Reklama

Punktowe, niezbyt rozległe poparzenie pokrzywą da się przeżyć bez specjalnych zabiegów. Jednak czasami, gdy dojdzie do poparzenia większego obszaru ciała, dolegliwości mogą być tak dokuczliwe, że warto zacząć je łagodzić, gdyż mogą utrudniać skupienie się na czymkolwiek innym oraz zasypianie. Szczególnie dzieciom jest trudno znieść, wielogodzinne czasami, pieczenie, swędzenie i mrowienie w poparzonej pokrzywą skórze.

Reklama

Spis treści:

Dlaczego oparzenie pokrzywą jest tak nieprzyjemne?

Liście pokrzywy mają włoski, a właściwie rodzaj zamkniętych igiełek wypełnionych specyficznym płynem. Gdy stykają się ze skórą, ich czubki odłamują się, a płyn zostaje pod ciśnieniem wstrzyknięty w ciało. Jest on mieszanką różnych substancji:

  • kwasu mrówkowego,
  • histaminy,
  • kwasów żywicznych,
  • leukotrienów,
  • serotoniny,
  • acetylocholiny.

Kombinacja ta wyjątkowo skutecznie wywołuje reakcję organizmu. Bardzo szybko pojawia się miejscowy stan zapalny i obrzęk, a zakończenia nerwowe są drażnione chemicznie, wywołując ból, pieczenie i mrowienie.

Działanie prozdrowotne oparzeń pokrzywą

Powszechnie uważa się, że poparzenie pokrzywą działa dobrze na zdrowie. Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może być korzystne w przypadkach chorób stawów oraz podczas gojenia ran. Jest to jednak raczej wierzenie ludowe, gdyż rzadko spotyka się lekarza, który polecałby taką kurację.

O wiele większe właściwości prozdrowotne są związane z piciem wywarów i herbaty z pokrzywy. Stosuje się je przy:

Uwaga! Stosowanie preparatów ziołowych warto skonsultować z lekarzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i karmiących oraz osób przyjmujących leki!

Jak długo trwa oparzenie pokrzywą i jego skutki

Niezależnie od tego, czy objawy oparzenia pokrzywą są łagodzone czy nie, potrafią utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilku dni. Zwykle najdłużej utrzymuje się mrowienie skóry, które ustępuje na samym końcu, po zniknięciu bąbli i zaczerwienienia skóry.

Skutki oparzenia pokrzywą zależą od rozległości oparzenia. Niezbyt rozległe oparzenia zwykle kończą się wystąpieniem objawów miejscowych: bąbli, świądu, zaczerwienienia, obrzęku. Jeśli jednak poparzeniu ulegnie duża powierzchnia ciała, objawy mogą mieć także charakter ogólnoustrojowy. Mogą wtedy wystąpić: ogólne osłabienie, osłabienie mięśni, duszność, omdlenie. W takich przypadkach najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Warto wiedzieć! Poparzenie pokrzywą u osób chorujących na astmę może wywołać atak tej choroby.

Łagodzenie objawów poparzenia pokrzywą

Na szczęście istnieje kilka sposobów ograniczenia skutków poparzenia pokrzywą. Są to często bardzo proste patenty, do których nie trzeba specjalnych preparatów czy leków:

  • okład z plastrów cytryny lub okład z soku z cytryny (nasączona sokiem gaza),
  • kompres z roztworu sody oczyszczonej: pół łyżeczki sody na pół szklanki wody,
  • okład ze schłodzonych i rozbitych liści babki lancetowatej,
  • okład z roztartych liści mięty lub szałwii.

Z produktów aptecznych warto polecić żele antyhistaminowe lub kremy z mentolem.

Poparzonych miejsc lepiej nie przemywać wodą! Kwas mrówkowy i tak już wniknął w skórę, nie zmyje się go. Woda może natomiast nasilić pieczenie i uczucie bólu.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama