Dziecięce rytuały to po prostu powtarzalne czynności, które rodzice i dzieci wykonują wspólnie. Gdy na świat przychodzi noworodek, uczy się wszystkiego od podstaw. Poznaje nową rzeczywistość, uczy się funkcjonowania za dnia i spania nocą. Rutyna pozwala mu lepiej zrozumieć, co się wokół niego dzieje. Rytuały porządkują jego mały wielki świat, pozwalają poczuć się bezpieczniej, a dodatkowo – układają na nowo świat rodziców, który po narodzinach dziecka najczęściej wywraca się do góry nogami.

Reklama

Na czym polega rutyna?

Chociaż są powtarzanymi czynnościami i mogą wydawać się nudne, to wprowadzają porządek, ład i spokój.
Dobrze wiedzieć, że każda rutyna może być inna. I co ważne – każda jest dobra. Są maluszki, które budzą się o piątej i tak zaczynają swój dzień. Po godzinie zabawy ucinają sobie drzemkę, która u jednych może trwać 30 minut, a u innych dwie godziny.
Rutyna w przypadku niemowląt to naprzemienna zabawa, karmienie, zmiana pieluszki, spacery i sen. Na koniec dnia dodatkowo mamy jeszcze wieczorną kąpiel i usypianie.

Gdy dziecko jest starsze, do tej rutyny dodajemy kolejne elementy, np. karmienie przez podawanie stałych pokarmów i nieco bardziej zaawansowane zabawy.

Rodzice powinni mieć świadomość tego, że ani dzieci, ani dziecięcych rytuałów nie należy porównywać. Tak jak każde dziecko jest inne (pod względem wyglądu, budowy ciała, rozwoju czy temperamentu), tak i rutyna może być inna.
Są maluszki, które zupełnie nie potrzebują drzemki, a są i takie, które mogłyby spać kilkanaście godzin na dobę. Są takie, które uwielbiają spacery w wózku, a są i te, które wózka za nic w świcie nie zaakceptują. Zdarzają się dzieci, które uwielbiają zabawy na macie, a do pełni szczęścia potrzebują jedynie szeleszczących zabawek. I są takie, które najbardziej na świecie potrzebują bliskości i mamy, więc najchętniej byłyby z nią ciągle.

Rutyna rutynie nierówna. A więc – droga mamo – gdy zostaniesz zapytana o rutynę twojego dziecka i znacząco będzie się ona różniła od harmonogramu dnia maluszka sąsiadki, to nie popadaj we frustrację. Zaakceptuj fakt, że każdy z nas jest inny i jest to całkowicie naturalne.

Zobacz także

Rytuały dziecięce – komu bardziej są potrzebne? Dziecku czy rodzicom?

Rytuały porządkują dzień i jest to zaleta, z której z pewnością skorzystają zarówno rodzice, jak i maluszek. W jaki sposób?
Niemowlę potrzebuje przewidywalności, by czuć bezpieczeństwo i rozumieć otaczający go świat. Z rytuałów korzystają też rodzice. To prawda, że po narodzinach dziecka ich życie całkowicie się zmienia, a każdy dzień jest podporządkowany potrzebom dziecka. Gdy więc młoda mama i tata mają konkretny plan, mogą się lepiej zorganizować.

Warto jednak zaznaczyć, że chociaż rytuały są ważne, to należy do nich podchodzić zdroworozsądkowo. To, że twój maluszek w czasie wakacyjnego wyjazdu pójdzie spać godzinę później lub nie będzie miał tylu drzemek, ile zwykle miewa, nie wpłynie negatywnie na jego rozwój ani też nie zniszczy rutyny, nad którą tyle pracowałaś. Czasem warto odpuścić – chociaż doskonale rozumiemy, że wielu rodziców ma z tym kłopot.

O czym warto pamiętać, tworząc rytuały?

Budowanie bliskości
Rytuały są dla was – zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Mają wam pomóc odkrywać się wzajemnie. Powinny więc budować bliskość i relację. Nie powinny wynikać zaś ze społecznych oczekiwań, nikt nie powinien ich wam narzucać.

5

Poczucie bezpieczeństwa i delikatności
Rutyna powinna dawać radość, układać dzień, dawać poczucie stabilności.
Nawet zmiana pieluszki może budować więź. Wybierz odpowiednie pieluszki, które sprawią, że twój maluszek będzie czuł się komfortowo, a ty będziesz wiedziała, że razem możecie wszystko – bo nic was nie ogranicza.

6

Doskonale sprawdzą się pieluszki Bella Baby Happy. Są delikatne, miękkie i elastyczne. Dobrze dopasowują się do delikatnej skóry maluszka, nie krępując ruchów. Pieluszki Bella Baby Happy są też bardzo chłonne. Dają poczucie suchości i zapobiegają tym samym przed odparzeniami. Z takim wsparciem dziecko będzie czuło komfort i bezpieczeństwo, a ty będziesz mogła skupić się na tym, co najważniejsze – czyli na budowaniu relacji, opartej na bliskości i miłości.

bhk10

Nie zapomnij też o dobrych chusteczkach nawilżonych. Najlepsze są te, które zostały nasączone wodą. Tu z pomocą również przychodzi marka Bella Baby Happy. Płyn z chusteczek Bella Baby Happy Aqua Care składa się w 99% z wody z dodatkiem ekstraktu z arbuza, który łagodzi podrażnienia i daje poczucie głębokiego nawilżenia skóry. Są wykonane w 100% z biodegradowalnego materiału i co niezwykle ważne – można ich używać już od pierwszego dnia życia. Na plus jest też opakowanie chusteczek, komfortowe w użyciu – ma klapkę, która zapobiega ich przedwczesnemu wysychaniu.

Jeśli zajdzie taka potrzeba i twoje dziecko będzie miało odparzenia w okolicy podpieluszkowej, to możesz tez użyć delikatnego kremu na odparzenia Bella Baby Happy Sensitive, który pomoże szybko zapomnieć o tym problemie.

emolienty

Wieczorna rutyna, czyli domowe SPA dla najmłodszych
Podczas wieczornej kąpieli zafunduj swojemu maluszkowi prawdziwe domowe SPA. Przygaś światło, wanienkę napełnij przyjemnie ciepłą wodą (około 37 stopni). Od razu przygotuj ręcznik oraz ubranie do spania i pieluszkę. Do kąpieli wybierz bezpieczne i delikatne kosmetyki.
Sprawdź emolientową linię Bella Baby Happy Sensitive, stworzoną z myślą o delikatnej i skłonnej do atopii skórze dziecka. Wszystkie produkty posiadają pozytywną rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. W skład linii wchodzą: mleczko do ciała, emulsja do kąpieli oraz żel do mycia ciała i włosów. Kosmetyki nie zawierają barwników ani mydła. Wyróżniają się krótkim, wegańskim składem oraz brakiem substancji zapachowych, dzięki czemu są bezpieczne dla skóry maluszka.

1

Dziecięce rytuały to cudowny czas budowania relacji, więzi i miłości. Dbajcie o to, by rutyna porządkowała wasz dzień i wspierała w tworzeniu wspomnień.

Reklama

Materiał promocyjny marki Bella Baby Happy.

Reklama
Reklama
Reklama