dziecko, lekarz, szpital, choroba
pressmaster - Fotolia.com
Zdrowie

Co prawnik mówi o prawach małego pacjenta

Wszystkie dzieci czasem chorują, wszystkie też powinny chodzić na badania kontrolne. Sprawdź, co przysługuje małym pacjentom w przychodniach lekarskich i czego rodzice powinni wymagać od lekarza.

Nie znamy praw, jakie mają mali pacjenci. Przykład? Dzwonisz do przychodni, bo dziecko jest chore. Osoba w rejestracji mówi, że „jego” lekarz wyszedł. Jeśli uważasz, że jedyne, co możesz teraz zrobić, to iść na prywatną wizytę, to bardzo się mylisz! Jak postępować w trudnych przypadkach? Wątpliwości wyjaśniamy razem z prof. Dorotą Karkowską, prawnikiem oraz ekspertem Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.Czy idąc z dzieckiem do lekarza, powinnam mieć dowód ubezpieczenia?


Nie – odkąd stworzono Centralny Rejestr Ubezpieczonych, w którym jest to wszystko odnotowane. Na wszelki wypadek zabierz dowód jednego z rodziców. 

Uwaga! Nawet, jeśli żadne z rodziców nie jest ubezpieczone, dziecko ma prawo być leczone: lekarz nie może odmówić zbadania go i wypisania recepty! Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, „osoby poniżej 18. roku życia, mieszkające w Polsce i mające polskie obywatelstwo, mają zagwarantowane bezpłatne usługi służby zdrowia”.


Muszę wybrać lekarza dla dziecka?


Tak. Dziecko powinno być pod opieką jednego lekarza, tzw. pierwszego kontaktu: może to być pediatra lub lekarz rodzinny. Pediatra zajmuje się tylko dziećmi, zwykle ma większe doświadczenie, szczególnie w przypadku niemowląt. Jednak również wielu lekarzy rodzinnych jest doświadczonych w opiece nad dziećmi. Zanim wybierzesz lekarza, zrób „wywiad”, podpytaj innych mam. Dobrze jest znaleźć doktora pracującego w przychodni znajdującej się blisko waszego miejsca zamieszkania. Sprawdź, jak wybrać dobrego pediatrę.

Czy mogę zmienić lekarza?


Tak. Nie ma prawa, które by tego zabraniało. Lepiej jednak takich sytuacji unikać. Dziecko powinno być pod opieką tego samego lekarza – dzięki temu będzie on w stanie dostrzec zmianę zachowania świadczącą o chorobie, co mógłby przeoczyć lekarz, który nie zna dziecko. Gdy dziecko jest chore, mogę z nim iść do innego lekarza w przychodni?


Tak. Jeśli np. dziecko po południu zaczęło gorączkować, a „jego” pediatra już wyszedł, dziecko musi przyjąć inny lekarz.

Uwaga! Jeśli dziecko jest chore, pani w rejestracji nie może odmówić przyjęcia z powodu braku „numerków” do lekarza. Dyrekcja przychodni ma obowiązek tak zorganizować pracę, by wszystkie dzieci, które tego potrzebują, mogły uzyskać pomoc. Czy to prawda, że lekarz powinien opowiedzieć mi o szczepieniach: obowiązkowych i zalecanych?  


Tak. Powinien też powiedzieć, które z nich są ważne dla twojego dziecka, ze względu na jego wiek i zdrowie. 

Powinien powiedzieć o odczynach poszczepiennych, jakie mogą się pojawić, oraz doradzić, co wtedy zrobić. Czy dziecko powinno mieć raz w roku wykonane badania? 


Dorosły powinien raz w roku zrobić sobie podstawowe badania: z krwi i moczu. Nie ma jednak listy badań profilaktycznych, które muszą być wykonane u dziecka: decyduje o tym lekarz. Do jakich specjalistów nie muszę mieć skierowania?

Skierowania nie są potrzebne, jeśli chcesz iść z dzieckiem do

 

  • ginekologa,
  • dentysty,
  • onkologa,
  • psychiatry.

Do lekarzy innych specjalności skierowanie jest konieczne. Czy pediatrzy znikną z przychodni?! Sprawdź, co mówi ekspert!

wezwanie pogotowia do dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Jak wzywać pogotowie do dziecka? Co zrobić, by historia Dominiki się nie powtórzyła?
Sprawą 2,5-letniej Dominiki, do której nie przyjechało na czas pogotowie, zajmuje się m.in. prokuratura i ministerstwo. Nie wróci to jednak dziecku życia. Sprawdź, jak rozmawiać z lekarzami, gdy dziecko jest ciężko chore.

Ani pogotowie ratunkowe w Skierniewicach, ani nocna i świąteczna pomoc lekarska nie przyznają się do popełnienia błędów. 2,5-letnia Dominika chorowała od końca stycznia. 24 lutego rodzice stwierdzili u dziewczynki osłabienie i drgawki, pojechali do szpitala. Dominika została zbadana przez pediatrę: stwierdził przeziębienie, zalecił leki i odesłał dziewczynkę do domu. Następnego dnia wieczorem jej stan się pogorszył. Rodzice w nocy zadzwonili na pogotowie, ale dyspozytor odmówił wysłania karetki. Odmówił też przyjazdu lekarz nocnej pomocy. Stan Dominiki pogarszał się. Po kilku godzinach rodzice znów wezwali pogotowie. Karetka zawiozła dziewczynkę do szpitala w Łodzi, ale tam nie udało się jej uratować. Zmarła.   Musisz wiedzieć, jak reagować Sprawa Dominiki nie jest pierwsza, ani nie jest jedyna. Takie sytuacje mogą się powtórzyć. Dyspozytor pogotowia może odmówić przyjazdu karetki, lekarz w szpitalu może odesłać dziecko do domu. Dlatego musisz wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować, jak reagować, jak rozmawiać z dyspozytorem pogotowia, z lekarzem w szpitalu. (O tym, jak dbać o prawa małego pacjenta, piszemy m.in. w 4/MTJ, możesz kupić tu.)   Kiedy i jak wzywać pogotowie  Pogotowie możesz wezwać, jeśli dziecko jest chore ciężko chore (np. ma wysoką gorączkę, drgawki, wybroczyny na skórze, traci przytomność), a nie masz możliwości szybko zawieźć je do szpitala. O przyjeździe karetki decyduje dyspozytor. Gdy zadzwonisz, udzielaj jak najdokładniejszych informacji o stanie zdrowia dziecka. Jeśli widzisz, że stan dziecka jest zły, a dyspozytor odmawia wysłania karetki, zażądaj przyjazdu. Za przyjazd karetki pogotowia nie zapłacisz, nawet jeśli okaże się on nieuzasadniony.   Kiedy jechać z dzieckiem do szpitala Zdarza się, że lekarz badał dziecko w południe i stwierdził, że jego stan...

Policjant pomógł uratować nieprzytomne niemowlę
Fotolia
Aktualności
Policjant uratował przez telefon 2-miesięczne niemowlę – posłuchaj jak to zrobił!
"Dziecko nam zesztywniało, nie oddycha" – te słowa usłyszał przez telefon pomocnik oficera dyżurnego z częstochowskiej komendy. Jego reakcja jest godna naśladowania!

Gdy pomocnik oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, sierż. szt. Sebastian Bawor, odebrał telefon, usłyszał krzyk i głos zrozpaczonej kobiety, tłumaczącej z płaczem, że 2,5-miesięczne niemowlę nie oddycha i robi się sine. Policjant uratował niemowlę Policjant skontaktował się z dyspozytorem pogotowia, który wysłał na miejsce karetkę. Później poinstruował kobietę, jak udzielić niemowlakowi pierwszej pomocy . Po kilku chwilach od rozpoczęcia reanimacji kobieta poinformowała, że maluszek odzyskał przytomność i zaczął płakać. Policjant podtrzymywał rozmowę w oczekiwaniu na przyjazd karetki. Posłuchajcie nagrania rozmowy:   Pamiętajcie, że znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy może uratować życie. Gdyby policjant nie poinstruował przez telefon dzwoniącej kobiety, karetka mogłaby nie zdążyć przyjechać na czas. Przeczytajcie nasz poradnik, jak reanimować małe dziecko . Zobacz także: Czy wiesz jak udzielić pierwszej pomocy niemowlakowi? Rozwiąż quiz! Źródło: dziennikzachodni.pl

4-letnia dziewczynka uratowała umierającego
screen/Twitter/poscigi.pl
Aktualności
Zielona Góra: 4-letnia dziewczynka i lekarz z niebywałą odwagą uratowali umierającego
Dziecko zadzwoniło na numer 112 po pogotowie, ale ze stresu nie potrafiło już otworzyć ratownikom drzwi. Liczyła się każda minuta. Lekarz pogotowia nie chciał ryzykować. Zobacz, co zrobił!

Jeszcze w zeszłym tygodniu cała Francja, a wraz z nią media na całym świecie, żyły niebywałą akcją imigranta z Mali, który wspiął się balkonami na 5 piętro bloku mieszkalnego i uratował 4-letniego chłopca, który pod nieobecność ojca wyszedł na balkon i zwisał z niego. Mężczyzna - 22-letni Mamoudou Gassama został okrzyknięty człowiekiem pająkiem, Spidermanem z Paryża . Dramatyczne wydarzenia z Zielonej Góry pokazują, że polscy ratownicy też są w stanie nie cofnąć się przed niczym. W naszej historii bohaterką jest także niebywale rezolutna 4-letnia dziewczynka, która wiedziała co robić, gdy człowiek obok traci przytomność. Wykręciła 112 i wezwała pogotowie Do dramatycznych wydarzeń doszło na jednym z osiedli mieszkaniowych w Zielonej Górze. Na alarmowy numer 112 zadzwoniło małe dziecko. Powiedziało, że bliska osoba potrzebuje pomocy, podało adres i rozłączyło się. Dyspozytor natychmiast wysłał ekipę karetki pogotowia ratunkowego i policję. W międzyczasie próbowano skontaktować się z dzieckiem, ale nie odbierało telefonu. Po przyjechaniu na miejsce lekarz pogotowia Robert Górski próbował wejść do mieszkania. Niestety dziewczynka nie reagowała na pukanie - nie otwierała i nie odzywała się. Na miejsce została wezwana straż pożarna. Ale cenny czas uciekał. W tej sytuacji lekarz postanowił innym sposobem wejść do mieszkania. Znajdowało się ono na 1 piętrze i widać było otwarte drzwi balkonowe. Nie wahając się, od razu wszedł po balkonie i kracie na górę i dostał się do mieszkania. "W środku zobaczyłem leżącego na kanapie nieprzytomnego człowieka" – relacjonuje Robert Górski. Mężczyzna był już siny z niedotlenienia . Nie było z nim żadnego kontaktu. Czterolatka wezwała pomoc. Człowiek umierał. Lekarz wchodził po balkonach (FILM) https://t.co/qHnFn3XXbe — poscigi.pl (@poscigi) 5 czerwca 2018 Po chwili...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz