Reklama

Skaza białkowa i karmienie piersią wcale nie muszą stanowić niebezpiecznego połączenia. Alergię na białko krowie u niemowlęcia zwykle podejrzewa się, gdy dziecko ma silne kolki, biegunki, często ulewa pokarm, wymiotuje, ma suche, zaczerwienione policzki, swędzącą wysypkę na skórze. Przy takich objawach alergii pokarmowej, lekarz zaleci, by karmiąca mama przez kilka tygodni stosowała dietę eliminacyjną. Jeśli w tym czasie symptomy zmniejszą się, najprawdopodobniej przyczyną dolegliwości jest skaza białkowa i będziesz musiała nadal stosować dietę. Jeśli nie, to znaczy, że niemowlę raczej nie jest uczulone.

Reklama

Spis treści:

  1. Skaza białkowa a karmienie piersią - co warto wiedzieć?
  2. Objawy skazy białkowej u karmionego piersią niemowlęcia
  3. Najczęstsze alergeny pokarmowe u niemowląt
  4. Skaza białkowa - czego nie jeść karmiąc piersią?
  5. Skaza białkowa u niemowlaka karmionego piersią - co jeść?

Skaza białkowa a karmienie piersią - co warto wiedzieć?

Nadal możesz karmić piersią, kiedy dziecko ma skazę białkową. Pokarm mamy zawiera przeciwciała, które mogą zapobiec wystąpieniu alergii. Uczulenie u niemowlęcia spowodowane czymś, co zjadła mama karmiąca, występuje stosunkowo rzadko. W takim przypadku najczęstszym alergenem okazuje się białko mleka krowiego. Jeśli twoje dziecko jest w grupie ryzyka (np. z powodu alergii u najbliższych krewnych), nie musisz profilaktycznie wprowadzać diety. Dopiero jeśli zauważysz objawy skazy białkowej u dziecka, lekarz pomoże ci tak skomponować jadłospis, żebyś mogła odkryć, co uczula twoje dziecko.

Naukowcy udowodnili, że unikanie alergizujących pokarmów w czasie ciąży i laktacji, nie zapobiega alergii pokarmowej. Wiadomo jednak, że karmienie wyłącznie piersią może chronić dziecko przed wystąpieniem u niego uczulenia na mleko krowie oraz atopowego zapalenia skóry.

Objawy skazy białkowej u niemowlaka karmionego piersią

Skaza białkowa, czyli alergia pokarmowa, objawia się u niemowlaka pomiędzy 2. a 3. tygodniem życia dziecka, najczęściej w postaci wysypki na policzkach, uszach i tułowiu. Jednak mogą też występować inne objawy takie jak:

Najczęstsze alergeny pokarmowe u niemowląt

Dziecko może być uczulone niemal na wszystko, nawet na marchewkę czy jabłka. Najczęściej jednak przyczyną kłopotów niemowlęcia jest alergia na mleko krowie i jego przetwory. Przyczyną kłopotów, zwłaszcza z brzuszkiem, może być również nietolerancja laktozy. Poza nabiałem uczulać dziecko mogą:

  • jajka,
  • orzechy,
  • cytrusy,
  • gluten,
  • soja.

Odkrycie, co powoduje objawy skazy białkowej u niemowlęcia, może być trudne. Testy nie są wiarygodne, najbardziej pomocna jest więc dieta eliminacyjna, czyli więc stopniowe odstawianie potencjalnych alergenów i obserwacja dziecka. Przyda ci się dzienniczek, w którym możesz zapisywać, co zjadłaś i jaka była reakcja ze strony układu pokarmowego i skóry niemowlaka.

Skaza białkowa - czego nie jeść karmiąc piersią?

Jeśli dziecko ma potwierdzoną alergię na mleko, nie jedz:

  • produktów mlecznych: mleka, serów, jogurtów, kefirów, maślanki, masła. Możesz jednak spróbować zastąpić je napojami i nabiałem kozim (jednocześnie nadal obserwując reakcje malucha);
  • wołowiny i cielęciny: znajdują się w nich podobne białka jak w mleku. Niektóre dzieci mogą jeść mięso cielęce i wołowe, inne – nie;
  • produktów wysoko przetworzonych, zawierających barwniki i inne dodatki. Często to właśnie one są przyczyną alergii.

Sprawdzaj etykiety produktów, które kupujesz, czy nie zawierają mleka lub serwatki. Nie kupuj ich. Białka mleka znajdują się w produktach, które o to trudno podejrzewać, jak np. parówki.

Skaza białkowa u niemowlaka karmionego piersią - co jeść?

Chociaż nie pijesz mleka, pamiętaj, że potrzebujesz odpowiedniej ilości białka i wapnia z innych źródeł. Jedz:

  • mięso: 1-2 razy dziennie. Może to być drób, mięso królika, wieprzowina, a także jagnięcina;
  • ryby. Jeśli dziecko nie ma żadnych dolegliwości po rybach, jedz je 1-2 razy w tygodniu, bo są znakomitym źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Najlepsze są gotowane lub pieczone w folii – morskie i słodkowodne (tłuste dostarczą nienasyconych kwasów tłuszczowych bardzo potrzebnych tobie i dziecku). Nie jedz surowych ryb, np. sushi, a także pangi (może zawierać duże ilości metali ciężkich);
  • rośliny strączkowe. Zawierają dużo cennego białka;
  • produkty sojowe. Nie w nadmiarze, by dziecko nie uczuliło się na soję. Z serka tofu przyrządzisz smaczne i sycące sałatki z dodatkiem warzyw.

Przepisy dla mam karmiących piersią niemowlaka ze skazą białkową powinny więc składać się z jak najmniej przetworzonych produktów, a także nie zawierać krowiego nabiału, wołowiny czy cielęciny. Proponujemy na przykład:

Bibliografia:

  • Ohsaki A. i in., Maternal IgG immune complexes induce food allergen–specific tolerance in offspring. Journal of Experimental Medicine Jan 2018, 215 (1) 91-113
  • Thygarajan A, American Academy of Pediatrics recommendations on the effects of early nutritional interventions on the development of atopic disease. Curr Opin Pediatr. 2008;20(6):698–702.
  • Greer FR i in., The Effects of Early Nutritional Interventions on the Development of Atopic Disease in Infants and Children: The Role of Maternal Dietary Restriction, Breastfeeding, Hydrolyzed Formulas, and Timing of Introduction of Allergenic Complementary Foods. Pediatrics. 2019;143(4)

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama