Reklama

Mak jest pyszny, wielu z nas nie wyobraża sobie śniadania bez bułki z makiem, a świąt bez makowca, kutii czy klusek z makiem. Ale maku nie można podawać małym dzieciom. Czy chodzi o jego właściwości narkotyczne, czy może o coś więcej? Wyjaśniamy, od kiedy małe dziecko może jeść mak i jak należy go wprowadzać do jego diety.

Reklama

Właściwości maku

Mak ma pyszny orzechowy smak, więc ma wielu miłośników. Choć dostępny w sprzedaży do celów spożywczych mak biały i niebieski uchodzi za produkt bezpieczny, może zawierać również alkaloidy narkotyczne. Ma ich bardzo mało, ale niektóre partie mogą być nimi bardziej zanieczyszczone. W USA zdarzały się przypadki pozytywnego testu narkotykowego po zjedzeniu pieczywa z makiem (tam testy na obecność narkotyków przeprowadza się rutynowo u kobiet przed porodem).

Oczywiście taka ilość maku, jaka jest dostępna w produktach spożywczych jedzonych z umiarem, nie powoduje halucynacji, ani w inny podobny sposób nie wpływa na organizm osoby dorosłej. Należy jednak mieć świadomość, że nasiona maku mogą zawierać mniej lub więcej np. morfiny czy kodeiny, które są substancjami psychoaktywnymi. Z tego powodu zaleca się ograniczenie maku w ciąży i nie poleca się go małym dzieciom. Warto również wiedzieć, że poza ryzykiem wystąpienia substancji narkotycznych mak jest także ciężkostrawny i alergizujący. Może również wchodzić w interakcję z lekami np. na nadciśnienie. Ale mak ma również wiele korzystnych właściwości, jest między innymi cennym źródłem minerałów, np. wapnia. Zawiera również magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan, fosfor oraz witaminy A, D i E.

Jak mak działa na dzieci?

W medycynie ludowej mak słynął ze swojego działania uspokajającego i nasennego. Dawno temu, gdy nie było jeszcze smoczków, podawano niemowlętom do ssania mak zawinięty w płócienną szmatkę. Podobno dzieci po nim dobrze spały, gdy w tym czasie ich matki spokojnie mogły pracować w polu. Mak stosowano też na kolkę i na inne problemy, które dziecko zdradzało płaczem.

Stosowanie maku u małych dzieci wiązało się jednak z ryzykiem niewydolności oddechowej, a nawet śmierci. Zgłaszane były również przypadki ciężkiego zatrucia. Dziewiętnastowieczni lekarze byli świadomi niekorzystnego wpływu maku na zdrowie dzieci. Wybitny niemiecki medyk Arthur Lutze (1813-1870) w 1862 roku pisał, że przestępstwem jest podawanie dzieciom wywarów z maku i tym podobnych przeciwko płaczowi, które czynią niemowlę głupim i tępym. Ale podkreślmy – dotyczyło to podawania dzieciom wywaru z maku, czyli tzw. opium.

Dziś, oczywiście, nikt już nie stosuje takich praktyk. A mak dostępny w sklepach jest bezpieczny (uznawany jest za mak niskomorfinowy). Odpowiednio wprowadzony mak do diety dziecka oraz podawany we właściwych niewielkich ilościach nie przyczyni się do problemów ze zdrowiem (pod warunkiem, że dziecko na ma uczulenia na mak).

Od kiedy można podawać mak dziecku?

Z zaleceń żywieniowych wynika, że mak mogą jeść dzieci w 2. roku życia (czyli po skończonym 12 miesiącu), ale w bardzo małych ilościach. Jak każdy nowy produkt, mak należy wprowadzać do diety małego dziecka ostrożnie. Najlepiej zacząć od pieczywa posypanego makiem lub dodać odrobinę do kaszki lub jogurtu.

Należy jednak pamiętać, że mak jest kaloryczny i ciężkostrawny. Zjedzenie dużej porcji makowca, kutii lub masy makowej podawanej razem z łamańcami na Wigilię może powodować gorsze samopoczucie i problemy żołądkowe.

Uwaga: mak może uczulać. Jeśli dziecko jest alergikiem (lub uczuleni są jego rodzice), należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia reakcji alergicznej, a także alergii krzyżowej po zjedzeniu maku.

Dziecko nie powinno jeść również produktów z gotową masą makową z puszki. Taki produkt zawiera dużo sztucznych dodatków (w tym konserwanty) i cukru.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama