Przewlekły kaszel u dziecka to objaw typowy po przebytej infekcji wirusowej. Mimo że dziecko jest zdrowe, nadal kaszle, zwykle w nocy i rano. Kaszel po chorobie utrzymuje się zwykle tydzień lub dwa tygodnie. Ale co robić, jeśli trwa dłużej? Co oznacza długotrwały kaszel u dzieci?

Reklama

Spis treści:

Co to jest przewlekły kaszel u dziecka?

Jeśli dwa tygodnie po infekcji dziecko nadal kaszle, to może już być kaszel przewlekły. W tym wypadku typowe syropy pewnie mu nie pomogą. Kurację musi zlecić lekarz. Przyczyn przewlekłego kaszlu u dzieci jest wiele:

  • Nadreaktywność oskrzeli. Do tego może dojść w czasie choroby lub po niej. Kaszel wywołuje niewielki bodziec, np. zmiana temperatury, dym papierosowy, a nawet intensywny zapach. Po zabawie, bieganiu czy śmiechu. Wszystko to może wywołać ostry kaszel. Ułóż dziecko w pozycji półsiedzącej, dzięki temu łatwiej mu będzie odkrztuszać. Lekarz zaleci środki rozszerzające oskrzela podawane w formie wziewnej, przez inhalator.
  • Alergia. Atak kaszlu (zwany kaszlem napadowym) zwykle poprzedzony jest kichaniem i wodnistym katarem. Taki kaszel zwykle jest suchy i nie towarzyszą mu inne objawy infekcji. Konieczne są leki w formie wziewnej, które zaleci pediatra.
  • Ukryta infekcja. Żeby ją rozpoznać, lekarz może zlecić wykonanie dziecku dodatkowych badań, np. RTG klatki piersiowej.
  • Infekcje pasożytami (robakami). Lekarz zazwyczaj zaleca wykonanie badań (morfologia, badanie kału), może również od razu przepisać leki przeciwpasożytnicze.
  • Astma. Sygnałem alarmującym może być kaszel, który pojawia się po wysiłku. Potrzebna jest diagnoza lekarza.

Co robić, gdy dziecko ciągle kaszle po chorobie?

W przypadku przewlekłego kaszlu:

  • Wychodź z dzieckiem na spacery. Świeże powietrze zwykle bardzo pomaga kaszlącemu dziecku.
  • Podawaj dużo picia. Najlepiej lekkie herbatki owocowe lub wodę.
  • Wietrz i nawilżaj mieszkanie. Dbaj, by powietrze w domu nie było przesuszone.
  • Przetrzymaj dziecko w domu. Lepiej, by przez kilka dni nie chodziło do żłobka ani do przedszkola, by nie wystawiać jego odporności na kolejną próbę – błona śluzowa dróg oddechowych jest jeszcze uszkodzona, nie spełni swoich ochronnych funkcji.

Jaki syrop na kaszel po chorobie?

Nie podawaj dziecku syropów wykrztuśnych, bo będą jeszcze bardziej nasilać kaszel. Jeśli kaszel jest bardzo męczący, lekarz może zalecić na kilka dni syrop hamujący kaszel. Po około dwóch tygodniach problemy powinny się skończyć.

Zobacz także

Kiedy iść z kaszlącym dzieckiem do lekarza?

Czasem przewlekły kaszel u dziecka nie nadaje się do domowego leczenia. Idź do lekarza, jeśli:

  • dziecko ma mniej niż 12 miesięcy
  • kaszel jest bardzo męczący, dziecko nie może spać, nie chce jeść ani pić
  • kaszel przypomina szczekanie (zwykle taki kaszel towarzyszy zapaleniu krtani). Dziecko podczas ataku bardzo się męczy, nie może zaczerpnąć tchu. W przypadku duszności najlepiej zawiń dziecko w koc i otwórz okno, by pooddychało zimnym powietrzem (20-30 minut). Zimne powietrze zmniejsza obrzęk dróg oddechowych, a to ułatwi dziecku oddychanie. W lecie postaw dziecku przez otwartą zamrażarką. Wezwij pogotowie, bo zapalenie krtani może zagrażać życiu.
  • kaszel jest jak pianie koguta. Dziecko zanosi się, wdychając z trudem powietrze. Przyczyną może być krztusiec. Uwaga! By zmniejszyć ryzyko choroby, nie zaniedbuj szczepień (szczepionkę przeciwko krztuścowi dziecko dostaje w 2., na przełomie 3. i 4. oraz w 5. miesiącu życia).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama