Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, lekarz, szpital, choroba
pressmaster - Fotolia.com
Zdrowie

Co prawnik mówi o prawach małego pacjenta

Wszystkie dzieci czasem chorują, wszystkie też powinny chodzić na badania kontrolne. Sprawdź, co przysługuje małym pacjentom w przychodniach lekarskich i czego rodzice powinni wymagać od lekarza.

Nie znamy praw, jakie mają mali pacjenci. Przykład? Dzwonisz do przychodni, bo dziecko jest chore. Osoba w rejestracji mówi, że „jego” lekarz wyszedł. Jeśli uważasz, że jedyne, co możesz teraz zrobić, to iść na prywatną wizytę, to bardzo się mylisz! Jak postępować w trudnych przypadkach? Wątpliwości wyjaśniamy razem z prof. Dorotą Karkowską, prawnikiem oraz ekspertem Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.



Czy idąc z dzieckiem do lekarza, powinnam mieć dowód ubezpieczenia?


Nie – odkąd stworzono Centralny Rejestr Ubezpieczonych, w którym jest to wszystko odnotowane. Na wszelki wypadek zabierz dowód jednego z rodziców. 

Uwaga! Nawet, jeśli żadne z rodziców nie jest ubezpieczone, dziecko ma prawo być leczone: lekarz nie może odmówić zbadania go i wypisania recepty! Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, „osoby poniżej 18. roku życia, mieszkające w Polsce i mające polskie obywatelstwo, mają zagwarantowane bezpłatne usługi służby zdrowia”.


Muszę wybrać lekarza dla dziecka?


Tak. Dziecko powinno być pod opieką jednego lekarza, tzw. pierwszego kontaktu: może to być pediatra lub lekarz rodzinny. Pediatra zajmuje się tylko dziećmi, zwykle ma większe doświadczenie, szczególnie w przypadku niemowląt. Jednak również wielu lekarzy rodzinnych jest doświadczonych w opiece nad dziećmi. Zanim wybierzesz lekarza, zrób „wywiad”, podpytaj innych mam. Dobrze jest znaleźć doktora pracującego w przychodni znajdującej się blisko waszego miejsca zamieszkania. 



Sprawdź, jak wybrać dobrego pediatrę.

Czy mogę zmienić lekarza?


Tak. Nie ma prawa, które by tego zabraniało. Lepiej jednak takich sytuacji unikać. Dziecko powinno być pod opieką tego samego lekarza – dzięki temu będzie on w stanie dostrzec zmianę zachowania świadczącą o chorobie, co mógłby przeoczyć lekarz, który nie zna dziecko. 



Gdy dziecko jest chore, mogę z nim iść do innego lekarza w przychodni?


Tak. Jeśli np. dziecko po południu zaczęło gorączkować, a „jego” pediatra już wyszedł, dziecko musi przyjąć inny lekarz.

Uwaga! Jeśli dziecko jest chore, pani w rejestracji nie może odmówić przyjęcia z powodu braku „numerków” do lekarza. Dyrekcja przychodni ma obowiązek tak zorganizować pracę, by wszystkie dzieci, które tego potrzebują, mogły uzyskać pomoc. 



Czy to prawda, że lekarz powinien opowiedzieć mi o szczepieniach: obowiązkowych i zalecanych?  


Tak. Powinien też powiedzieć, które z nich są ważne dla twojego dziecka, ze względu na jego wiek i zdrowie. 

Powinien powiedzieć o odczynach poszczepiennych, jakie mogą się pojawić, oraz doradzić, co wtedy zrobić. 



Czy dziecko powinno mieć raz w roku wykonane badania? 


Dorosły powinien raz w roku zrobić sobie podstawowe badania: z krwi i moczu. Nie ma jednak listy badań profilaktycznych, które muszą być wykonane u dziecka: decyduje o tym lekarz. 



Do jakich specjalistów nie muszę mieć skierowania?

Skierowania nie są potrzebne, jeśli chcesz iść z dzieckiem do

 

  • ginekologa,
  • dentysty,
  • onkologa,
  • psychiatry.

Do lekarzy innych specjalności skierowanie jest konieczne. 



Czy pediatrzy znikną z przychodni?! Sprawdź, co mówi ekspert!

wezwanie pogotowia do dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Jak wzywać pogotowie do dziecka? Co zrobić, by karetka na pewno przyjechała?
Sprawa 2,5-letniej Dominiki, do której nie przyjechało na czas pogotowie, kilka lat temu wstrząsnęła Polską. Nie wróci to jednak dziecku życia. Sprawdź, jak rozmawiać z lekarzami, gdy dziecko jest ciężko chore.

Ani pogotowie ratunkowe w Skierniewicach, ani nocna i świąteczna pomoc lekarska nie przyznawali się do popełnienia błędów. 2,5-letnia Dominika chorowała, rodzice stwierdzili u dziewczynki osłabienie i drgawki, pojechali do szpitala. Dominika została zbadana przez pediatrę: stwierdził przeziębienie, zalecił leki i odesłał dziewczynkę do domu. Następnego dnia wieczorem jej stan się pogorszył. Rodzice w nocy zadzwonili na pogotowie, ale dyspozytor odmówił wysłania karetki. Odmówił też przyjazdu lekarz nocnej pomocy. Stan Dominiki pogarszał się. Po kilku godzinach rodzice znów wezwali pogotowie. Karetka zawiozła dziewczynkę do szpitala w Łodzi, ale tam nie udało się jej uratować. Zmarła.   Musisz wiedzieć, jak reagować Sprawa Dominiki nie jest pierwsza, ani nie jest jedyna. Takie sytuacje mogą się powtórzyć. Dyspozytor pogotowia może odmówić przyjazdu karetki, lekarz w szpitalu może odesłać dziecko do domu. Dlatego musisz wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować, jak reagować, jak rozmawiać z dyspozytorem pogotowia, z lekarzem w szpitalu. (O tym, jak dbać o prawa małego pacjenta, piszemy m.in. w 4/MTJ, możesz kupić tu.)   Kiedy i jak wzywać pogotowie  Pogotowie możesz wezwać, jeśli dziecko jest chore ciężko chore (np. ma wysoką gorączkę, drgawki, wybroczyny na skórze, traci przytomność), a nie masz możliwości szybko zawieźć je do szpitala. O przyjeździe karetki decyduje dyspozytor. Gdy zadzwonisz, udzielaj jak najdokładniejszych informacji o stanie zdrowia dziecka. Jeśli widzisz, że stan dziecka jest zły, a dyspozytor odmawia wysłania karetki, zażądaj przyjazdu. Za przyjazd karetki pogotowia nie zapłacisz, nawet jeśli okaże się on nieuzasadniony.   Kiedy jechać z dzieckiem do szpitala Zdarza się, że lekarz badał dziecko w południe i stwierdził, że jego stan zdrowia jest na...

Policjant pomógł uratować nieprzytomne niemowlę
Fotolia
Aktualności
Policjant uratował przez telefon 2-miesięczne niemowlę – posłuchaj jak to zrobił!
"Dziecko nam zesztywniało, nie oddycha" – te słowa usłyszał przez telefon pomocnik oficera dyżurnego z częstochowskiej komendy. Jego reakcja jest godna naśladowania!

Gdy pomocnik oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, sierż. szt. Sebastian Bawor, odebrał telefon, usłyszał krzyk i głos zrozpaczonej kobiety, tłumaczącej z płaczem, że 2,5-miesięczne niemowlę nie oddycha i robi się sine. Policjant uratował niemowlę Policjant skontaktował się z dyspozytorem pogotowia, który wysłał na miejsce karetkę. Później poinstruował kobietę, jak udzielić niemowlakowi pierwszej pomocy . Po kilku chwilach od rozpoczęcia reanimacji kobieta poinformowała, że maluszek odzyskał przytomność i zaczął płakać. Policjant podtrzymywał rozmowę w oczekiwaniu na przyjazd karetki. Posłuchajcie nagrania rozmowy:   Pamiętajcie, że znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy może uratować życie. Gdyby policjant nie poinstruował przez telefon dzwoniącej kobiety, karetka mogłaby nie zdążyć przyjechać na czas. Przeczytajcie nasz poradnik, jak reanimować małe dziecko . Zobacz także: Czy wiesz jak udzielić pierwszej pomocy niemowlakowi? Rozwiąż quiz! Źródło: dziennikzachodni.pl

4-letnia dziewczynka uratowała umierającego
screen/Twitter/poscigi.pl
Aktualności
Zielona Góra: 4-letnia dziewczynka i lekarz z niebywałą odwagą uratowali umierającego
Dziecko zadzwoniło na numer 112 po pogotowie, ale ze stresu nie potrafiło już otworzyć ratownikom drzwi. Liczyła się każda minuta. Lekarz pogotowia nie chciał ryzykować. Zobacz, co zrobił!

Jeszcze w zeszłym tygodniu cała Francja, a wraz z nią media na całym świecie, żyły niebywałą akcją imigranta z Mali, który wspiął się balkonami na 5 piętro bloku mieszkalnego i uratował 4-letniego chłopca, który pod nieobecność ojca wyszedł na balkon i zwisał z niego. Mężczyzna - 22-letni Mamoudou Gassama został okrzyknięty człowiekiem pająkiem, Spidermanem z Paryża . Dramatyczne wydarzenia z Zielonej Góry pokazują, że polscy ratownicy też są w stanie nie cofnąć się przed niczym. W naszej historii bohaterką jest także niebywale rezolutna 4-letnia dziewczynka, która wiedziała co robić, gdy człowiek obok traci przytomność. Wykręciła 112 i wezwała pogotowie Do dramatycznych wydarzeń doszło na jednym z osiedli mieszkaniowych w Zielonej Górze. Na alarmowy numer 112 zadzwoniło małe dziecko. Powiedziało, że bliska osoba potrzebuje pomocy, podało adres i rozłączyło się. Dyspozytor natychmiast wysłał ekipę karetki pogotowia ratunkowego i policję. W międzyczasie próbowano skontaktować się z dzieckiem, ale nie odbierało telefonu. Po przyjechaniu na miejsce lekarz pogotowia Robert Górski próbował wejść do mieszkania. Niestety dziewczynka nie reagowała na pukanie - nie otwierała i nie odzywała się. Na miejsce została wezwana straż pożarna. Ale cenny czas uciekał. W tej sytuacji lekarz postanowił innym sposobem wejść do mieszkania. Znajdowało się ono na 1 piętrze i widać było otwarte drzwi balkonowe. Nie wahając się, od razu wszedł po balkonie i kracie na górę i dostał się do mieszkania. "W środku zobaczyłem leżącego na kanapie nieprzytomnego człowieka" – relacjonuje Robert Górski. Mężczyzna był już siny z niedotlenienia . Nie było z nim żadnego kontaktu. Czterolatka wezwała pomoc. Człowiek umierał. Lekarz wchodził po balkonach (FILM) https://t.co/qHnFn3XXbe — poscigi.pl (@poscigi) 5 czerwca 2018 Po chwili...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz