pasożyty w piaskownicy
Adobe Stock
Zdrowie

Pasożyty w piaskownicy – czyhają na dziecko w pozornie czystym piasku

W piaskownicy mogą znajdować się pasożyty. Najczęściej dochodzi do skażenia piasku tasiemcem lub glistą, które bytują w ciałach psów i kotów. Zanieczyszczony odchodami zwierząt piasek może stać się przyczyną choroby pasożytniczej dziecka.

Jeżeli piaskownica lub cały plac zabaw jest ogrodzony, piasek w piaskownicy wymieniany przynajmniej raz na pół roku, a twoje dziecko często myje ręce i nie pcha ich do buzi przy każdej okazji, ryzyko zarażenia się dziecka pasożytami jest niskie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z niezadbanymi placami zabaw, do których swobodny dostęp mają zwierzęta – psy i koty. Pasożyty w piaskownicy na takim terenie nie są rzadkością. Gdy zarażone zwierzęta robią z piaskownicy lub trawnika swoją toaletę, zostawiają w tych miejscach larwy i jajeczka pasożytów. Te zaś cierpliwie czekają na kolejnego żywiciela. Często staje się nim dziecko.

Pasożyty w piaskownicy:

Najczęstsze pasożyty w piaskownicy 

Do piasku w piaskownicy mogą mieć dostęp zwierzęta: psy, koty i ptaki. Nawet jeśli plac zabaw jest ogrodzony, to nie da się uniknąć tego, aby kontaktu z piaskiem nie miały koty i ptaki. Wszystkie te zwierzęta, zanieczyszczając piasek swoimi odchodami, mogą w nim zostawić:

  • jaja glisty psiej lub kociej, które mogą wywoływać toksokarozę,
  • jaja włosogłówki,
  • jaja bąblowca (wywołujące bąblowicę).


Z piaskownicy dziecko może także przynieść lamblie (i zachorować na lambliozę) lub bakterie typu coli, które grożą ciężkim zatruciem pokarmowym i odwodnieniem dziecka. Pasożyty u dziecka to problem nie tylko samego malucha, ale całej rodziny, gdyż leczeniu poddaje się nie tylko dziecko, ale wszystkich domowników.

Jak dochodzi do zarażenia pasożytami z piaskownicy

Pasożyt może dostać się do organizmu, kiedy dziecko spróbuje, jak smakują babki z piasku czy kotlety z błota. Ale do zarażenia pasożytami dochodzi także wtedy, gdy dziecko zje owoc, który na chwilę upadł na ziemię, lub jagódki prosto z  krzaczka, włoży do ust zabawkę, która leżała w piaskownicy, albo napije się zanieczyszczonej wody.

Objawy zakażenia robakami z piaskownicy

Koniecznie skontaktuj się z pediatrą, jeśli u dziecka występują:

  • kłopoty żołądkowe – niestrawność, mdłości, biegunka, tłuste stolce lub kał, w którym widać np. cienkie białe niteczki (owsiki), jajeczka lub larwy,
  • zmiana zachowania – apatia, osłabienie, rozdrażnienie, problemy ze snem, uporczywy świąd (np. przy owsikach dziecko wierci się i drapie po pupie),
  • nieuzasadnione bóle – brzucha, głowy, mięśni,
  • objawy ogólne – osłabienie, zmęczenie, pogorszenie samopoczucia, utrata apetytu.


Czasami objawy zarażenia pasożytami przypominają alergię, co dodatkowo utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.

By stwierdzić, czy dolegliwości powodują pasożyty (a jeśli tak, to jakie), trzeba będzie zrobić badanie: kału, krwi, a czasem także USG. Po postawieniu diagnozy lekarz przepisze dziecku środki przeciwpasożytnicze (trzeba podawać je przez kilka tygodni) i witaminy (by uzupełnić ich ewentualny niedobór). W niektórych przypadkach (np. przy owsicy) kuracji muszą się poddać wszyscy domownicy – bo oni także mogą być zarażeni.

Zapobieganie zarażeniu pasożytami z piaskownicy

Zawalcz, aby plac zabaw był ogrodzony i co najmniej raz na pół roku wymieniano piasek w piaskownicy. Jeśli mieszkasz na osiedlu – powinien się tym zająć administrator. Gdyby tego nie robił, zgłoś sprawę do sanepidu. Ucz też dziecko zasad higieny. Tłumacz mu, dlaczego nie wolno wkładać brudnych rzeczy do buzi, i pilnuj, żeby często myło ręce.

To ważne! Pilnuj, by dziecko nie zabierało do piaskownicy lalki, z którą sypia. Niech weźmie foremki i łopatki, które po powrocie do domu możesz szybko umyć i schować.


Więcej:

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Mama
Ćwiczenia z dzieckiem na placu zabaw – porady fit mamy
Czy wiesz, że podczas pobytu z dzieckiem na placu zabaw możesz wykonać trening? Zobacz propozycje ćwiczeń – zabaw z dzieckiem na świeżym powietrzu.

Ania Dziedzic, trenerka fitness  jest mamą dwójki uroczych dziewczynek: 3-letniej Lenki i 1,5 rocznej Poli. Trenerka pokazuje, że na placu zabaw oprócz świetnej zabawy z dziećmi  można wykonywać ćwiczenia modelujące sylwetkę . - Zawsze staram się wykorzystywać czas z dzieckiem na świeżym powietrzu , by ćwiczyć  - mówi Ania Dziedzic. – Zachęcam, żeby spróbować i uruchomić swoją wyobraźnie. Zależy mi na tym, żeby pokazać innym świeżo upieczonym mamom, że trening to nie tylko siłownia, czy sala fitness. Ćwiczyć można wykorzystując czas zabawy z dzieckiem na hulajnodze, czy z rowerkiem biegowym. Dla Ani każda ławka w parku jest motorem do treningu ud a krawężnik posłuży jej do sprawnych pompek. - Jeśli już i tak biegnę za dzieckiem, to czemu nie wykorzystać tego do wzmocnienia mięśni np. nóg – uważa instruktorka fitness. – I tym podejściem chciałabym zarażać inne mamy, które twierdzą, że nie mają czasu przy dzieciach na trening . Na plac zabaw czas macie, prawda? To zachęcamy do wspólnej zabawy. Polecamy: Zobacz, ile spalasz kalorii bawiąc się z dzieckiem

dziecko, plac zabaw, zjeżdżalnia
Wychowanie
Idealny plac zabaw
Dobry plac zabaw to taki, na którym dziecko w bezpieczny sposób może się bawić i rozwijać swoje umiejętności. Podpowiadamy, jak go znaleźć.

Plac zabaw nie może być byle jaki, bo od stanu urządzeń zależy bezpieczeństwo dziecka. Na co warto zwrócić uwagę wybierając plac zabaw dla maluszka?       Polecamy także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw? Piaskownica Piasek w piaskownicy powinien być czysty i co jakiś czas uzupełniany (sprawdź, czy jest go dużo). Lepiej, by murek wokół piaskownicy był drewniany i nie za wysoki, bo taki malcowi będzie łatwiej pokonać. Karuzela Jazda na karuzeli  to świetny trening równowagi. Zanim posadzisz (lub postawisz) na niej maluszka, sprawdź, czy koło lekko się porusza. Oceń też, czy krzesełka lub poręcze są stabilne. Dla roczniaka najlepsza będzie karuzela z krzesełkami (z oparciem i barierką z przodu). Natomiast starszak może korzystać z karuzeli platformowej – stojąc na niej, można samemu odpychać się od podłoża, jak na hulajnodze. Zjeżdżalnia Oceń, czy konstrukcja nad zjeżdżalnią jest solidna i na tyle wysoka, że dobrze zabezpiecza dziecko przed upadkiem. Zjeżdżalnie dla najmłodszych muszą być niskie i niezbyt strome (by malec się nie przestraszył). Końcówka zjeżdżalni powinna być tak ukształtowana, by zjeżdżający maluch nie uderzał gwałtownie nóżkami o ziemię. Boki zjeżdżalni muszą być odpowiednio wyprofilowane (smyk wtedy nie wypadnie). Huśtawki Kołysanie się uspokaja, działa też na część układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za prawidłową równowagę i koncentrację. Aby było bezpieczne, konstrukcje huśtawek muszą być stabilne i przy bujaniu nie mogą się poruszać. Odstęp pomiędzy huśtawkami powinien być na tyle duży, by nie doszło do zderzenia. Huśtawki muszą być przystosowane do dzieci w różnym wieku. Te dla najmłodszych powinny mieć obowiązkowo dodatkowe zabezpieczenia w postaci oparcia z tyłu i barierki z przodu. Przeczytaj dlaczego dzieci lubią się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj