Reklama

Bawarka to czarna herbata z dodatkiem mleka, czyli mleczna herbata. Napój wbrew oczywistym skojarzeniom nie pochodzi z Bawarii, ale z paryskiej kawiarni, w której nazwano go tak na cześć księcia bawarskiego.

Reklama

Kiedyś wierzono, że bawarka pobudza laktację, dlatego zalecano, by piły ją świeżo upieczone mamy oraz kobiety, które zmagają się z kryzysem laktacyjnym. Herbata z mlekiem to z pewnością napój, który nawadnia organizm, ale nie wpływa na laktację. Czy zatem karmiąca mama może pić bawarkę?

Czy bawarka pobudza laktację?

Nie udowodniono żadnych wyjątkowych właściwości bawarki – nie wpływa ona na wzrost produkcji mleka kobiecego. Mimo to wiele mam próbuje pić bawarkę na laktację, zwłaszcza gdy ma problemy z ilością pokarmu albo przechodzi kryzys laktacyjny.

Przypisywanie bawarce właściwości mlekopędnych to nieporozumienie: jedyny efekt, jaki kobieta uzyska, pijąc mleczną herbatę, to lepsze nawodnienie organizmu. Bawarka pita z umiarem nie zaszkodzi ani karmiącej mamie, ani dziecku, ale nie wpłynie korzystnie na laktację.

Pamiętaj, że na rozkręcenie laktacji najlepiej działa częste przystawianie dziecka do piersi oraz odciąganie pokarmu, np. laktatorem. Absolutnie konieczna jest także zdrowa, zbilansowana dieta mamy oraz dobre nawadnianie organizmu (najlepiej, jeśli pijesz dużo niegazowanej wody mineralnej).

Czy karmiąca mama może pić bawarkę?

Choć bawarka nie pomoże na pobudzenie laktacji, niektórzy po prostu lubią jej smak. Nie ma przeciwwskazań, by w umiarkowanych ilościach pić bawarkę w trakcie karmienia piersią. Jak zrobić bawarkę? Przepis nie jest wcale taki oczywisty, bo dla niektórych bawarka to herbata zabielona mlekiem, a dla innych mleko z dodatkiem herbaty.

Jak się robi bawarkę – przepis

Warto wykorzystać oryginalny angielski przepis na bawarkę:

  • osobno zaparzyć herbatę,
  • w filiżance naszykować zimne mleko,
  • wlać herbatę do szklanki i dodać mleko.

Polskim zwyczajem jest zmieszanie szklanki zagrzanego mleka z połową szklanki mocnego naparu z czarnej herbaty. Najlepsza do bawarki jest śniadaniowa mieszanka herbat o intensywnym aromacie. Niektórzy dla smaku słodzą bawarkę lub dodają do niej surowe żółtka.

Jeśli lubisz bawarkę i pijesz ją w czasie karmienia piersią, pamiętaj, by nie przesadzać z ilością. Lepiej, aby mamy karmiące unikały nadmiaru czarnej herbaty, która zawiera kofeinę. Kofeina w czasie karmienia piersią może wpływać pobudzająco na dziecko.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama