W wieku dziecięcym najczęściej zdarza się tzw. otyłość prosta. Dotyczy 98% dzieci z nadmierną masą ciała. Jest efektem zachwiania równowagi pomiędzy ilością energii dostarczonej z pożywieniem a zużytej przez organizm. Jeśli maluch je więcej, niż potrafi spalić, nadmiar energii odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.
Rozwój tkanki tłuszczowej rozpoczyna się w okresie prenatalnym, a namnażanie komórek tłuszczowych następuje w okresie niemowlęcym, a także później. Raz powstała komórka tłuszczowa nie zanika. Tracąc na wadze, pozbywamy się zawartości tych komórek, ich liczba nie ulega zmianie.
Tylko u 2% dzieci otyłość jest spowodowana np. zaburzeniami hormonalnymi, nieprawidłową regulacją poziomu cukru we krwi, przyjmowaniem niektórych leków itp.

Reklama

Przyczyny otyłości

Otyłość prosta w pewnym stopniu jest uwarunkowana genetycznie, ale ważną rolę odgrywają czynniki środowiskowe: zbyt kaloryczne żywienie, upodobanie do tłustych lub słodkich potraw, siedzący tryb życia, brak ruchu.

Skutki przekarmiania

Niestety, powstająca w dzieciństwie otyłość ma ścisły związek z nadwagą w wieku dojrzałym. Około 70% otyłych maluchów pozostaje takimi w wieku późniejszym. Nadwaga jest przyczyną wielu schorzeń trapiących dorosłych: miażdżycy i chorób z nią związanych, cukrzycy, kamicy żółciowej, zapaleń trzustki, deformacji kości i stawów, nerwic, depresji.

Czy wiesz, że...

... dzieci kobiet, które w okresie ciąży jedzą za dwoje, częściej miewają nadwagę niż te, których matki dbały o dietę.
... każde dziecko z nadwagą i otyłością wymaga pomocy lekarza, psychologa, dietetyka.
... aż 5-15 % dzieci i młodzieży w naszym kraju ma nadwagę.

Reklama

Czytaj także: Czym zastąpić biały cukier w diecie dziecka

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama