Woda to najważniejszy składnik naszej diety. Aby organizm człowieka pracował prawidłowo – niezbędne jest jego odpowiednie nawodnienie. Woda nie tylko pozwala ugasić pragnienie, ale wpływa również na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, reguluje objętość i ciśnienie krwi (wpływa na transportowanie składników odżywczych i tlenu do komórek ciała), a także pozwala oczyścić organizm z toksyn. Bardzo ważne jest więc dbanie o to, by wypijać odpowiednią ilość wody i nie dopuścić do odwodnienia organizmu, które może mieć groźne skutki.

Reklama

Ile wody pić dziennie? – ogólne normy

Każdy z nas, według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia, powinien wypijać:

  • 1 litr wody na każde 30 kg masy ciała
    lub
  • 1ml na 1 kcal spożywanego pokarmu.

Oznacza to, że dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi ok. 2,5 litra wody w przypadku osób dorosłych. Jest to ok. 10 szklanek wody na dobę. Wytyczne te dotyczą normalnych warunków funkcjonowania, czyli umiarkowanej temperatury powietrza oraz aktywności fizycznej na normalnym poziomie.

To ważne: zapotrzebowanie na wodę wzrasta, gdy zwiększa się jej utrata, np. podczas gorączki, biegunki, intensywnego pocenia się.

Ile wody powinno pić dziecko?

Niemowlę do 6. miesiąca życia powinno być karmione jedynie mlekiem. Dodatkowe podawanie wody w tym wieku nie jest konieczne (poza sytuacją, gdy dziecko ma gorączkę lub panują upały). W momencie rozszerzania diety dziecka – trzeba także zadbać o to, by piło odpowiednią ilość wody (sprawdź, jaka woda dla niemowlaka będzie najlepsza).

Zobacz także

To, ile wody powinno pić dziecko, zależy od jego wieku.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę u dzieci:

  • w drugim półroczu życia wynosi ok. 800-1000 ml,
  • w wieku 1-3 lat jest to ok. 1250 ml,
  • w wieku 4-9 lat wynosi ok. 1,5 litra wody.

To wartości przybliżone, ponieważ zapotrzebowanie dziecka na wodę ma również związek z jego wagą.

Jak obliczyć, ile litrów wody dla konkretnej osoby?

Zapotrzebowanie na wodę możesz sprawdzić we własnym zakresie. Zgodnie z wytycznymi WHO, należy pić minimum 0,03 litra wody dziennie na kilogram masy ciała. Przykładowo, dla osoby ważącej 70 kg, należy wykonać następujące obliczenie: 70 x 0,03 = 2,1 L.

W obliczeniu, ile należy wypić wody na kilogram masy ciała, pomoże też specjalny kalkulator picia wody. Gdy podasz, ile kilogramów ważysz – narzędzie obliczy twoje dzienne zapotrzebowanie na wodę.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama