Jadłospis 11-miesięcznego dziecka jest coraz bogatszy, ale mleko nadal stanowi podstawę diety. Oczywiście najlepiej, jeśli dziecko nadal jest karmione piersią, ale mleko modyfikowane również zaspokaja jego potrzeby. Do menu 11-miesięcznego dziecka możesz już wprowadzić większe ilości produktów mlecznych: niemowlę może jeść jogurt naturalny czy kefir.

Reklama

Jadłospis 11-miesiącznego dziecka: wapń

Jogurty i kefiry – fermentowane produkty mleczne – są lepiej tolerowane niż zwykłe mleko krowie. Mogą je jeść nawet dzieci, które nie tolerują laktozy. Zawierają też więcej wapnia, ważnego dla rozwoju kości i zębów, niż zwykłe mleko. Są przy tym dobrym źródłem białka, a także fosforu, magnezu, potasu, witamin A oraz z grupy B. Dlatego warto wzbogacić nimi jadłospis 11-miesięcznego dziecka. W 11. miesiącu możesz też podać dziecku jako pełny posiłek nie tylko jogurt i kefir, ale też twarożek (2-3 razy w tygodniu).

Szczególnie cenne są jogurty zawierające żywe kultury bakteryjne. Są one polecane zwłaszcza dzieciom po kuracjach antybiotykowych: sprzyjają odbudowywaniu zniszczonej flory bakteryjnej.

Zobacz przepisy na:

Jadłospis 11-miesięcznego dziecka: lepszy jogurt naturalny niż owocowy

Podawaj dziecku produkty naturalne, najmniej przetworzone, czyli: jogurty, kefiry i serki naturalne. Nie zawierają dodatków smakowych i zapachowych oraz dodatku cukru. Do jogurtu, kefiru lub twarożku możesz sama dodać lubiane przez dziecko sezonowe owoce (a w tym wieku niemowlę może jeść już niemal wszystkie). To szczególnie ważne właśnie w przypadku alergików. Jeśli podajesz dziecku kupiony w sklepie jogurt owocowy, dziecko może być uczulone nie na mleko, ale na barwnik czy aromat znajdujący się w owocowym dżemie. Jeśli kupujesz gotowe serki, wybieraj takie, do których nie dodano soli, cukru ani innych dodatków.

Zobacz także

W 11. miesiącu dziecko może już zjeść na śniadanie lub obiad małą kanapkę (z pieczywa jasnego lub graham). Możesz je posmarować masłem, a na wierzch położyć np. wędlinę. Do kanapki dziecko może też zjeść jajecznicę.

Najlepiej, jeśli sama upieczesz mięso, a potem pokroisz je dziecku w cienkie plasterki lub drobniejsze kawałki. Takie przygotowane w domu mięso jest znacznie zdrowsze od kupionej w sklepie wędliny, w której jest dużo soli, konserwantów i innych substancji dodatkowych (szkodzą one dziecku w nadmiarze). Jeśli jednak decydujesz się na kupowanie gotowych wędlin w sklepie, wybieraj wysokogatunkowe (szynka, polędwica). Nie podawaj dziecku gotowych pasztetów, mortadeli, kiełbas czy parówek.

Zobacz przepis na:

Co może jeść 11-miesięczne dziecko na obiad?

Przyzwyczajaj niemowlę do jedzenia obiadu złożonego z dwóch dań. Możesz proponować gotowe dania w słoiczkach przeznaczone dla niemowląt (wybór jest coraz większy) albo przygotowywać sama obiadki. Zupy powinny już być coraz bardziej wyraziste. Tradycyjną jarzynową zastępuj więc żurkiem, ogórkową, pomidorową, krupnikiem. Staraj się też urozmaicać drugie dania.

Jadłospis 11-miesięcznego dziecka nie powinien zawierać soli. Żeby urozmaicić smak, lepszy będzie dodatek zielonej pietruszki, koperku, szczypiorku. Każde dziecko lubi to, co słodkie. Staraj się jednak przyzwyczajać dziecko do owocowych deserów.

Zobacz przepisy na:

Do menu 11-miesięcznego dziecka wprowadzaj:

  • nowe warzywa i owoce
  • nowe gatunki chudego mięsa
  • nowe gatunki ryb
  • jogurt, kefir, twarożek jako posiłek
  • wysokogatunkowe wędliny

Zobacz i wydrukuj przykładowy jadłospis dla 11-miesięcznego niemowlaka.

jadłospis 11-miesięcznego niemowlaka
Edipresse

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr inż. Anna Stolarczyk

Dietetyczka, członkini Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych
Reklama
Reklama
Reklama