Reklama

Jadłospis 6-miesięcznego dziecka to jeszcze nie rewolucja. Niemowlę karmione piersią może do końca 6. miesiąca pić tylko mleko mamy, choć rozszerzać dietę możesz mu już od 5. miesiąca życia. Niemowlęta, które dostają mleko modyfikowane (lub specjalistyczną mieszankę dla alergików), zwykle mają już rozszerzaną dietę i dostają kolejne produkty, gdyż mleko modyfikowane przestaje im wystarczać.

Reklama

Jadłospis 6-miesięcznego dziecka: mleko najważniejsze!

Mamy karmiące piersią często niepotrzebnie zaczynają rozszerzać dietę dziecka karmionego piersią, obawiając się, że samo mleko dla dziecka w tym wieku to za mało. Jeśli dziecko nie jest jeszcze gotowe na stałe pokarmy, wciąż może ssać tylko pierś. Choć są i takie maluchy, którym spokojnie można już podawać nowe produkty w niewielkich ilościach.

Eksperci podkreślają, że wyłączne karmienie piersią wciąż jest dobre dla dziecka i nie ma konieczności wprowadzania do jego diety nowych posiłków w 6. miesiącu życia. Składniki zawarte w kobiecym pokarmie są bardzo dobrze przyswajalne, dlatego nie ma obawy, by dziecku czegokolwiek zabrakło. Dzieci mogą jednak próbować nowości, choć niewielkie ilości stałych pokarmów służą nie tyle zaspokajaniu głodu, ile zapoznawaniu z nowymi smakami.

Czasem jednak bywa i tak, że to pediatra zaleci, by rozszerzać dietę dziecka w 6. miesiącu życia. Wtedy lekarz powie, co podać dziecku. Pierwsze produkty wprowadzaj stopniowo, po jednym, zaczynając od papki warzywnej.

Dieta 6-miesięcznego dziecka karmionego sztucznie

Dziecku, które pije mleko modyfikowane, nadal rozszerzasz dietę, jeśli zaczęłaś to już robić w 5. miesiącu życia. Podawaj mu 4 razy dziennie posiłki mleczne (mleko modyfikowane). Do mleka możesz dodawać kleik lub kaszkę (np. ryżową, kukurydzianą, pszenną).

Raz dziennie podawaj dziecku zupę-papkę warzywną (dodawaj do niej kolejne warzywa). Do zupy dodawaj olej, mięso (ok. 10 g) gotuj razem z zupą. Mięso dla niemowlęcia powinno być chude. Podawaj różne gatunki mięsa (indyk, królik, kurczak, cielęcina). Raz-dwa razy w tygodniu mięso zastąp rybą (np. dorsz, halibut, sola). Zwracaj uwagę, czy dziecko nie ma objawów alergii (biegunka, bóle brzucha, wysypka).

Do diety 6-miesięcznego dziecka możesz stopniowo włączyć całe jajko (2 razy w tygodniu).

Przepisy:

Ważne! Do posiłków 6-miesięcznego dziecka nie dodawaj soli i cukru. Pamiętaj, że dziecko ma inny smak niż ty. Przyzwyczajaj je do naturalnego smaku warzyw, owoców. Nadmiar soli grozi nadciśnieniem i w przyszłości chorobami serca. Nadmiar cukru prowadzi m.in. do otyłości i cukrzycy.

Co może jeść 6-miesięczne dziecko:

  • różne owoce i warzywa (z polskiej strefy klimatycznej, najlepiej sezonowe),
  • chude mięso,
  • ryby,
  • jajka (2 tygodniowo, gotowane na twardo przez 10-15 minut),
  • kaszki i kleiki bezglutenowe i glutenowe.

Uwaga! Dieta 6-miesięcznego dziecka nie powinna zawierać soków! Zaczniesz je podawać, gdy maluszek skończy rok. Na razie ucz dziecko zaspokajania pragnienia wodą.

Zobacz i wydrukuj przykładowy dzienny jadłospis dla 6-miesięcznego niemowlęcia:

jadłospis dla 6-miesięcznego dziecka
Edipresse

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr inż. Anna Stolarczyk

Dietetyczka, członkini Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych
Reklama
Reklama
Reklama