
Czego nie lubią pasożyty? Przede wszystkim, gdy ich potencjalne ofiary zachowują higienę i zdrowo się żywią. Prowadząc odpowiedni tryb życia, można zmniejszyć ryzyko zakażenia się pasożytami. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych, podaje 5 zasad, jak oczyścić organizm z pasożytów. Stosując się do tych zaleceń, znacznie zmniejszasz ryzyko zakażenia się dziecka pasożytami takimi jak owsiki, lamblie, tasiemiec czy glista ludzka. Podpowiadamy, co jeść na pasożyty.
Czego nie lubią pasożyty ludzkie?
Jak się pozbyć pasożytów z organizmu? Oto lista czynności, które należy wykonywać:
- Higiena osobista. Dziecko powinno często myć ręce, zawsze zaś po powrocie z dworu, po zabawie, przed jedzeniem i po nim.
- Dokładne mycie owoców i warzyw. Na skórce owoców jest mnóstwo intruzów. Są w każdym ogrodzie, nawet tym dziadka i babci...
- Jedzenie mięsa tylko po obróbce cieplnej. Nie należy jeść surowego mięsa ani ryb – w takim jedzeniu jest bardzo dużo pasożytów.
- Odrobaczanie zwierząt domowych. Czworonożni domownicy powinni być regularnie odrobaczani preparatami od lekarza weterynarii.
- Odpowiednia dieta. Warto utrudnić życie ewentualnym nieproszonym gościom, w miarę możliwości (jeśli na stałe, to oczywiście w porozumieniu z lekarzem!) ograniczając im ulubiony pokarm: gluten (pszenicę), cukier i mleko. Ta dieta pozwala też wzmocnić jelita, żeby były bardziej odporne na ewentualne ataki pasożytów.
Dieta przeciwpasożytnicza
Dieta oczyszczająca z toksyn i pasożytów to przede wszystkim eliminacja cukrów prostych (są one doskonałą pożywką dla pasożytów). Jest to podstawa diety wspomagającej walkę z pasożytami u dzieci, ale też profilaktyki zakażeń. Pasożyty nie lubią ostrych przypraw, soku z żurawiny i octu jabłkowego. Dodawanie ich do posiłków to dobry pomysł podczas leczenia zakażenia pasożytniczego.
Kolejnym elementem diety na pasożyty jest błonnik. Pobudza on perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom u dzieci, co ułatwia wydalanie z organizmu pasożytów i ich jaj. Bardzo pomocne są też probiotyki, takie jak kefiry, jogurty, kiszone ogórki czy kiszona kapusta.
Pasożyty nie lubią czosnku. Zjadanie 2-3 jego ząbków potrafi skutecznie obrzydzić pasożytom ochotę na skolonizowanie przewodu pokarmowego. Nieco łagodniej działa tak też cebula.
Pestki dyni na robaki również są dobrym sposobem. Zawierają one kurkubitacynę, która potrafi porazić układ nerwowy pasożytów. Mają w sobie też błonnik, co znakomicie wspomaga wydalanie „kolonizatorów”. Pasożyty nie lubią także oleju z pestek dyni, jednak musi to być olej nierafinowany.
Dieta na robaki: zioła
Jak oczyścić organizm z pasożytów? Drażniąco działają na nie także niektóre olejki aromatyczne: goździkowy i oregano. Często stosowane do zwalczania zakażenia pasożytniczego są też zioła. Jednak przed ich zastosowaniem u dziecka, trzeba zasięgnąć porady lekarza – nie wszystkie napary ziołowe dla dzieci są zdrowe. Bezpiecznie za to można przyprawiać potrawy następującymi ziołami:
- oregano,
- cynamon,
- papryczka chili,
- gorczyca,
- imbir,
- pieprz Cayenne,
- kardamon,
- kurkuma.
Oczywiście z tymi ostrymi nie należy przesadzać – zbyt pikantnego dania dziecko po prostu nie zje.
Więcej:


Objawy pasożytów u dzieci mogą być początkowo mylone z innymi schorzeniami. Występowanie pasożytów u dzieci może też być bezobjawowe, ale pewne zachowania dziecka mogą sygnalizować o zakażeniu pasożytami. Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek, opowiada, jakie objawy mogą sugerować, że dziecko ma pasożyty. Objawy pasożytów u dzieci: najczęstsze objawy inne objawy leczenie domowe sposoby na pasożyty Najczęstsze objawy pasożytów u dzieci Do najczęściej pojawiających się objawów zarażenia pasożytami u dzieci zalicza się: biegunkę , wzdęcia, nieokreślone bóle brzucha , nudności, wymioty , brak apetytu, stan podgorączkowy, przewlekły kaszel , wysypka. Wymienione objawy nie są oczywiste i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Szczególnym sygnałem dla rodziców powinno być także niecodzienne zachowanie malca. Jeśli staje się on nerwowy i nie potrafi sobie poradzić ze świądem w okolicy odbytu , który pojawia się zwłaszcza w porze nocnej, może być to oznaka zakażenia pasożytem. Dodatkowo obecność pasożytów u dzieci objawia się także wzmożoną ochotą na słodycze , kosztem zwykłego pożywnego posiłku. Powyższe objawy mogą świadczyć o zakażeniu pasożytami u dziecka. Inne objawy obecności pasożytów Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek zauważa, że dziecko może zmagać się z pasożytami także wtedy, kiedy: ma bladą skórę, nieco wolniej rośnie i słabiej przybiera na wadze niż rówieśnicy, jest zwykle nerwowe i pobudliwe, może mieć zdiagnozowane np. ADHD lub onanizm wczesnodziecięcy, w nocy może zgrzytać zębami, moczy się w nocy, chodzi po mieszkaniu w nocy, miewa koszmary senne (słabo śpi, ogólnie...

Choroby skóry u dzieci występują często. Na skórze każdego dziecka bytuje tysiące bakterii i wirusów . Dopóki dziecięcy organizm działa sprawnie, dopóty bakterie te mu nie grożą. Wystarczy jednak niewielkie osłabienie, mała ranka albo np. oparzenie słoneczne, aby zarazki dostały się np. do mieszków włosowych albo gruczołów potowych. Stąd już tylko krok do choroby, która, choć objawia się na skórze, może mieć poważne skutki dla całego organizmu. Choroby skóry: Czyrak Brodawka Mięczak zakaźny Liszajec Paciorkowe zapalenie skóry Naczyniak Egzema AZS Łojotokowe zapalenie skóry Grzybica Choroby skóry głowy Czyrak Objawy Na początku pojawia się bolesna, twarda krostka , która może się powiększyć aż do rozmiarów niewielkiego guza. Okolica czyraka także jest zaczerwieniona i bolesna. Przyczyny Najczęstszą przyczyną czyraków jest gronkowiec złocisty – bakteria, której nosicielami jest stosunkowo wiele dzieci. Może osiąść nie tylko w gardle, ale też np. na skórze głowy na pośladkach, w zgięciach łokci, kolan czy w pachwinach. Leczenie Pojedynczy czyrak umiejscowiony np. na nodze czy pupie maluszka zwykle goi się sam, jeśli jednak jego średnica powiększy się do ok. 1 cm, to może oznaczać, że infekcja przybiera na sile. Wtedy bez lekarza się nie obejdzie. Do specjalisty trzeba też się zgłosić, jeśli czyraki powracają albo kiedy na skórze pojawia się ich więcej niż jeden – w takim przypadku mówimy o czyraczności, którą leczy się czasem nawet antybiotykiem podawanym doustnie. Jeśli czyraki pojawią się na twarzy albo w uchu, konieczne będzie najpewniej leczenie szpitalne, ze względu na to, że infekcja rozwija się bardzo blisko mózgu i istnieje ryzyko zapalenia opon mózgowych. Brodawki (kurzajki) Objawy Brodawki (często też nazywane kurzajkami) wyglądają jak twarde...