Noworodek potrzebuje dość czystego otoczenia. Wiadomo, że osiągnięcie sterylnych warunków nie jest możliwe ani konieczne. Są jednak rzeczy, o które powinnaś szczególnie zadbać. Dermatolog, dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wyjaśnia, jak prać ubranka dla noworodka. Dowiedz się, w jakiej temperaturze należy je prać, jaki proszek wybrać i dlaczego prasowanie czystych ubranek noworodka jest takie ważne.

Reklama

Spis treści:

W czym prać ubranka dla noworodka?

Dziecięca garderoba wymaga użycia innego środka niż ubrania dorosłych, dlatego wybieraj specjalne proszki lub płyny do prania dla noworodków. Na opakowaniu proszku dla dzieci powinna być informacja, że jest przeznaczony do odzieży dziecięcej od pierwszych dni życia. Proszki do prania dla dorosłych zawierają składniki, które mogą podrażniać delikatną skórę noworodka.

Zobacz także: Pierwsze dni z noworodkiem: jak to będzie w domu?

Zobacz także

W jakiej temperaturze prać ubranka dla noworodka?

Nie wszystkie rzeczy muszą być wygotowane. Jeśli informacja na metce na to pozwala, możesz nastawić pralkę na 90–95 st. C. Temperatura prania odzieży, która ma kontakt ze skórą, nie powinna być niższa niż 60 st. C – wtedy giną roztocza i bakterie. Aby sprostać tym temperaturom, staraj się kupować dziecku ubranka z naturalnych tkanin (bawełnę można bez obaw prać w gorącej wodzie). Wybieraj jasne kolory – biel, pastelowy róż, błękit czy zieleń, które nie sprawią kłopotu z farbowaniem innych rzeczy podczas prania.

Jak płukać i suszyć pranie rzeczy noworodka?

Rzeczy dla dzieci powinny być płukane dwukrotnie. To najlepszy sposób, aby pozbyć się resztek środków do prania. Dobrze wypłukane rzeczy są też bardziej miękkie. Z podwójnego płukania można zrezygnować, gdy maluch skończy trzy lata. Tyle czasu potrzebuje skóra, by dojrzeć. U młodszego dziecka jest cienka i nie stanowi wystarczającej bariery dla różnych substancji, które mogą przez nią przenikać, np. zawartych w proszku.

Jeśli masz taką możliwość, susz pranie na świeżym powietrzu, np. na balkonie (ale nie wtedy, kiedy jest smog). To zapewni im przyjemny zapach. Przed rozwieszeniem porządnie je strzepnij – to ułatwi prasowanie. Niektóre firmy stosują w produktach do prania naturalną glinkę, która działa zmiękczająco. Informację o jej zawartości szukaj na opakowaniu proszku lub płynu.

Czy można używać płynu do płukania?

Zamiast kwiatowych kompozycji musi wystarczyć ci zapach czystego prania. Silne detergenty i środki zapachowe zawarte w płynach do płukania mogą być przyczyną wysuszenia skóry czy nawet alergii kontaktowej. Płynów do płukania nie powinno się używać przez pierwsze dwa lata życia maluszka. Rzeczy starszego dziecka możesz wypłukać w płynie zmiękczającym typu „sensitive” czy „delicate”. Ale wcześniej sprawdź, czy skóra je dobrze toleruje (nie pojawia się na niej zaczerwienienie lub wysypka).

Zobacz także: Czym smarować noworodka: pielęgnacja buzi, ciała, głowy

Kiedy wyprać ubranka przed porodem?

Pierwsze pranie ubranek dla noworodka warto zrobić już na kilka tygodni przed terminem porodu, jeśli oczywiście masz już zgromadzoną całą wyprawkę. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Po pierwsze nigdy nie wiadomo, kiedy dziecko postanowi przyjść na świat i może się okazać, że poród zaskoczy cię nieco wcześniej. Po drugie końcówka ciąży bywa trudna, duży brzuszek zaczyna mocno przeszkadzać i powodować ból pleców, pojawiają się też inne dolegliwości, więc pranie, rozwieszanie, prasowanie i układanie ubranek na półkach może okazać się zbyt dużym wysiłkiem.

Co ważne, trzeba wyprać nie tylko używane ubranka, które kupiłaś z drugiej ręki lub dostałaś od kogoś, lecz także te zupełnie nowe. Zasady prania jednych i drugich ubranek są takie same. Warto robić to w taki sposób, jak opisaliśmy wyżej, czyli zgodnie z zaleceniami dr Doroty Jenerowicz.

Kiedy przejść na pranie ubranek niemowlęcych w zwykłym proszku?

Gdy dziecko skończy 4 miesiące, możesz jego rzeczy prać razem ze swoimi (jeśli jest alergikiem – dopiero gdy skończy rok). Aby uniknąć ewentualnych podrażnień skóry, najpierw przeprowadź mały test. Wrzuć do „dorosłego” prania jeden dziecięcy kaftanik i nastaw pralkę na dwukrotnie płukanie, by pozbyć się resztek detergentu. Nie staraj się jednak przyspieszać momentu prania niemowlęcych rzeczy w środku dla dorosłych. Pranie ubranek dla noworodka w zwykłym proszku z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zobacz także: Czym myć twarz niemowlaka? [WIDEO]

Po co prasować ubranka dla noworodka?

Jeśli suszysz pranie w łazience bez okna (zwykle ma słabą wentylację), w dziecięcych ciuszkach mogą rozwijać się pleśnie. Nie zawsze też pralka w 100 proc. wypłukuje z materiału resztki detergentu. Wysoka temperatura żelazka działa jak sterylizator. Prasowanie zabija bakterie, alergeny i roztocza, które zdążą osiąść na materiale po praniu.

Pediatrzy zalecają prasowanie ubranek niemowlaka przez co najmniej 2 pierwsze miesiące. Prasować należy też pościel, ręczniki, tetrę, którą osłaniasz sobie ramię, gdy trzymasz dziecko do odbicia, czyli wszystkie rzeczy, z którymi dziecko ma kontakt. Od 3. miesiąca możesz ograniczyć się tylko do prasowania ubranek zakładanych bezpośrednio na skórę.

Zobacz także:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz

Dermatolożka, pracuje w Katedrze Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, jest wiceprzewodniczącą Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego
Reklama
Reklama
Reklama