Ukąszenia owadów - jak szybko pomóc dziecku?
Twoje dziecko pewnie nie raz zostanie ukąszone przez komara, mrówkę czy meszkę - gdy jesteście poza miastem owady rzeczywiście mogą być dokuczliwe. Ból i swędzenie można jednak szybko złagodzić.
1 z 7
Ukąszenie przez owada nie jest przyjemne. W najlepszym wypadku powoduje jedynie ból, świąd i opuchliznę, jednak w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Najczęściej dzieje się tak, kiedy dziecko użądli osa, szerszeń, pszczoła lub trzmiel.
Co robić, kiedy dziecko użądli owad?
Wiele zależy od tego, jaki to owad. Pszczoła jako jedyna pozostawia żądło, które trzeba usunąć. Na świąd pomoże maść po ukąszeniu, a na obrzęk zimny okład (np. lód zawinięty w suchą ściereczkę). Obserwuj dziecko po ukąszeniu, jeśli zauważysz objawy uczulenia, jak najszybciej wezwij pomoc medyczną. Na kolejnych stronach wyjaśniamy, jak postępować po użądleniu lub ugryzieniu przez różne insekty.
Sposoby na złagodzenie świądu i obrzęku o ukąszeniu przez:
2 z 7
Pszczoła
Użądlenie przez pszczołę
Jak wygląda? Użądlone miejsce boli, piecze, puchnie i staje się czerwone.
Co robić? Delikatnie zdrap żądło ostrzem noża lub paznokciem (nie chwytaj go za wystający czubek, bo wyciśniesz z niego więcej jadu!). By zmniejszyć ból i obrzęk, na ukłucie połóż kompres z roztworu sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę wody).
Warto przeczytać: Alergia na jad owadów - co robić, gdy dziecko zostanie użądlone?
3 z 7
Meszka
Ugryzienie przez meszkę
Jak wygląda? Pozostaje po nich krwawiący ślad, który boli i trudno się goi, może pojawić się obrzęk, czasem u dziecka może nawet wystąpić gorączka (sprawdź sposoby na obniżenie gorączki).
Co robić? Dolegliwości po pogryzieniu meszek złagodzą środki przeciwświądowe i zmniejszające obrzęk, np. Fenistil lub chłodne okłady z sody.
Uwaga! Meszki często atakują gromadnie, co jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Z tego powodu nie wolno zostawiać na dworze dzieci bez zabezpieczenia przed owadami, np. śpiących w wózku bez moskitiery.
Warto przeczytać: 4 sposoby, jak chronić dziecko przed komarami i meszkami
4 z 7
Osa
Ugryzienie osy
Jak wygląda? Podobnie jak w przypadku użądlenia przez pszczołę, ugryzione prze osę miejsce boli, piecze, puchnie i staje się czerwone.
Co robić? Pomoże zimny kompres z roztworu octu, oziębienie bolącego miejsca lodem lub przyłożenie do ranki przekrojonego korzenia pietruszki lub cebuli. Jeśli dziecko zostało użądlone w usta lub język, możesz dać mu do ssania kostkę lodu.
Uwaga! Gdy opuchlizna jest duża i dziecko ma problemy z oddychaniem, od razu zawieź je do szpitala lub wezwij pogotowie. To może być wstrząs anafilaktyczny, który jest stanem zagrożenia życia!
Polecamy: Jak się ustrzec użądlenia?
5 z 7
Komar
Ugryzienie komara
Jak wygląda? W miejscu ugryzienia pojawia się obrzęk, bladoróżowe lub białe bąble, które swędzą.
Co robić? Rankę zdezynfekuj, np. wodą utlenioną. Swędzenie będzie mniej dokuczliwe, jeśli bąble posmarujesz Fenistilem lub homeopatycznym żelem Dapis.
Zobacz także: Nie daj się pogryźć - sio komary i meszki!
6 z 7
Ukąszenie mrówki
Jak wygląda? Mrówki zostawiają na skórze drobne, często płaskie, czerwone ślady ukąszeń, które pieką i swędzą.
Co robić? Miejsce po ugryzieniu posmaruj preparatem, który złagodzi przykre objawy, a na opuchliznę można zrobić okład z sody.
Uwaga! Mrówki występują niemal wszędzie. Zwabia je jedzenie – słodycze, owoce, napoje – człowiek jest dla nich przypadkową ofiarą. Zanim rozłożysz koc, sprawdź, czy nie biegnie tamtędy mrówcza ścieżka.
Przeczytaj: Jak wychować ekologa?
7 z 7
Kleszcz
Ugryzienie kleszcza
Jak wygląda? Gdy wbije się w skórę, widać ciemny punkcik podobny do pieprzyka, który łatwo można przeoczyć, a czasem – czerwony bąbel. Ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające, więc ukąszenia można nie poczuć.
Co robić? Kleszcz należy usunąć ze skóry. Aby to zrobić, pęsetą lub przez chusteczkę, chwyć odwłok przy samej skórze i powoli wykręcaj (rób to w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara) – uważaj, żeby nie oderwać odwłoku od maleńkiej główki. Jeśli jakiś jego fragment pozostanie w skórze, wydłub go igłą, jak zadrę. Potem miejsce zdezynfekuj. Ból złagodzi zimny kompres.
Uwaga! Nie smaruj kleszcza niczym tłustym, ponieważ wówczas owad wymiotuje i powstaje znacznie większy odczyn alergiczny!
Zobacz też: Rekordowa liczba zachorowań na boreliozę: uwaga na kleszcze!