Podniebienie gotyckie: jak wygląda, przyczyny, leczenie
Podniebienie gotyckie jest wrodzoną wadą w budowie anatomicznej podniebienia twardego. Przyczyną tego schorzenia może być wcześniactwo, a także zaburzenia na tle neurologicznym. Sprawdź, jak wygląda podniebienie gotyckie i w jaki sposób przebiega jego leczenie.
Podniebienie gotyckie niekiedy umożliwia dzieciom normalne funkcjonowanie, dlatego bardzo ważne jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Konsekwencją nieprawidłowej budowy podniebienia mogą być np. wady zgryzu. Dzieci z tą przypadłością mają również problemy z wymową niektórych głosek, między innymi: r, l, cz, dż, ż i sz. Gotyckie podniebienie wykształca także u dzieci nawyk oddychania przez usta, co może sprzyjać częstszym infekcjom górnych dróg oddechowych.
Jak wygląda podniebienie gotyckie?
Podniebienie gotyckie to określenie nieprawidłowo ukształtowanego podniebienia twardego. Jest ono wysokie i mocno wysklepione ku górze, w przeciwieństwie do normalnego podniebienia, które jest delikatnie wysklepione. Nazwa schorzenia wywodzi się od gotyckich budowli, które charakteryzowała smukłość i strzelistość.
U osób z tą przypadłością często występuje problem z dotknięciem czubkiem języka górnej części jamy ustnej. Dzieci z podniebieniem gotyckim mogą mieć również tzw. duży język – maluch wypycha go do przodu, dzięki czemu łatwiej jest mu oddychać.
Podniebienie gotyckie – przyczyny
Istnieje kilka przyczyn występowania tej wady podniebienia. Należą do nich:
- nieprawidłowości w czasie życia płodowego,
- wcześniactwo,
- zespół wad wrodzonych,
- zaburzenia na tle neurologicznym
- wada dziedziczna.
Gotyckie podniebienie może również towarzyszyć chorobom, takim jak:
- krzywica,
- zespół wad wrodzonych Wolfa-Hirschhorna (WHS),
- zespół Downa,
- zespół Marfana.
Gotyckie podniebienie – leczenie
Rodzice nie powinni bagatelizować nieprawidłowo ukształtowanego podniebienia u dziecka. Wyleczenie gotyckiego podniebienia u dziecka ułatwi:
- oddychanie,
- jedzenie,
- poprawną artykulację głosek.
Podniebienie gotyckie należy leczyć u lekarza specjalisty: ortodonty lub laryngologa. Warto wiedzieć, że wczesna diagnoza schorzenia pozwala na szybkie i pełne wyleczenie. Diagnozę podniebienia gotyckiego stawia laryngolog. Nie każde wysoko wysklepione podniebienie kwalifikuje się jako podniebienie gotyckie.
Podniebienie gotyckie – ortodoncja
Podczas leczenia ortodontycznego gotyckiego podniebienia stosuje się specjalne aparaty (np. aparat Hassa, aparat Hyrax), których celem jest rozszerzanie szczęki. Czasami konieczny jest zabieg chirurgicznego rozszerzania szczęki: dystrakcja lub ekspansja.
Podniebienie gotyckie – logopedia
Leczenie logopedyczne podniebienia gotyckiego skupia się na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Ich celem jest:
- usprawnienie ruchów języka w pionie,
- wzmocnienie mięśni warg i żuchwy,
- wykształcenie i utrwalenie nawyku oddychania przez nos.
Podniebienie gotyckie a karmienie piersią i ssanie smoczka
Podniebienie gotyckie u dziecka może przyczyniać się do kłopotów ze ssanie piersi. Wada ta utrudnia lub uniemożliwia powstawanie podciśnienia między językiem, sutkiem lub smoczkiem, a podniebieniem. W trakcie ssania mogą występować problemy z oddychaniem, krztuszenie się malca. Dziecko może mieć problem, aby unieść środkową część języka na tyle wysoko, by całkowicie przylegała do podniebienia.
W przypadku niemowląt z gotyckim podniebieniem konieczny jest dobór odpowiedniego smoczka. Jednak według niektórych specjalistów ssanie smoczka przy tym schorzeniu może wpływać niekorzystnie, ponieważ istnieje ryzyko, że będzie pogłębiało wadę.
Jeśli niemowlę ma trudności ze ssaniem i przyjmowaniem pokarmów – warto udać się wtedy do doradcy laktacyjnego. Udzieli on wsparcia i wytłumaczy, jakie pozycje, sposób karmienia, a także konsystencja pokarmu będą najwłaściwsze dla dziecka.
Zobacz także: