wakacyjna apteczka
Fotolia
Czas wolny

Co spakować do wakacyjnej apteczki

Nie zawsze tam, dokąd jedziecie, jest apteka, w dodatku otwarta przez 24 godziny na dobę. Dlatego do wakacyjnej apteczki spakuj leki, które mogą się przydać na wakacjach.
Wakacyjna apteczka, i to koniecznie dobrze skompletowana, to podstawa bezpieczeństwa dziecka na wakacjach. Letnie choroby: biegunka, przeziębienie, gorączka, zapalenie ucha, ból gardła – wszystko to może się zdarzyć dziecku. Jakie leki warto spakować do apteczki przed wyjazdem na wakacje

Leki na gorączkę

Gorączka latem może być spowodowana latem infekcją (wirusową lub bakteryjną), ale także zbyt długim przebywaniem na słońcu i przegrzaniem dziecka (może to spowodować udar słoneczny). Gorączki do 38 stopni C nie musisz obniżać lekami. Jeśli jednak gorączka przekracza 38 stopni C, trzeba podać dziecku lek przeciwgorączkowy
Pamiętaj, że dziecku do 15 lat można podawać wyłącznie leki zawierające paracetamol (np. Pedicetamol, Paracetamol, Apap, Panadol, Calpol) lub ibuprofen (Ibufen, Nurofern, Ibum). Leki z paracetamolem działają przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, a z ibuprofenem  także leczą stan zapalny.
Uwaga: pamiętaj o włożeniu do wakacyjnej apteczki termometru! 

Leki na katar

Latem przyczyną kataru może być infekcja wirusowa lub alergia. Do wakacyjnej apteczki zabierz sprej z wodą morską (np. Disnemar, Marimer, Sterimar), a także leki obkurczajace śluzówkę nosa, takie jak Nasivin, Otrivin.
Pamiętaj jednak, że leków obkurczających śluzówkę nosa nie możesz podawać dłużej niż 3–4 dni, gdyż mogą zniszczyć błonę śluzową nosa.

Leki na ból gardła

Zapalenie gardła i angina u to jedne z najczęstszych letnich chorób, dlatego do wakacyjnej apteczki warto spakować środki na gardło. Dzieciom, które nie potrafią jeszcze ssać tabletek, polecamy leki w spreju, np. Tantum Verde, Orofar.

Leki na chorobę lokomocyjną

Jeśli twoje dziecko ma chorobę lokomocyjną i  źle znosi jazdę samochodem ma mdłości, jest apatyczne, podaj mu jeszcze przed podróżą lek przeciwwymiotny, np. Locomotiv, Avioplant Junior. Nie zapomnij zabrać również do wakacyjnej apteczki dawki leku na powrotną drogę.
 

Leki przeciwalergiczne 

Jeśli twoje dziecko ma potwierdzoną alergię, koniecznie do wakacyjnej apteczki zabierz leki zalecone przez alergologa, które malec bierze stale i które brać powinien w razie zaostrzenia choroby. 

Leki na biegunkę

Latem biegunka najczęściej spowodowana zmianą sposobu odżywiania dziecka, a często także jedzeniem lodów z niepewnego źródła oraz spożywania posiłków w przypadkowych barach, w których nie zawsze wszystko, co jest podawane, zostało niedawno przygotowane.
Tzw. biegunce podróżnych można zapobiec, podając dziecku leki z probiotykami (np. Dicoflor, Trilac, Lacidofil) już kilka dni przed wyjazdem. Koniecznie spakuj je do wakacyjnej apteczki. Pomagają również, gdy już na miejscu malca dopadną kłopoty.
Uwaga: środki przeciw biegunce są obowiązkowe, jeśli wybieracie się za granicę, do krajów południowych.

Leki na skaleczenia i otarcia

O skaleczenia, urazy i otarcia łatwo podczas wakacyjnych szaleństw. Dlatego na wszelki wypadek włóż do apteczki:
  • wodę utlenioną,
  • plastry (polecamy z kolorowymi wzorkami, dzieci je uwielbiają),
  • mały bandaż,
  • spirytus salicylowy,
  • nożyczki,
  • kremy na otarcia,
  • kremy przyspieszające gojenie.

Środki zapobiegające ukąszeniom owadów

Gdy wyjeżdżacie nad morze, jeziora, w pobliże lasu, koniecznie zabierz repelenty, czyli środki odstraszające owady - mogą być w formie sprayu, mleczka (np. AntyBzz). Warto nimi spryskiwać ubranie dziecka przed wyprawą do lasu lub smarować skórę (z wyjątkiem buzi). Koniecznie sprawdź wcześniej, czy dany środek nadaje się dla dzieci (i od jakiego wieku).
Do apteczki włóż również środki, które złagodzą swędzenie oraz reakcję alergiczną po ukąszeniu owadów, np. Fenistil oraz pęsetę lub przyrząd do usuwania kleszczy.

Środki przeciw oparzeniom słonecznym 

Przed wyjściem na dwór posmaruj malca kremami z filtrami przeciwsłonecznymi (wystarczy filtr od 20 do 30 SPF). Dla najmłodszych dzieci powinien być to krem z filtrem mineralnym.
Kremy z większymi filtrami np. 40, 50 SPF są świetne, jeśli wyjeżdżacie na południe Europy lub gdy dziecko ma jasną karnację albo znamiona na skórze. Koniecznie sprawdź, czy dany krem nadaje się dla dzieci.

Zobacz też: Co odstraszy komary

Do wakacyjnej apteczki zabierz środki łagodzące skutki zbyt długiego przebywania na słońcu, np. Apipanten. Pamiętaj, że blade dziecko, znaczy zdrowe dziecko!

Zobacz też:

Co na chorobę lokomocyjną u dziecka: najlepsze sposoby i leki (syropy, opaski, plastry) – WIDEO

maluch, ogródek, lato
Zdrowie
Malec, lato i choroba
Jadąc z dzieckiem na urlop, warto pamiętać, że może ono zachorować.

Przygotowania Przed wyjazdem warto odwiedzić pediatrę, by pomógł skompletować wakacyjną apteczkę, i przygotować książeczkę zdrowia dziecka, ważną legitymację ubezpieczeniową lub ostatnią deklarację RMUA. Pozwoli to uniknąć problemów, np. płacenia w państwowej przychodni. Wakacyjna apteczka Powinna umożliwić nie tylko opatrzenie skaleczenia, ale też udzielenie doraźnej pomocy choremu dziecku. Podstawowe leki są niezbędne zwłaszcza na urlopie w okolicy oddalonej od miejscowości, gdzie są przychodnia i apteka. W wakacyjnej apteczce należy mieć: przeciwgorączkowe: paracetamol lub ibuprofen (dla małych dzieci w syropie), ewentualnie pyralginum. Dawkowanie jest zawsze na ulotce, można też telefonicznie ustalić dawkę ze swoim lekarzem; Na katar, kaszel, ból gardła: witamina C, tabletki do ssania (np. Chlorchinaldin), wapno, krople do nosa, syrop przeciwkaszlowy; dezynfekujące: woda utleniona, jodyna, rivanol (z długim okresem ważności); opatrunkowe: sterylna gaza w opakowaniach jednorazowych, bandaż zwykły i elastyczny, plastry; przeciw owadom: odstraszające i zmniejszające świąd i obrzęk po ugryzieniu (np.Fenistil, Moustidose). Inne lekarstwa Dla dziecka przewlekle chorego (np. z alergią) trzeba zabrać leki, które bierze na co dzień – w ilościach wystarczających na cały czas pobytu. Przed wyjazdem można też poprosić pediatrę o wypisanie antybiotyku, wykupić go i zabrać ze sobą. O jego ewentualnym podaniu powinien jednak zdecydować lekarz po konsultacji telefonicznej. Jeśli po rozmowie okaże się, że trzeba podać dziecku antybiotyk , to i tak jak najszybciej powinno ono zostać zbadane przez pediatrę z najbliższej przychodni. Nagła choroba Będąc na wakacjach w miejscu oddalonym od szpitala czy przychodni, trzeba uważnie obserwować dziecko, zwłaszcza małe, by w porę zareagować na pierwsze objawy choroby . Na przykład przyczyną chrypki...

dziecko, zdrowie dziecka, lekarstwa
Panthermedia
Zdrowie
Ból gardła? Może to angina!
Dziecko skarży się na ból gardła? Ma gorączkę? Sprawdź, czy to przypadkiem nie jest angina!

Angina u dziecka, czyli ropne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, jest wywoływana przez bakterie (głównie paciorkowce). Sprawdź, jakie są typowe objawy anginy ropnej i jak leczyć anginę u dziecka. Angina u dziecka - objawy Angina czasami rozpoczyna się od wymiotów, więc rodzice mogą myśleć, że dziecko ma zatrucie pokarmowe . Szybko jednak dołączają się inne objawy anginy: Ból gardła . Jest tak silny, że utrudnia przełykanie. Dziecko z tego powodu może nie chcieć jeść, a nawet pić. Zdarza się, że ból promieniuje na całą twarz, dziecko skarży się także na kłucie w uchu. Gorączka . Temperatura rośnie szybko, może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. Dziecko jest rozpalone, ma dreszcze. Czerwone gardło . Kiedy odchylisz główkę dziecka i poprosisz, żeby szeroko otworzył buzię, zobaczysz mocno czerwone lub malinowe gardło i powiększone (rozpulchnione) migdałki, na których gołym okiem widać białawy nalot. Powiększone węzły . Dosyć wyraźnie wyczuwalne są podczas anginy węzły podżuchwowe i szyjne (mogą mieć nawet wielkość ziarna fasoli). Złe samopoczucie . Dziecko jest osłabione, pokłada się, nie ma apetytu, ani ochoty na zabawę. Angina u dziecka - leczenie Pamiętaj, że anginy nie da się wyleczyć domowymi sposobami. Jeśli podejrzewasz tę chorobę, koniecznie wezwij lekarza, bo nieleczona czy źle leczona angina może prowadzić do poważnych powikłań, np. gorączki reumatyczne j (wtedy potrzebna jest długotrwała kuracja antybiotykowa ) lub zapalenia nerek (niezbędny jest pobyt w szpitalu). Co zaleci lekarz dziecku z anginą? Antybiotyk . Najczęściej jest to lek z grupy penicylin lub cefalosporyn. Dzięki niemu dziecko poczuje się znacznie lepiej już po 2–3 dniach. Ale pamiętaj, że antybiotyk musi brać tak długo, jak nakazał pediatra. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe . Ponieważ dziecko ma...

Jedzenie podczas choroby
Fotolia
Zdrowie
Jedzenie, które pomaga na różne dolegliwości dziecka. Masz je w domu!
Znowu kicha i kaszle? Skarży się na ból gardła? Pomóż dziecku jedzeniem!

Jedzenie może leczyć, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. A skoro to, czym karmimy nasze ciała nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia, tym bardziej więc powinniśmy zwracać uwagę na to, żeby nasze dzieci nie jadały szkodliwych produktów, żywności wysoko przetworzonej , fast foodu i żeby ich dieta obfitowała w zdrowe, regularne posiłki. Ciekawe jest też to, że kiedy dziecko choruje (czyli od jesieni do wiosny mniej więcej ciągle!), możemy mu pomóc właśnie jedzeniem! Jakim? Na przykład takim, które prawie zawsze mamy w domu i wcale nie potrzebujemy szczególnego wysiłku, żeby je zdobyć. Przeziębienie Jeśli dziecko ma katar i kaszel, pomoże mu oczywiście rosół ! To sprawdzona metoda, której skuteczność została potwierdzona naukowo. Nasze babcie się nie myliły, rosół działa przeciwzapalnie, jest czymś w rodzaju domowego antybiotyku (ale pamiętaj, że w razie konieczności nie zastąpi antybiotyku przepisanego przez lekarza !) Ból gardła Na bolące gardło pomogą zimne napoje i ciepła herbata, powinnaś za to unikać podawania dziecku cytrusów, które tylko podrażniają śluzówkę. Ulgę przyniesie za to rumianek , który działa przeciwzapalnie i pomaga też na zatoki.Poza tym cuda dla podrażnionego gardła może zdziałać siemię lniane (łyżeczkę siemienia gotujesz przez 10 minut w szklance wody, możesz dodać łyżeczkę miodu). Na ból gardła pomoże też domowy kisiel . Katar Na katar (i mokry kaszel!) pomoże picie – rozrzedza wydzielinę, pomaga odkrztuszać, odtyka nosek. Podawaj dziecku przede wszystkim wodę, ewentualnie niesłodzoną herbatę . Rumianek pomaga na zatoki.  Gorączka Najważniejszy przy gorączce jest to, żeby dziecko dużo piło . Nie podawaj mu jednak gorących napojów, przecież chodzi o to, żeby schłodzić organizm (lodowate to też zły pomysł!) Dobra będzie za to letnia herbata z malin lub lipy. Możesz dosłodzić...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz