Skuteczne leki na owsiki plus zasady kuracji
Leki na owsiki zabijają dorosłą postać pasożyta. Niestety nie eliminują jego jaj i larw. Dlatego podczas leczenia owsicy trzeba ściśle przestrzegać zasad higieny oraz powtórzyć podanie leku po 2-3 tygodniach.
Leki na owsiki produkowane są z wykorzystaniem trzech substancji. Niektóre są dostępne bez recepty, inne może tylko przepisać lekarz. Oto nasz redakcyjny przegląd preparatów do leczenia owsicy. Wyjaśniamy, jak należy je stosować, czy są skuteczne i bezpieczne dla małych dzieci. Opisujemy również, co należy uwzględnić oprócz podawania leków na owsiki, żeby rzeczywiście pozbyć się tych pasożytów.
Spis treści:
- Jakie leki na owsiki?
- Jak leczy się owsicę?
- Leki na owsiki – i co jeszcze?
- Kiedy stosować leki na owsiki?
Najlepsze leki na owsiki
Przy leczeniu owsicy do wyboru są leki na bazie 3 różnych substancji czynnych:
- Pyrantel – to lek na owsiki bez recepty. Poraża mięśnie i nerwy owsików, dzięki czemu pasożyty łatwo są usuwane z układu pokarmowego. Jest bardzo skuteczny, ale działa tylko na dojrzałe owsiki – na larwy i jaja już nie. Z tego powodu kurację trzeba powtórzyć po 2-3 tygodniach, kiedy pozostałe w układzie pokarmowym jaja i larwy dojrzeją, a dojrzałe samice jeszcze nie zdążą złożyć kolejnych jaj. Lek ma postać zawiesiny lub tabletek na owsiki, bardzo słabo wchłania się z układu pokarmowego, dlatego jest bezpieczny nawet dla małych dzieci. Jego cena wynosi kilkanaście złotych.
Albendazolu absolutnie nie wolno stosować u kobiet w ciąży ze względu na duże ryzyko wad rozwojowych płodu (lekarze radzą, by jeszcze przez miesiąc po kuracji tym preparatem stosować antykoncepcję).
Jak przeprowadzić kurację przeciw owsikom?
Leki na owsiki należy podać zgodnie z zaleceniami lekarza lub tak, jak zaleca producent w ulotce. Trzeba zastosować odpowiednią dawkę. Po odczekaniu zaleconego czasu, który zależy od rodzaju zwalczanego pasożyta (informacja w ulotce), kurację się powtarza, aby wyeliminować osobniki, które w tym czasie dojrzały.
Aby leczenie było skuteczne musi objąć całą rodzinę, a najlepiej także całą grupę przedszkolną lub szkolną. Owsiki najczęściej zdarzają się u dzieci w wieku 3-9 lat – i u dorosłych między 30. a 40. rokiem życia. Kuracja zwalczająca owsiki nie musi obejmować domowych zwierząt. Źródłem zarażenia owsikami jest tylko człowiek – domowe psy i koty mogą przenosić wiele innych pasożytów, ale akurat jeśli chodzi o owsiki są bezpieczne.
Poza lekiem na owsiki warto zastosować specjalne żywienie. Dieta na owsiki, poza tym, że wspomaga leczenie owsicy, jest bardzo zdrowa dla dziecka!
Higiena wspomaga terapię lekami na owsiki
Samice owsików składają jaja w okolicy odbytu, dziecko drapie się i na palcach lub pod paznokciami przenosi jaja np. na pościel, zabawki albo po prostu do buzi.
Żeby zmniejszyć ryzyko powtórnego zarażenia, podczas kuracji i w tygodniach między przyjmowaniem leków trzeba szczególnie dbać o czystość.
- Dokładnie myj dziecko pod prysznicem nie tylko wieczorem, lecz także rano. Dzięki temu usuniesz jaja złożone w nocy. Poranny prysznic powinien obowiązywać wszystkich domowników.
- Przynajmniej przez pierwsze 7-10 dni od pierwszej kuracji codziennie zmieniaj pościel i ręczniki. Najlepiej rób tak przez cały okres kuracji.
- Pierz bieliznę, pościel i ręczniki w temperaturze 95 stopni C i prasuj ją. Wygotowuj ścierki do podłogi.
- Oddaj dywany do prania. Zrób to jeszcze raz po miesiącu od pierwszej kuracji na owsiki.
- Wypierz zasłony i firanki. Powtórz po miesiącu.
- Wybierz wszystkie pluszaki. Zabawki, które można wygotować, wygotuj.
- Codziennie odkurzaj całe mieszkanie.
- Codziennie wodą z detergentem myj łóżko i szafki obok niego.
- Dbaj, by dziecko miało krótkie paznokcie. Jeżeli obgryza paznokcie, smaruj je „gorzkim paluszkiem”.
- Codziennie myj toaletę i łazienkę. Wodą z detergentem myj wszystkie uchwyty i klamki w domu.
- Zakładaj dziecku obcisłe majteczki do spania.
- Częściej niż zwykle myj dziecku ręce, najlepiej z użyciem szczoteczki do paznokci
Jaja pasożytów mogą utrzymywać się nawet do 3 tygodni np. na pościeli, dywanach, zasłonach czy książkach. Warto spakować wszystko, na czym osadza się kurz, na ok. miesiąc i wyjąć powtórnie dopiero po zakończeniu całej kuracji.
Kiedy stosuje się leki na owsiki?
Leki na owsiki można podawać, kiedy zarażenie stwierdza się na podstawie występujących u dzieci objawów owsików, a częściej – po potwierdzeniu owsicy badaniem kału dziecka. Najbardziej charakterystyczny dla zarażenia owsikami będzie wieczorny albo nocny świąd odbytu. Poza tym mogą wystąpić:
- podkrążone oczy,
- bladość skóry,
- brak apetytu,
- powracający ból brzucha,
- nadpobudliwość, trudności z koncentracją,
- rozdrażnienie, częsty płacz bez powodu,
- zgrzytanie zębami,
- obgryzanie paznokci
- u dziewczynek infekcje intymne.
Pamiętaj! Brak objawów nie znaczy, że owsików nie ma – jeżeli dziecko jest zarażone, to najpewniej wszyscy domownicy także. U dorosłych zarażenie owsikami najczęściej przebiega bezobjawowo.
Zobacz też:
- Pasożyty czyhające na dziecko w piaskownicy
- Jak odróżnić chorobę pasożytniczą od alergii?
- Profilaktyka – czego nie lubią pasożyty