Przekąski do szkoły dla dzieci – 16 zdrowych, szybkich i fit propozycji (do 100 kcal)
Najlepsze przekąski do szkoły dla dzieci to przygotowany w domu posiłek. Tak uważają dietetycy i radzą, aby dawać go zamiast pieniędzy na drugie śniadanie. Wbrew pozorom przygotowanie zdrowych przekąsek nie zajmuje wiele czasu i nie jest kosztowne.
- Ewa Janczak-Cwil
Najlepsze przekąski do szkoły są proste i szybkie w przygotowaniu. To surowe warzywa i owoce, zrobione w domu kanapki ze zdrowych produktów i soki warzywne lub woda jako dodatek do kanapek.
Przekąski do szkoły dla dzieci:
Rola przekąsek do szkoły dla dzieci
Przekąski mają zaspokoić głód, ale nie sycić na tyle, by dziecko nie zjadło głównego posiłku. Zdrową przekąskę dla dziecka trzeba dopasować do jego wieku. Uczniowi, jeśli lubi słodki smak, można podać kawałek domowego ciasta, najlepiej z owocami, ale może to być też garść bakalii, orzechy wymieszane z suszonymi morelami.
Na przekąski do szkoły dla dzieci świetnie nadadzą się także wafle ryżowe, chrupki kukurydziane, gotowane warzywa, np. marchewka. Jeśli dziecko jest bardzo głodne, można podać mu kanapki z warzywami i serem. Warto pamiętać, że przekąska nie powinna dostarczać więcej niż 100 kcal. Nie należy też przesadzać z liczbą przekąsek w ciągu dnia. Dlatego jeśli dziecko wraca ze szkoły na obiad lub je obiad w szkole, przekąska powinna pozwolić mu do niego dotrwać, czyli zaspokoić pierwsze uczucie głodu, które pojawi się w szkole po zjedzonym w domu śniadaniu.
Zdrowe przekąski do szkoły
Poniżej podajemy konkretne propozycje przekąsek do szkoły dla dzieci. Każda z nich zawiera ok. 100 kcal. Aby dziecko mogło zabrać je do szkolnego plecaka, warto zaopatrzyć się w pudełko na drugie śniadanie. Najlepsze są te z przegródkami, które mobilizują rodzica do wypełnienia ich różnymi produktami. Dzięki temu fit jedzenie do szkoły staje się bardziej atrakcyjne dla dziecka i zdrowsze.
Zdrowy lunch do szkoły – ok. 100 kcal każdy zestaw:
- pół szklanki winogron i 7 migdałów,
- 3 średnie pokrojone w słupki marchewki i 10 orzeszków pistacjowych,
- 12 pomidorków koktajlowych i pół szklanki borówek amerykańskich,
- dwie kromki chrupkiego razowego pieczywa, zielony ogórek i mała nektarynka,
- duże jabłko i 5 orzechów laskowych,
- 2 brzoskwinie
- kromka chleba graham, 10 g serka ricotta, plaster pomarańczy,
- kromka chleba graham, 3 truskawki,
- mały banan (do 120 g),
- gruszka do 200 g,
- jabłko i kiwi,
- 100 g winogron i 10 g rodzynek,
- 100 g żurawiny i nektarynka,
- kromka razowego chleba żytniego z 10 g rukoli, plastrem chudej szynki i plastrem pomidora,
- 3 plastry chudej szynki, 6 rzodkiewek,
- 3 plastry szynki wędzonej, 1 pokrojona w słupki surowa marchew, 6 truskawek lub pół jabłka.
Jeśli dziecko przebywa w szkole długo, można mu przygotować produktu o wartości kalorycznej 200-250 kcal, które zje w dwóch porcjach – przed obiadem szkolnym, ale jeszcze przed powrotem do domu. Dzieci, które jedzą późniejszy obiad w domu, także potrzebują solidniejszej przekąski. W prosty sposób przygotujesz zestaw o wartości 200 lub 300 kcal, łącząc dwie lub trzy wymienione wyżej propozycje.
Dietetyczne przekąski do szkoły
Jeżeli twoje dziecko ma nadwagę, ustal z lekarzem lub dietetykiem kaloryczność i liczbę przekąsek do szkoły. Specjalista doradzi, jakie produkty są niskokaloryczne, dzięki czemu można zjeść ich więcej. Niektóre zdrowe produkty są bardzo kaloryczne, np. banany, dlatego w przypadku dziecka z nadwagą mogą nie być wskazane – na krótko sycą głód i nie wypełniają żołądka. Szykując jedzenie do plecaka dziecka, wyjaśniaj mu, co i kiedy powinno zjeść, tak aby sposób żywienia małego pacjenta odpowiadał zaleceniom specjalisty.
Najgorsze przekąski to produkty wysoko przetworzone, zawierające dużą ilość cukru lub jego zamienników oraz te, które mają w składzie tłuszcze utwardzone.
Nie przekarmiaj dziecka!
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 30 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Jest to konsekwencją: braku ruchu, niezdrowych i kalorycznych przekąsek oraz niewłaściwych pór posiłków. Problemem są zwłaszcza przekąski, które dzieci kupują w szkolnych sklepikach, a więc niezdrowe i kaloryczne chipsy, batoniki lub słone paluszki. Dietetycy radzą, by rodzice już od najmłodszych lat przestrzegali stałych pór posiłków i wyrabiali w dziecku nawyk sięgania po zdrowe przekąski.
Zbyt często proponowanie dziecku jedzenia między głównymi posiłkami może prowadzić do wyrobienia u niego nawyku ciągłego podjadania, a w efekcie do nadwagi w późniejszym wieku. Nadmiar słodkich przekąsek w diecie powoduje też często już u bardzo małych problemy z zębami. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że aż 86 proc. polskich 6-latków ma próchnicę.
Więcej o przekąskach dla dzieci: