Relaksujący masaż nóżek metodą shantala [KROK PO KROKU]

Masaż nóżek metodą shantala pozwala nawiązać z dzieckiem bliski kontakt, relaksuje je, odpręża. Można go zrobić po stresującym dniu albo po to, by miło spędzić z maluchem czas.
Aleksandra Sobieraj
Konsultacja: Małgorzata Czarniecka, instruktorka masażu dziecięcego
masaż stópek dziecka
fot. Adobe Stock
Maluch leży na pleckach i cię widzi. Mów do niego, rób różne śmieszne miny, wygłupiaj się, nachylając się nad nim. Patrzcie sobie przy tym w oczy – taki kontakt z mamą uwielbia każde dziecko. To dobry wstęp do masażu nóżek. Masowanie nóżek to łatwe zadanie dla mamy-masażystki. Jeżeli miałaś kłopoty z masowaniem plecków, bo np. maluszek nie lubi leżeć na brzuszku, to właśnie dla was są nóżki. Powodzenia!

Jak się przygotować do masowania nóżek?

Znajdź spokojny czas i wygodną pozycję. Usiądź na łóżku lub na podłodze i ułóż dziecko na miękkim ręczniku pomiędzy swoimi nogami lub po prostu na kolanach (wtedy wasz kontakt jest bardziej intensywny). Możesz też masować dziecko na przewijaku, szczególnie na początku, jeśli czujesz się wtedy pewniej. Pora jest dowolna: dzień, wieczór, moment, gdy oboje macie ochotę na kontakt i zabawę. Nie zapomnij też o ciepłej oliwce (ogrzej ją w dłoniach)!
Możesz już masować nóżki niemowlaka, który ma 6–7 tygodni. Wykonuj spokojne ruchy. Zakończ po około 10 minutach.

Zobacz też: 12 rzeczy, które pomagają dziecku spokojnie spać
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.

Jak zrobić dziecku masaż nóżek?

Najpierw wymasuj całą jedną nóżkę od początku do końca, potem drugą. Nie na przemian! Ruchy wykonuj w podanej kolejności dowolną ilość razy (jeśli nie napisaliśmy inaczej).

masowanie nóżek1. Hinduskie dojenie
Chwyć nóżkę całą dłonią (kciuk ułóż od spodu, resztę palców od góry). Przesuwaj dłonie od pośladków do stópki, na przemian jedną i drugą rękę.


2. Ściśnij, skręćmasowanie nóżek
Chwyć nóżkę dwiema rękami, robiąc coś w rodzaju obrączki na nóżce. Wykonuj ruchy obrotowe, jak podczas otwierania lub zamykania słoika. Przesuń dłonie na łydkę i zrób to samo. Uwaga! Nie masuj kolanka! Tylko udo i łydkę.


masowanie nóżek3. Głaskanie od spodu
Ujmij stópkę dziecka dwiema dłońmi, tak żeby Twoje kciuki znalazły się na spodzie stópki. Na przemian, lekko uciskając ją kciukami, przesuwaj palce od pięty do paluszków.


Dalsza część instruktażu masażu nóżek na następnej stronie.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem