuchiwania nosa może się zacząć, gdy dziecko skończy 1,5 roku.

Gęsty katar u dziecka – jak rozrzedzić

Co dać dziecku na gęsty katar? Najlepszymi sposobami na rozrzedzenie gęstego kataru u dziecka są:

  • podawanie do nosa soli fizjologicznej lub wody morskiej (nie tylko rozrzedza wydzielinę i nawilża śluzówkę)
  • nebulizacja dróg oddechowych, czyli inhalacje z soli fizjologicznej (niezbędny jest nebulizator),
  • krople i aerozole z apteki – rozrzedzają wydzielinę i obkurczają śluzówki, co bardzo poprawia drożność przewodów nosowych, ale uwaga: zwykle nie można ich stosować u noworodków i niemowląt.

Dopiero po rozrzedzeniu gęstej wydzieliny można próbować usunąć ją z nosa dziecka.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama