Sam wodnisty katar u dziecka nie jest groźny. Jednak nieleczony może prowadzić do powikłań, dlatego warto z nim walczyć. Leczenie zależy od przyczyny, jaka spowodowała wystąpienie kataru. Jeśli wodnista wydzielina jest bardzo dokuczliwa, zmienia barwę i konsystencję lub występuje przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Spis treści:

Co oznacza wodnisty katar u dziecka?

Jeśli u dziecka pojawi się wodnisty katar, najczęściej oznacza on infekcję wirusową lub reakcję alergiczną. Jak odróżnić, czy chodzi o infekcję czy alergię?

W przypadku infekcji dziecko zwykle ma podwyższoną temperaturę ciała, pogorszone samopoczucie, ból gardła, a także kaszel.

Wodnisty katar u dziecka, który jest objawem alergii, występuje okresowo (po kontakcie z alergenem) i raczej nie towarzyszą mu inne objawy. Może za to wystąpić łzawienie lub świąd oczu i/lub kichanie.

Zobacz także

Uwaga! Jeśli wodnista wydzielina wycieka tylko z jednej dziurki nosa, a wcześniej doszło u dziecka do urazu głowy, mogło dojść do złamania podstawy czaszki. Wtedy wycieka nie wodnisty katar, a płyn mózgowo-rdzeniowy.

Ile trwa wodnisty katar u dziecka?

Wodnisty katar u dziecka, który jest wynikiem infekcji, zwykle utrzymuje się ok. 7 dni i zanika wraz z ustępowaniem pozostałych objawów. W czasie trwania infekcji może przerodzić się w gęsty żółty lub zielony katar u dziecka. Warto próbować do tego nie dopuścić, bo gęsty katar u dziecka jest trudniejszy do usunięcia.

Jeśli wodnista wydzielina z nosa jest skutkiem reakcji alergicznej, ustępuje wkrótce po tym, jak organizm przestaje być narażony na czynnik, który wywołał tę reakcję lub po zastosowaniu leków przeciwalergicznych.

Jak leczyć wodnisty katar u dziecka?

Gdy u dziecka występuje wodnisty katar, a pozostałe objawy infekcji nie są nasilone, warto zacząć od domowych sposobów:

  • zakraplanie nosa solą fizjologiczną lub wodą morską,
  • usuwanie wydzieliny aspiratorem (u niemowląt) lub regularne wydmuchiwanie nosa,
  • układanie niemowlęcia na boku lub brzuchu, aby wodnisty katar nie zalegał, a samoistnie wyciekał z nosa.

Jeśli infekcja przebiega z innymi objawami, najlepiej zgłosić się do lekarza, który może przepisać dziecku leki wspomagające walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami i łagodzące objawy, w tym wodnisty katar.

U starszych dzieci można przeprowadzić nebulizację (inhalację) lub płukanie przewodów nosowych i zatok. Płukanie jest szczególnie przydatne w przypadku alergii, bo pozwala usunąć z nosa i zatok alergeny.

Z czego inhalacje na wodnisty katar u dziecka

Na wodnisty katar u dziecka najlepsze są inhalacje z soli fizjologicznej. Pozwalają one dodatkowo rozrzedzić wydzielinę, co bardzo ułatwia późniejsze oczyszczenie nosa.

Jeśli dziecko poza wodnistym katarem ma obrzęknięte śluzówki nosa (zatkany nos), można wykonać inhalacje z soli hipertonicznej, która dodatkowo wspomaga obkurczanie się śluzówek – to ułatwia udrożnienie nosa.

Przeprowadzając inhalację u starszych dzieci, do soli fizjologicznej można dodać niektóre olejki eteryczne. W wodnistym katarze sprawdzą się:

  • olejek majerankowy,
  • olejek rumiankowy,
  • olejek z melisy,
  • olejek eukaliptusowy.

Zawsze przed zastosowaniem olejków eterycznych u dziecka, warto skonsultować się z lekarzem.

Jak zatrzymać wodnisty katar u dziecka?

Czasowe zatrzymanie wodnistego kataru umożliwią krople do nosa lub specjalne syropy. Nie można jednak ich stosować u młodszych dzieci i niemowląt. Najlepiej zapytać o odpowiednie preparaty w aptece, podając wiek dziecka. Farmaceuta podpowie wówczas, czy i jakie krople można zastosować.

Aby zatrzymać wodnisty katar u dziecka, który jest spowodowany alergią, konieczne może być podanie leków przeciwalergicznych lub przeprowadzenie kuracji odczulającej.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama