Reklama

Kolacje dla rocznego dziecka bywają wyzwaniem dla rodziców: powinny być pożywne i smaczne, ale nie mogą zbytnio obciążać żołądka przed snem. A co przygotować na kolację, by zapewnić maluszkowi mocny sen? Kluczem jest wybór odpowiednich składników. Proponujemy lekkie i łatwe do zrobienia kolacje dla rocznego i 1,5-rocznego dziecka.

Reklama

Kolacje dla rocznego dziecka

Jeśli nie masz pomysłu, co przygotować na kolację dla rocznego dziecka, pamiętaj, że to równie ważny posiłek co śniadanie czy obiad. Zdrowa kolacja dla dziecka musi pokrywać aż 25 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie. Powinna być przy tym lekkostrawna. Kolacje dla dziecka podawaj mniej więcej godzinę przed snem.

Szklanka mleka to świetny pomysł na kolację dla dziecka i skuteczny sposób na spokojną noc. Mleko zawiera usypiający tryptofan – składnik, który wyzwala w organizmie produkcję hormonów odpowiedzialnych za zasypianie. Do tego jest też źródłem innych naturalnych składników, które mają działanie uspokajające i wyciszające. Tryptofan uaktywnia się szczególnie wtedy, gdy mleko jest ciepłe. Starszak może wypić kubek kakao albo kawy zbożowej z mlekiem.

Co na kolację: usypiająca sałatka z owoców

W tryptofan bogate są także banany, dlatego i one powinny wieczorami często gościć na talerzu smyka. Możesz pokroić połówkę banana, gruszkę albo jabłko, kilka truskawek, dodać obrane ze skórek cząstki mandarynki i wsypać garstkę rodzynek, aby szybko przygotować smaczną i zdrową sałatkę owocową. Jeśli zmiksujesz jogurt naturalny z jeszcze jednym bananem i polejesz takim sosem sałatkę, zyskasz pełnowartościowy, lekki, a jednocześnie bardzo sycący posiłek. Taką sałatkę podawaj maluchowi, który skończył roczek.

Przepisy na kolację: sałatki

Akademia Młodych Rodziców

Krótko śpi, budzi się w nocy, nie chce zasnąć... Wiemy, jak to zmienić! Czytaj więcej

Kolacja dla dziecka: kaszka na wieczorny głód

Kolacja powinna zawierać też sporą ilość węglowodanów. Te, które pochodzą ze zboża i owoców (znajdziesz je w niemowlęcych kaszkach), działają lekko uspokajająco i nasennie, a jednocześnie nie obciążają żołądka.

Przepisy na kolację: kaszki

Klasyczna manna z owocami z dodatkiem mleka i witamin to idealny wybór na zdrowy posiłek przed snem. Jest lekkostrawna, sycąca i... pyszna! Czytaj więcej

Bezmleczna kolacja dla starszego dziecka: zdrowa kanapka

Półtoraroczne czy dwuletnie dziecko nie musi już codziennie na kolację jeść mlecznego posiłku. Dwa, trzy razy w tygodniu możesz podać mu zdrową kanapkę, np. z filetem z indyka, żółtym serem albo domową pastą z tuńczyka. Wszystkie te składniki również zawierają sporą dawkę tryptofanu, dzięki czemu kanapka nie tylko syci, ale i wycisza maluszka. Udekoruj ją natką pietruszki, a stanie się bardzo wartościowym posiłkiem.

Przepisy na kolację: kanapki

Konkurs „Narodziny rodziny”

Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcej

Co na kolację: ziołowe dodatki

Jeśli nawet po wypiciu mleka i zjedzeniu banana dziecko wciąż jest pełne chęci do zabawy, lekka herbatka z melisy pomoże mu się wyciszyć. Podobnie działa także napar z mięty, rumianku i lawendy. Dobrym pomysłem jest też dodanie szczypty gałki muszkatołowej do kolacji dziecka. Wymieszana z mlekiem i z miodem wprowadza w błogi nastrój i działa usypiająco.

Ale uwaga! Pamiętaj, że gałka muszkatołowa jest dozwolona dopiero dla dzieci, które skończyły półtora roku.

Czego nie dawać na kolację dla rocznego dziecka?

Kolacje dla dziecka nie mogą składać się z byle czego. Nie dość, że nieprzemyślana dieta może przyczynić się do problemów zdrowotnych, to niezdrowe kolacje utrudnią dziecku spokojne zaśnięcie. Aby maluch miał mocny sen:

  • Nie przekarmiaj dziecka na kolację. Organizm malucha zamiast męczyć się nad trawieniem zbyt obfitego i podanego za późno posiłku, powinien w nocy odpoczywać.
  • Nie podawaj na kolację napojów typu cola. Zawierają pobudzającą organizm kofeinę.

Uwaga, nie podawaj dziecku kolacji przed telewizorem. Migoczące obrazy pobudzają system nerwowy dziecka, nic więc dziwnego, że po telewizyjnym seansie maluch długo nie może zasnąć.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama