Śniadanko na trawce
W piękną pogodę pojedźcie na piknik zaraz po pierwszym posiłku, bo szkoda siedzieć w domu. Drugie śniadanie spakowane? To w drogę!
Maluch nie powinien przebywać na słońcu w południe. Jeśli wyjedziecie rano, pobędziecie na świeżym powietrzu, gdy słońce nie operuje jeszcze mocno. Dziecko może zjeść drugie śniadanko w plenerze.
Lekki posiłek
Drugie śniadanie powinno zaspokoić ok. 10 proc. zapotrzebowania dziecka na energię (czyli 100–130 kcal) i złagodzić poczucie głodu między śniadaniem a obiadem. Nie może być zbyt obfite i sycące, bo maluch nie będzie miał apetytu na obiad. Ale musi dostarczyć mu tyle energii, by dotrwał do obiadu.
Kosz piknikowy
Zabierz w nim ciepłą wodę w wyparzonym termosie, sypką kaszkę i owocki w słoiczku – posiłek przygotujesz tuż przed spożyciem. Nie zapomnij o miseczce i łyżeczce.
Dla starszaka
Ze starszym dzieckiem będzie łatwiej. Kanapeczkę przygotuj w domu i włóż ją do plastikowego pojemnika. Herbatniki też możesz zapakować w ten sposób. Koktajl z owocami na bazie schłodzonego jogurtu przygotuj tuż przed wyjściem, przelej go do zamykanego naczynka i schłodzony włóż do lodówki podróżnej. Jeśli jest gęsty, podasz go w miseczce. Sok nalej do kubeczka tuż przed podaniem.
Przykładowy jadłospis na letnie śniadanie:
Niemowlę po 6. miesiącu życia
Przygotuj:
- kaszkę mleczną z przecierem owocowym
- wodę źródlaną (lub podaj mleczko z piersi)
Maluch w 2. roku życia
Przygotuj:
- kanapeczkę z żółtym serem i sałatą
- sok warzywno-owocowy
Dziecko w 3. roku życia
Przygotuj:
- koktajl kefirowo-truskawkowy z bananem
- kilka herbatników dla dzieci
Konsultacja: Edyta Gulińska, specjalista w dziedzinie żywienia z SGGW.