Miód to popularny domowy lek często stosowany podczas przeziębienia. Mimo jego powszechnego stosowania i polecania również przez lekarzy, istniały wątpliwości dotyczące tego, czy rzeczywiście jest skuteczny. Naukowcy z Oxford University Medical School oraz Nuffield Department of Primary Care Health Sciences przeanalizowali 14 badań dotyczących stosowania miodu, w tym dziewięć, w których brały udział dzieci. Wnioski, jakie płyną z dokonanej metaanalizy (jej wyniki opublikowano w sierpniu 2020 roku w British Medical Journal), pokazują, że stosowanie miodu podczas przeziębienia może przynieść lepszy efekt leczniczy niż sięganie po niektóre preparaty dostępne w aptece bez recepty.

Reklama

Jak działa miód na przeziębienie?

Od dawna zwracano uwagę, że miód działa hamująco na rozwój zarazków. Autorzy wspomnianej wyżej metaanalizy podkreślają, że miód jest substancją złożoną i niejednorodną, stąd bierze się trudność w ustaleniu, w jakim stopniu łagodzi on objawy przeziębienia u osób z różnych grup wiekowych. Analiza 14 badań (i ponad 1700 przypadków w nich opisanych) pokazuje, że miód pomaga w leczeniu bólu gardła, kaszlu i zatkanego nosa.

Jedno z analizowanych badań pokazało, że u osób, które leczyły przeziębienie miodem, czas trwania objawów infekcji ulegał skróceniu o jeden do dwóch dni. Badacze zwrócili również uwagę, że miód jest szczególnie skuteczny w łagodzeniu kaszlu (jego częstotliwości i nasilenia).

Ze względu na pewne nieścisłości, które ujawnili autorzy metaanalizy we wcześniejszych badaniach, wysunięte wnioski wymagają jeszcze potwierdzenia w badaniach z placebo.

Czy miód na przeziębienie jest bezpieczny dla dzieci?

Co najważniejsze – stosowanie miodu podczas przeziębienia jest bezpieczne. Produkt ten można podawać nawet małym dzieciom. Miód nie jest zalecany jedynie niemowlętom ze względu na ryzyko zatrucia toksyną botulinową (organizmy niemowląt sobie z nią nie radzą). Unikać miodu powinny również osoby, które są na niego uczulone. W pozostałych przypadkach warto się nim wspomagać, szczególnie jeśli dziecko przeziębiło się i ma męczący kaszel.

Zobacz także

Z przeprowadzonego w Izraelu badania wynika, że podawanie dzieciom miodu pół godziny przed snem powoduje u przeziębionych maluchów osłabienie kaszlu (maleje jego częstotliwość i nasilenie). Chore dziecko poza tym śpi spokojniej, co sprzyja jego zdrowieniu.

Jaki miód na przeziębienie wybrać?

Każdy rodzaj miodu może wpływać w mniejszym lub większym stopniu na łagodzenie kaszlu, ponieważ działa on osłaniająco na śluzówkę gardła i łagodzi objawy nocnego kaszlu podczas przeziębienia u dzieci. Wyniki amerykańskiego badania z 2007 roku wykazały jednak, że najlepszym miodem na przeziębienie jest miód gryczany.

Miód gryczany ma prawdopodobnie silniejsze właściwości antybiotyczne od pozostałych rodzajów miodu. Zawiera on (podobnie jak miód spadziowy i lipowy) enzym (lizozym), który jest w stanie zniszczyć ściany komórkowe bakterii. Ma również bardziej wyrazisty (specyficzny) smak, przez co może być trudniej akceptowalny, szczególnie przez dzieci.

Miód na przeziębienie – jak go stosować?

Miód na przeziębienie można stosować, dodając go np. do herbaty – poza swoimi zdrowotnymi właściwościami, świetnie sprawdzi się także jako zdrowszy zamiennik cukru. W walce z kaszlem i katarem warto spróbować też miodu pod inną postacią.

  • Mleko z miodem na przeziębienie sprawdzi się doskonale! Możecie też dodać do niego jeszcze czosnek (który też zawiera wiele cennych właściwości!) i zrobić mleko z miodem i czosnkiem.
  • Mniej znanym połączeniem, które również polecamy, jest miód z kurkumą na przeziębienie z dodatkiem mleka. Jest to tzw. złote mleko.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama